tulburare obsesiv compulsiva sau anxietate? | Forumul Medical ROmedic

tulburare obsesiv compulsiva sau anxietate?

26-08-2016
ricosa
Nu este medic/terapeut
ricosa
de 16 ani ma chinuie un gand si anume frica de a nu iesi la toaleta atunci cand sunt in slujba, fiind o persoana care nu poate merge la toaleta cand vrea datorita faptului ca sunt cantaret bisericesc, si 3 ore duminica nu pot intrerupe slujba, am luat tratament cu zoloft, cipralex anxiar, rivotril, seroque am probleme mari cu somnul, in rest cand nu sunt constrans nu mie frica, dar daca am patit odata am fost tare afectat si iar nu dorm, ma chinuie gandul ca nu fac fata, ca rade lumea, ca se apropie ziua de duminica si ce fac.raspundeti va rog daca va pricepeti, m-am saturat de medicamente
5 comentarii
0
26-08-2016, ora 13:07
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, PloieÅŸti
Psiholog Stefan Liviu
Te poti adresa cu incredere unui psiholog terapeut pentru a discuta deschis acesta problema cu care te confrunti.
0
26-08-2016, ora 13:29
ricosa
Nu este medic/terapeut
ricosa
m-am adresat fara rezultat
0
26-08-2016, ora 14:11
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

In primul rand va voi raspunde la intrebarea dvs. Din ceea ce descrieti dvs pare a fi anxietate, nu tulburare obsesiv compulsiva. Dar, tineti cont, ca va dau acest raspuns conform a ceea ce ati descris dvs.
In al doilea rand, cateodata e necesar sa incercati si cu alt psihoterapeut daca cu primul nu a mers relatia. Si e necesara multa rabdare deoarece lucrurile nu se schimba in cateva sedinte, ci dureaza. Uneori se poate ajunge si la 1-2 ani.
Va recomand ca pentru medicamente sa vorbiti cu medicul psihiatru si, poate sa ii cereti lamuriri legat de diagnostic. Iar pentru a putea sa va simtiti emotional mai bine, sa incercati sa mai mergeti sa faceti psihoterapie si sa aveti si ceva rabdare cu dvs de-a lungul procesului.
0
26-08-2016, ora 14:16
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Si daca imi permite colega mea, ceea ce s-a petrecut de-alungul a 16 ani nu se poate schimba imediat, caci este vorba de un comportament care s-a stabilizat, s-a structurat profund.
0
26-08-2016, ora 15:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ar fi interesant sa ne precizati cauza fricii Dumneavoastra; in fond este vorba de o necesitate fiziologica naturala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •