tulburare psihotica

47 comentarii 1 2
1
14-09-2015, ora 22:06
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Mai pisoias, poti ajunge la aplatizare afectiva + anhedonie fie pe calea old fashioned, adica printr-un stres psihic puternic prelungit, cum e depresia majora, care iti suprasolicita sistemul neuro-endocrin, iar acesta, la un moment dat cedeaza, se deregleaza ( asta e calea mai lunga, ce a durat cam 5 ani in cazul meu), sau poti ajunge tot acolo urmand calea cea mai scurta, adica fie prin consum excesiv de alcool, droguri sau chiar medicamente psihiatrice, care sunt tot droguri ce nu vindeca, nu corecteaza nimic pe nicaieri, ci decat 'mascheaza' simptome, iar la final te trezesti cu niste probleme mai mari decat cele initiale.(calea asta a durat 5 luni in cazul Elenei, iar in alte cazuri pe care le cunosc chiar si mai putin). Pricepusi mataluta cum sta treaba acum?!

Ia sa ma pui si pe mine in legatura cu acea persoana care 'si-a revenit 70% din anhedonie' urmand tratamentul recomandat de maria-ta, sa vad si eu ce fel de anhedonie avea ea, cum se manifesta, sa nu fi fost anhedonie inchipuita! De ce nu vine sa posteze pe forum cum si-a revenit ea in mod miraculos, si de ce nu vine sa te laude si sa te recomande si altora?! Ti-am mai zis eu ca ti-ai ratat vocatia...

P.S. Cel mai bun indicator pt anhedonie, in opinia mea, consta in lipsa totala a placerii, sau o placere la o intensitate foarte scazuta, in timpul actului sexual si in timpul orgasmului.Asa as defini eu Anhedonia veritabila.Daca tu ca individ, nu obtii placere din ceea ce ar trebui sa fie cea mai placuta activitate, atunci e clar ca ai o problema serioasa la mansarda.Si nu e vorba de placerea fizica, aceea de o simti in zona intima, vorbesc de cea psihica, de extazul acela, fiindca sunt lucruri separate, cea din zona intima fiind prezenta in continuare, dar lipseste raspunsul emotional.Eh, eu in decursul ultimului an de depresie majora am simtit cum aceasta 'placere psihica' scade treptat in intensitate, ajungand aproape de zero.Iar tratamentele incercate nu au facut decat sa agraveze situatia, in cazul meu, sa ma trimita la pragul de zero absolut. :))
0
14-09-2015, ora 22:28
david90
Nu este medic/terapeut
david90
P.S.2 Iar pt confirmarea aplatizarii afective, se poate face urmatorul experiment practic: iti strangi in brate o persoana foarte draga tie, mama, tatal, sora, iubita, sotia, etc.Daca in momentul acela nu simti absolut nicio emotie, sau simti ceva foarte vag, la o intensitate scazuta, e clar ca esti zombi.:)) Mi-am strans in brate sora cand a plecat in Franta, de fapt ea m-a strans in brate, ea a avut initiativa, si n-am simtit absolut nimic fata de ea, niciun sentiment de iubire frateasca.Si chestia e ca stiu in adancul sufletului ca tin foarte mult la ea, constiinta asta imi spune, dar nu se mai formeaza raspunsul emotional.I guess i'm really fucked up... :))
In cazul meu, componenta software e in regula, dar cea hardware e cam fu*uta, am decodorul bulit.:))
0
15-09-2015, ora 00:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pana acum sustineai ca nu creierul (hardware-ul) e defect in bolile psihice ci ar fi un fel de virus informatic in software, adica in suflet, in gandire, ceea ce imi arata ca esti mereu contradictoriu, deci psihotic sau maniac iar pt asta e musai sa iei ceva !

Si persoana in cauza ia in mod constant un neuroleptic si inca unul forte (Leponex) in fiecare seara pt somn ! Initial si eu am spus ca asta plus somniferul ii intretin starea insa si-a revenit foarte bine in ciuda acestui tratament neuroleptic puternic si cunoscut ca foarte toxic !
Tratamentul neurologic a constat in simple injectii cu Cerebrolysin si alte pastile neuroprotectoare, insa la ea s-a vazut pe RMN atrofia cerebrala si avea si alte simptome care duceau spre un inceput de dementa ! Eu o 'alintam' adesea cu 'ce mai faci demento' dar si alte apelative (si ca s-o provoc:) deci nu ma va lauda niciodata in public si nici in particular, fiind excesiv de mandra si convinsa de deductiile sale medicale (era convinsa ca are numai un anumit fel de schizofrenie)! Ea vroia sa avanseze cu tratamentul la stadiul de injectii cu Rispolept si alte tampenii !

In fine asta cred ca e un caz particular, insa degenerarea neurologica in mod sigur are un rol in orice fel de boala psihica !
Scuze pt 'modestie' ! :)
0
15-09-2015, ora 07:32
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Pisoias, daca ai fi fost atent la toate comentariile mele, daca le-ai fi rumegat cum trebuie, ai fi dedus de mult timp faptul ca eu consider afectiunea mea (aplatizare afectiva + anhedonie), ca avand cauza neurologica.Doar am fost si la neurolog de am facut CT cerebral...Am discutat de nenumarate ori si am facut diverse aluzii in acest sens, dar la inteligenta mariei-tale, atat poti...
Problema mea 'software' tinea de depresia majora si de anumite elemente ce tin de TOC.

'Pastile neuroprotectoare'... exista asa ceva?! Eu stiam ca orice substanta straina ce reuseste sa treaca de blood brain barrier, e toxica pt neuroni...Dar na, nu ne e greu sa scriem in prospect ca substantele respective sunt neuroprotectoare...

Si, ia zi-mi acum, se mai identifica 'anhedonia' persoanei descrisa de tine cu anhedonia mea?!
Aceeasi intrebare si pt clara_p...ia spune-mi Clara, ai mai avut aplatizare afectiva +anhedonie, dupa ce ai citit 'indicatorii' descrisi de mine?!
Daca tot discutam, macar sa discutam despre aceleasi lucruri, sa nu incurcam 'libelulele'...
0
15-09-2015, ora 11:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Dpdv neurologic daca te orientezi stanga-dreapta, iti simti mainile si picioarele, stii cum te cheama si unde locuiesti esti declarat sanatos ! La CT sau EEG de asemenea nu se vad imagini sau semnale distorsionate la cei cu tulburari psihice ! Ct -ul arata MORFOLOGIA, daca sunt anomalii de densitate cerebrala (tumori, atrofii) iar EEG-ul functionalitatea si reactivitatea minimala a creierului - ce spuneam mai sus !

Insa dispozitia si afectivitatea tin de FUNCTIONALITATEA (neurotransmisia) OPTIMA (nu minimala) a creierului iar asta nu se poate releva decat cu SPECT - CT cu substanta de contrast ! Doar acolo se poate obiectiva anhedonia daca se urmareste imaginea anumitor centri nervosi in stare de normala si in stare de stimulare ! Daca ti se arata imagini cu cainele tau sau cu persoane din familie, ar trebui sa beculeasca zona care controleaza afectivitatea (sistemul limbic) sau daca ti se dau calcule de facut trebuie sa se activeze cortexul prefrontal - care de asemenea este hipoactiv in depresii, pt ca izotopii radioactivi patrund pana la nivel de sinapsa ! Si pentru a te incadra in normalitate toate zonele trebuie sa aiba un anumit grad de intensitate pe imaginile CT !
Insa toate astea se pot determina si subiectiv, practic fara costuri ! Dar daca vrei sa vezi in mod clar cat esti de prost eu zic ca merita sa dai vreo 10-15 milioane sau mai mult ! :D

Pastilele neuroprotectoare se numesc Neurooptimizer parca si sunt vreo 2 mil cutiuta cu 100 de capsule !

Deci dupa parerea ta anhedonia este o problema cerebrala - ceea ce este corect, dar boala in cadrul careia se manifesta simptomul este de natura psihologica ! :) Foarte tare deductie ! Tu ai niste tulburari de perceptie si gandire majore !
Neurologul nu te-a trimis cumva la psihiatrie ?! Ei nu se ocupa de tulburari de dispozitie, pot ajuta dar nu e obiectul lor de activitate !
1
15-09-2015, ora 14:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Intre episoadele maniacale bipolarii sufera de episoade depresive cu toata paleta de simptome descrise de tine.
2. Eu daca nu as lua antidepresive as sta tintuita la pat toata ziua cu gandul la moarte.
3. Antidepresivele imi reduc acele simptome pomenite de tine. Daca as lua mai multe nu as mai avea acele simptome dar as vira, pentru ca eu am depresie bipolara. Antidepresivele imi fac viata suportabila si fara ganduri la moarte. Dar doza mica pe care sunt obligata sa o iau nu imi reduce 100 % anhedonia si aplatizarea efectiva. Am alta boala decat voi, mai greu de tratat.
0
15-09-2015, ora 14:39
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Stevens, si in cazul unei persoane ce si-a pierdut jumatate din creier, oricare din jumatati, sau chiar jumatate din ambele emisfere, in urma unui accident, sau in urma unei hemisferectomii, ce zone cerebrale ar trebui 'sa becuiasca'?!

Clara, tu ai avut in viata ta un orgasm, stii ce-i ala?! Daca nu, atunci nu poti sti nici ce e anhedonia...
0
15-09-2015, ora 15:44
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Tu nici nu cunosti partile componente ale creierului si intrebi de zone ! Sistemul limbic care ne intereseaza pe noi responsabil de dispozitia afectiva este chiar la baza creierului (in centrul capului daca-l consideram o sfera) deci nu o poti pierde intr-un accident din care sa supravietuiesti ! Celelalte zone se pot reface sau muta prin neuroplasticitate, am mai discutat chestia asta !
La fel nu conteaza ca ai creierul cat un mar sau cat un pepene ci conteaza INTENSITATEA activitatii cerebrale, adica daca neurotransmisia se face cum trebuie chiar daca creierul e normal, mai mic sau doar jumatate (prin accidente, operatii)

Tocmai ai spus ca anhedonia este o defectiune de 'hard', deci de creier, asa ca nu mai incerca sa plasezi depresia in eteric ! :) Sau poate e asociata unei forme de schizofrenie nu unei depresii, insa tot boli ale creierului sunt ambele !
0
15-09-2015, ora 17:20
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Eu altceva am vrut sa scot in evidenta, fraierica, faptul ca metoda recomandata de tine e unreliable in orice fel de tulburare psihica.
Ca tot ma iei cu sistemul limbic ca fiind responsabil de afectivitate...stiai ca in cazul unui orgasm, tot creierul "lumineaza" ca pomul de Craciun?!A fost facut experimentul asta, o femeie a fost bagata in aparatul RMN si si-a indus un orgasm, moment in care toate zonele creierului s-au activat simultan.Mai poti distinge ceva din asta, mai poti asocia o anumita functie psihica unei anumite zone a creierului? Iti spun eu, nu poti, fiindca e unreliable.
0
15-09-2015, ora 17:44
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Stevens, fanatismul religios si cel politic carei sau caror zone ale creierului se asociaza?! :))
0
15-09-2015, ora 17:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Interesul meu si al sotului meu este sa petrecem impreuna Eternitatea in Rai. Suntem in cursul pregatirilor de a ne casatori religios dupa cele 8 luni cat ne-au luat procedurile de a ne casatori civil. Orice tip de orgasm si pentru unul si pentru altul ne pericliteaza prioritatea in viata. Mantuirea.
Dar la bolile psihice iti pot spune ca am auzit multi ca se vaita ca le e afectata functia sexuala. Nervi sunt si in organele genitale, nu numai in creier. Daca nu se fac corect conexiunile, nici nu ma mira.
0
15-09-2015, ora 18:00
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, tu fiind fata foarte credincioasa, daca eu as veni si ti-as spune acum ca Dzeu nu exista si ca viata asta e un nonsens total, iar tu ai crede asta pe cuvant, te-ar mai ajuta antidepresivele asupra gandurilor de moarte?! Eu nu cred.Daca ar fi o certitudine ca Divinitatea nu exista si ca totul e un nonsens, eu chiar in momentul asta mi-as trage un glont in cap, fara sa mai stau pe ganduri.In situatia asta, sa perpetueze specia cine doreste, pt ca oricum o face degeaba! :))

Clara, in cazul meu functia sexuala merge foarte bine, lipseste doar raspunsul emotional.Soldatelul e in regula, up and running just fine.:))
Cat despre mantuire, nu cred ca e un pacat orgasmul, atat timp cat Al de Sus ne-a proiectat in asa fel incat sa-l avem...ne-a proiectat asa tocmai ca sa fim motivati sa ne reproducem.:))Asa ca, se pot mantui si cei care experimenteaza orgasmul.:))
Bine, daca vreti sa fiti desavarsiti, cum si Tatal vostru cel Ceresc este, atunci calea aleasa de voi e ideala.
1
15-09-2015, ora 18:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gandurile de moarte sunt cauzate de starile de rau extrem de intens si insuportabil care trece cu ajutorul ad-urilor combinate cu comedii.
0
15-09-2015, ora 18:22
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Crede-ma ca si eu am unele stari de rau fizic extrem de intense in anumite zile, mai ales daca nu dorm suficient, dar gandurile eu le controlez, nu ma controleaza ele pe mine, pot alege sa gandesc pozitiv sau pot alege sa gandesc ca mi-e atat de rau incat vreau sa mor...Am probat ambele variante si am ajuns la concluzia ca daca actionez conform variantei a doua, ma simt din ce in ce mai rau, iar daca aleg sa gandesc pozitiv no matter what, starea de rau se mentine la un nivel constant, nu se agraveaza.Gandirea m-a adus in situatia in care sunt, dar tot gandirea ma va vindeca, zic eu...
0
15-09-2015, ora 20:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
David e normal sa lumineze mai multe zone din creier pt ca are loc o descarcare de dopamina si oxitocina iar dendritele neuronilor sunt interconectate foarte complex ! Ce incerci sa spui cu asta ???

Fanatismul eu il asociez cu mania si delirul din psihoze, deci tu cu Clarita trebuie sa stiti mai bine, ca voi sunteti fundamentalisti basisti ! De fanatism ai nevoie doar cand aperi o idee incorecta, absurda, in ce ma priveste sunt consecvent pt ca stiu ca sunt de partea cea buna, benefica pt toata lumea, nu de partea schizofrenicilor care au introdus ca politica publica ura, dezbinarea, pauperizarea, delatiunea si arestarile ! Asta e neostalinism !

Clara e foarte frumos daca ati hotarat de comun acord sa traiti ca frate si sora, precum Sfintii Mucenici Ciprian si Iustina si multi, multi altii ! Daca nu erai basista erai aproape perfecta, zic eu !
1
16-09-2015, ora 00:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ david 90

Mie cand imi e rau rau, nu am ganduri. Aproape ca paralizez pentru ca fizic am impresia ca ma aflu in iad.
Am avut si boli care au implicat durerea dar niciodata nu mi-a trecut prin cap sa ma sinucid.
E mai grea boala psihica decat una fizica.
Antidepresivele ma ajuta. Dar nu e totul perfect deoarece nu am voie sa iau o doza normala. Asa ca toate simptomele prin care tu treci nu imi sunt straine in nici o zi as putea spune. Credinta ma ajuta insa foarte mult sa merg inainte si familia, bineinteles.
0
19-08-2023, ora 08:12
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
David, mai ești prin zona? Sunt curios cum îți mai merge?
Am și eu provocări de la medicamente și tot felul de gânduri și de stări. Poate mai împărtășești din experienta ta.
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul