Tumora calcificata genunchi?

24-02-2018
Aeterna1996
Nu este medic/terapeut
Aeterna1996
Buna tuturor! De curand am fost diagnosticata in urma unui RMN cu leziune de menisc grad 3 si tumora benigna calcificata (2cm), in afara articulatiei, in zona poplitee a genunchiului stang. (Nu am efectuat biopsie.)Am 22 de ani, 54 kg, 1.67 cm, simptome episodice aparand inca din adolescenta(acum 5-7 ani), insa nu am consultat parerea unui medic decat recent. Nu am avut dureri decat foarte rar, pot flexa genunchiul si am rezistenta la efort moderat. Nu am amintiri legate de lovirea in zona respectiva si nu am banuit ca am asa ceva, iar sport nu obisnuiesc sa fac. Medicii la care m-am prezentat momentan nu mi-au dat detalii concrete cu privire la pasii urmatori, asa ca va rog, daca se poate, sa imi spuneti ce ar trebui sa fac mai departe. Mi s-a spus ca nu este nimic de operat, dar nu stiu daca este sau nu varianta corecta. Ce ma sfatuiti?
Multumesc frumos anticipat!
1 comentarii
0
24-02-2018, ora 21:27
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Cât timp e benignă nu ar trebui să te temi. In ceea ce privește leziunea meniscului nu te grăbi cu operațiile. Va fi timp și pentru asta dacă este necesar. Există și posibilitatea de a purta o orteză când faci efort sau poți face câteva ședințe de kinetoterapie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: