tulburare psihica nediagnosticata

11-10-2009
pisa
Nu este medic/terapeut
pisa
Buna ziua

Am o ruda care are o problema psihologica. Are 30 de ani, este divortata cu un copil de 3 ani. Toata viata a fost o fire care nu se destainuia prea usor, nu dorea ca ceilalti sa ii vada defectele, o fire f incapatanata, recunostea greu cand gresea, daca nu erai de acors cu ea, se enerva (nu era flexibila in comunicare), credea ca dc isi recunoaste greselile o arata slaba, etc.dar sociabila, aparent sigura pe ea, chiar increzuta uneori.
Acum aprox 2 luni au aparut probleme: spune ca vede semne, ca se intampla lucruri extraordinare in viata ei si ca se vor intampla si in viata celor din jurul ei, (nu este asa), vorbeste cu mijlocele mass - media, i se pare ca toti cei din jur, oamenii de pe strada se raporteaza la ea, ii zambesc sau ii ranjesc, etc, cered ca ii vb d-zeu prin toate lucrurile care apar in viata oricarui om (ca era semaforul pe verde, ca un caine a facut ceva anume, ca a vazut o reclama care zicea nu stiu ce, ca a sunoat-o o pers care., etc), ar mai fi multe de spus, dar nu cred ca va avea coneva rabdare sa citeasca mai mult.
Ea nu recunoaste ca are o problema, nu vrea sa mearga la consiliere, dc o intrebi zice ca este f ffffff bine, este extrem de "fericita", fara sa aiba motiv, dar isi lasa copilul la bunica extrem de des, zile intregi, fara probleme. Este preocupata de aspectul ei, nu are bani de mancare pt ca ii da pe haine, dar nu se preocupa de igiena la fel de tare (nu se spala prea des). Crede ca este urmarita, ca i se inregistreaza convorbirile tel, a si renuntat la unul dintre abon pe acest motiv. Toate aceste manifestari ii sunt f atipice pt ea ca pers.

Ce ar fi de facut? Ati mai intalnit cazuri? Va rog mult dc puteti sa-mi spuneti ceva.

Multumesc
10 comentarii
0
11-10-2009, ora 01:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Astfel de cazuri intalnesc personal aproape zilnic.
Astfel de probleme sunt destul de usor de rezolvat (cel putin partial) cu ajutorul unui remediu homeopat corespunzator dat in dilutie puternica. Si este in general si unica solutie eficienta pe care o stiu, desi cunosc mai multe.
Pt. a gasi remediul corespunzator detaliile de mai sus nu sunt suficiente, trebuie mai multe precizari inclusiv anumite simptome fizice.

Pt. acest lucru mergeti la un medic homeopat cu experienta sau povestiti pe aici, cine stie...

Daca i se gaseste remediul potrivit acesta i se poate da in apa sau bautura sau sub un pretext oarecare fara cunostinta ei si o va redresa cat de cat sau chiar de tot.

Daca doriti sa stiti adevarul acest lucru provine din posedare. Prin comportamentul si caracterul ei doamna si-a atras un "vizitator" corespunzator aspiratiilor ei care acum a cam preluat controlul.

Pe vizitator nu il poate goni un remediu homeopat, ci numai Dzeu sau schimbarea ei radicala insa remediul contribuie la vindecarea nervilor prin care acest vizitator o controleaza si atunci constienta ei va fi din nou mai controlata de ratiune decat de vizitator.

Acum cateva saptamani un cunoscut care a luat-o razna (paranoia, ce credea urmatrit de toti) chiar fiind la mine in vizita, eveniment dupa care a ajuns la spitalul de boli psihice si dupa care a inceput sa auda voci si sa vada vedenii si care dupa cateva doze din remediu homeopat Anacardium au incetat subit si permanent si de atunci si-a revenit (chiar si fara nici un medicament caci nu le-a luat deloc).
0
11-10-2009, ora 02:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Deci avem

NORMALUL:

- fire inchisa, incapatanata
- nu-si recunoaste greselile (aroganta sau mandrie)
- nu doreste ca ceilalti sa ii vada defectele (lipsa de incredere in sine)
- se enerveaza cand nu esti de acord cu ea (aroganta sau mandrie)
- sociabila, (nu prea merge cu fire inchisa de mai sus)
- aparent sigura pe ea (joaca teatru)
- increzuta uneori (cu siguranta)

ANORMALUL

- prevede viitorul, vede lucruri importante in orice detaliu
- vorbeste cu televizorul
- vede pe Dzeu in toate lucrurile
- preocupata de aspectul ei (vanitate, mandrie)
- cheltuie banii numai pt. ea (egoism)
- crede ca este urmarita

Ce mai avem ???
0
11-10-2009, ora 08:57
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Scarface, nu ai dreptate absolut deloc, faci mai mult rau decat bine sfatuind astfel oamenii, persoana respectiva trebuie sa ajunga urgent la psihiatru, pentru ca deja manifesta simptome psihotice, care ne pot duce cu gandul la multe, dar psihiatrul ramane singurul capabil sa puna un diagnostic.
Pisa, te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru bun, eventual poate reusesti sa-ti internezi ruda, pentru ca e grav din punct de vedere psihic ceea ce spui.
Oamenii cu tulburari psihice trebuie adusi pe linia de plutire mai intai, in cazul nostru trebuie inlaturate simptomele psihotice, apoi urmeaza consilierea psihologica si restul.
Cazurile de acest fel sunt frecvente, din pacate, cunosc si eu o persoana care nu se trateaza si nu s-a gasit nici o modalitate de internare.
Sub tratament, delirul acesta de urmarire, interpretarea aceasta ireala, va dispare.Ruda ta a pierdut contactul cu realitatea.
Mergeti urgent la un psihiatru!
0
11-10-2009, ora 10:15
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Bai Scarface, du-te la medic si nu mai ta sa tampesti lumea pe aici! Tipa are nvoie de tratament antipsihotic asa cum a zis si Pulberedestele. Si tu ai nevoie de tratament ca esi obsedat de homeopatie!
Daca ar mege asa usor, ai impresia ca ar fi atatea spitale cu lume internata pt schizofrenie care e o dereglare a creierului mai baiatule? Pana si popii trimit la medic lumea bolnava! Te trezisi tu sa pui dignostice. Ce zice mediul tau?
0
11-10-2009, ora 10:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pt. cei bolnavi care urmeaza tratament psihopat si mai ales care tin la acest tratamente nu este posibila intelegerea unor lucruri elementare cu atat mai putin a homeopatiei care este greu de inteles si pt. oameni in intreaga putere mentala si emotionala.
Voi sunteti tota asa de obsedati de alopatie daca este sa o luam asa...!
In plus asa vrea sa vad cum convingeti o persoana care se crede normala sa se duca la psiholog !!
Care din voi este in stare sa faca acest lucru ?????

Daca voi ca pacienti inca nevindecati de alopatie, ci numai dependenti de ea vreti sa-mi dati mie sfaturi nu aveti de cat, ele sunt tot atat de ridicole si inutile ca si frazele pe care le spuneti :
Orice om stie doar ca la boli psihice se duce la psihiatru si se iau medicamente iar cei mai multi oameni stiu ca de la acestea iti pierzi mintile si mai rau..asa sa ce spuneti voi este un sfat absolut inutil si lucruri pe care le stie oricine, pe langa faptul ca ce face psihiatria este o absurditate in 99, 99% din cazuri (exista si mici exceptii ca voi care va place sa inghiti psihofarma ).
0
12-10-2009, ora 08:30
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ce este acela tratament "psihopat", Scarface?Acest termen este luat din filmele thriller, cred ca de acolo l-ai luat si tu.N-ai experimentat o depresie, asa ca nu stii despre ce este vorba, iar prelegerile tale cu iz psihologic sunt doar niste inventii marca proprie in comparatie cu tomurile de psihologie care s-au scris vreodata.De unde stiti ce poate din punct de vedere psihic o persoana cu tulburari psihice?Ai ajuns sa jignesti si sa arunci anatema pe cei care nu dau curs initiativelor tale holistice, dar nu uita, exista si genii care au tulburari schizo-afective, de exemplu.
Problema este ca toata lumea ar trebui sa mearga la psiholog, cred ca la psihiatru se lasa mai greu convinsi oamenii sa mearga.Sunt multe inadvertente in pledoaria ta pentru homeopatie.Atentie!Nu te juca cu vorbele si cu focul, pentru ca ai putea sa ai pe cineva pe constiinta, cei cu tulburari psihotice sunt foarte fragili.Nu si-a pierdut nimeni mintil;e de la medicamente, dimpotriva, au mai recuperat ceva din ce se putea recupera.
Sunt multe de spus, dar tu esti un fanatic al homeopatiei si nu un om dispus sa vada avantajele unei medicatii alopate, eventual combinata cu homeopatia(desi n-as recomanda homeopatia in nici un caz celor cu tulburari psihice severe, unde riscul de suicid este foarte mare).
Ce-i aia "psihofarma"?Scarface, divaghezi...
0
12-10-2009, ora 13:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Poti sa sapi o groapa cu mana, cu lopata sau cu excavatorul.
Tu preferi sa o sapi cu mana. Dureaza mult si risti sa iti rupi mana.
Homeopatia + psiholog = excavatorul in comparatie cu ce faceti voi (alopatie + psiholog). Poate ajuta, dar cu ce daune si in cat timp ? Si cate cazuri sunt cand se agraveaza ? Cati ies din spitale vindecati ?
Eu nu cunosc unul singur !!!
Pentru un succes de 1% nu se merita un risc de 99%.
Asta-i tot. Fa ce vrei, crede ce vrei. Intelegi oricum numai ce vrei sa intelegi...orice spun interpretezi gresit.
0
12-10-2009, ora 14:56
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
mai bine la psihiatru, ca sunt semne de psihoza eventual paranoida.
Nu ma pot pronunta exact ca nu sunt medic dar dupa toate aparentele este ceva.
sanatate
0
13-10-2009, ora 20:45
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Are dreptate Anastasia, numai Scarface nu vrea sa creada.Scarface, nu mi-ai raspuns la intrebari!Ce-i ala tratament psihopat?De unde stii tu ca o persoana cu tulburari psihice are neaparat tuburari cognitive?Ce-i aia psihofarma?Hai Scarface, raspunde-mi, vreau sa-mi lamuresc aceste lucruri.
0
22-10-2009, ora 19:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stimata doamna,
Cei cu probleme ca ale rudei dumneavoastra nu constientizaza aceste probleme iar singura modalitate de a face tratament este sa fie internati cu forta in spital. Ruda dumneavoastra prezinta elemente psihotice foarte grave care pot duce in timp la multe neplaceri. Mai bine actionati din timp si o internati. Familia ei (parintii, daca nu mai are sot) are dreptul sa faca asta. Isi poate reveni chiar din primele zile de tratament, cu conditia sa inceapa sa il faca, cat mai curand.
Scarface,
Te rog nu mai afirma ca homeopatia face minuni. Daca ar fi asa, ar fi coada la homeopati nu ar fi arhipline spitalele de psihiatrie. Faci mult rau ca ii trimiti pe oameni sa piarda timp pretios si bani cu astfel de remedii. Eu personal am fost la cel mai bun medic homeopat din Bucuresti, a avut multa rabdare cu mine, am stat de vorba aproximativ o ora, am urmat tratamentul dar fara nici un rezultat.
Nu neg ca am auzit de probleme de sanatate care s-au remediat prin intermediul homeopatiei. Dar nu am auzit de NICI UN caz de boala psihica vindecata, de 16 ani de cand incerc sa ma informez asupra acestor boli.
Aproape in toate postarile tale ii sfatuiesti pe oameni sa apeleze la homeopatie. Nu stiu ce anume te-a condus la lucrul asta dar data viitoare cand o vei face, te rog sa ii pui sa posteze pe toti cei pe care ii cunosti si s-au facut bine asa cum zici tu. Altfel nu o sa cred decat ca nu iti iei tu insuti medicamentele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •