Tulburare schizoafectiva remisie completa

02-03-2019
Utilizator16071986
Nu este medic/terapeut
Utilizator16071986
Salutare,
Am fost diagnosticat in 2014 cu “primul episod psihotic”si dupa un tratament cu rispolept de la care nu m am simtit bine deloc, am oprit tratamentul dupa un an.La 6 luni dupa, au aparut iar halucinatiile si am fost internat la obregia unde mi s a pus diagnostic al doilea “episod psihotic asemanator schizofrenie” unde mi s a dat tratament iar cu rispolept si de la care nu ma simteam bine.M am internat de bunavoie a treia oara si doctorul mi a dat pentru prima oara invega de la care dupa doua saptamani de administrare m am simtit extraordinar de bine, imi revenisem complet.Starea de bine insa nu a durat f mult ci cam 2 saptamani dupa am inceput sa ma simt foarte tensionat la nivelul capului.mi s a marit doza de la 6 mg la 9 mg si starea s a imbunatatit iar dar nu a durat mult nici asta.Doctorul mi a prescris apoi lamictal pana am ajuns la doza de 100 mg cand iar am simtit o stare de bine care s a disipat dupa 2 saptamani.Mi s a prescris si venlafaxina dar fara mari imbunatatiri asa ca m am internat iar si doctorul mi a dat Elontril care actioneaza pe receptori dopamina.Incepusem sa fiu iar vesel si sa vorbesc cum o faceam inainte.imi revenisem aproape complet dar nu a durat nici asta mult ci doar 3 luni.Acum nu mai simt tensiune si incordare doar faptul ca nu prea ma bucur si nu vorbesc cand ies cu prietenii, sunt destule de mutalau.As vrea sa stiu parerea unui doctor, altul decat cel pe care il am acum, poate are o alta abordare sau poate stie vreun tratament care ma poate aduce la starea pe care mi a dat o elontril si care a durat cel mai mult, 3 luni.As vrea sa stiu si ce diagnostic am ori”al doilea episod psihotic”ori cel de la a treia inetrnare”tulburare schizoafectiva” si cat trebuie sa iau tratament.Multumesc
4 comentarii
0
04-03-2019, ora 15:15
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din pacate tratamentul (cel putin cel cu Invega sau altceva similar) e destul de probabil sa fie pentru mult timp.
Oricum doar medicul e cel ce decide cat timp ai nevoie de el. E important insa poate sa intrebi medicul daca nu ti-ar fi de folos si sesiunile de psihoterapie.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
04-03-2019, ora 16:32
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Diagnosticul se pune numai în cabinet și de medicul psihiatru. Și tot el stabilește tratamentul. În funcție de tratament e nevoie să discuți cu el orice schimbare de dispoziție, ca să poată schimba dozele, sau chiar medicamentul dacă nu-și are efectul scontat.
Te-ar ajuta și niște ședințe de psihoterapie. Discută cu psihiatrul că s-ar putea să aibă contract cu anumiți psihoterapeuți și atunci nu mai plătești ședințele se face pe asigurare medicală.
0
05-03-2019, ora 12:25
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Salutare,
Tu ai acum ultimul diagnostic, cel de tulburare schizoafectiva si asta ramane deocamdata. Asta e o boala de tip 2 in 1, e o categorie intermediara intre schizofrenie si tulburarea bipolara, prezentand simptomele din amandoua bolile. Acesta nu inseamna ca la momentul cand ti-au fost puse anterioarele doua diagnostice s-a gresit, poate nu aparuse inca episodul afectiv (depresiv sau maniacal) sau nu s-a stiut de el. Apropo, pentru un diagnostic complet al tulburarii schizoafective ar trebui specificat si de ce tip e: bipolar sau depresiv. Banuiesc ca esti bipolar. Din ceea ce scrii pare ca tu nu constientizezi aceasta a doua tulburare, doar cea cu halucinatiile(schizo).
La medicamente nu ma pricep -banuiesc insa ca e posibil ca acel medicament cu care te-ai simtit -zici tu- foarte bine sa fi fost susceptibil de a-ti produce ceea ce in jargonul psihiatric se cheama "virare" spre un episod maniacal. Presupuneri...
Tratamentul, din cate stiu eu, se cam ia pe viata, dar dozele, in caz ca esti intr-adevar in remisie completa se pot reduce mult.
0
03-07-2021, ora 16:38
napoleon bonaparte
Nu este medic/terapeut
napoleon bonaparte
as dori sa stiu daca poate cineva sa interpreteze un nivel total al indicilor psihotici 36 T si preocupare autista 41T, al unui interviu PANSS, cu un nivel de inteligenta Raven SPM peste 125
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Episoadele psihotice ar puta fi anticipate cu ajutorul unui algoritm de învățare automată
  • Singurătatea în copilărie a fost asociată cu probabilitatea crescută de a experimenta un episod psihotic
  •