tumora maligna hemibaza dreapta limba

09-02-2012
evicati
Nu este medic/terapeut
evicati
diagnostic histopatologic carcinom scuamos bine definit, cheratozic, infiltrat in tesutul muscular, ulcerat, fara invazie limfovasculara si perineurala(212 650-652) cu micrometastaza intr-un limfogen(212 653 din 4 limfogeni latero-cervicali drepti(212 653-656). Margine profunda de rezectie fara infiltrare tumorala(212 650-652), restul limfoganglionolor latero-cervicali drepti(3), si un limfoganglion latero-cervical stang(212657) cu aspect reactiv.
Are 62 de ani cunoscut cu cardiopatie ischemica, hta, bpoc cronic. Ce pute-ti sa-mi spuneti?
2 comentarii
0
09-02-2012, ora 18:45
camyane
Nu este medic/terapeut
camyane
Va trebui sa va prezentati la un consult oncologic-Radioterapie +- Chimioterapie cat mai repede in vederea efectuari unui tratament de specialitate
0
12-02-2012, ora 23:39
ionica1965
Nu este medic/terapeut
ionica1965
am probleme la ambele urechi in sensul ca mi a sczut auzul iar din ele curge un lchid urat mirositor.problema persista de cca 20 de ani, eu am varsta de 47 ani.am fost internat la sp. coltea o perioada dar nu s a rezolvat nimic mi s a pus la timpul respectiv diagnostic de otomastoidita cronica colesteatomatoasa, polipoasa.la timpul respectiv nu am facut operatia pentru ca am vazut ca este foarte dureroasa postoperatoriu si ca dupa un anumit timp recidiveaza.atunci se spunea ca interventia pentru spargerea acelei portiuni de os se facea cu o dalta si de aceea era dureroasa.acum dupa 20 ani as vrea sa stiu daca acest gen de operatie a ramas la acelasi stadiu sau a mai evoluat gen laser sau alte metode moderne.as vrea sa stiu daca la aceasta varsta operatia este riscanta cam la ce interval de timp pot face cele doua operatii (problema este bilaterala) si de asemeni am evitat aceasta operatie pentru ca mi s a spus ca este cu pierdere masiva de auz.Daca cineva poate sa mi spuna cat este pierderea de auz si daca dupa aceasta operatie se poate recupera aceasta pierdere cu proteze auditive.La ultimul examen orl mi s a recomandat aceasta interventie desi starea mea de sanatate este identica cu cea de acum 20 ani.Am fost la diversi medici orl in diverse locuri din tara.Mi s a mai spus printre altele ca sunt un caz fericit ca infectia iese afara(mi s au facut doua tomografe la interval 2 ani si nu s a schimbat nimic)cu toate ca timpanele sunt perforate si exista si o carie in os.as vrea sa consult si un alt medic inainte de aceasta operatie si pana la urma sa ma lamureasca de oportunitatea operatiei acestei nenorociri de boala care am observat ca chinuie o gramada de oameni dar care este rezultatul neglijentei si superficialitatii de a trata o afectiune in timpul copilariei si inca o data se adevereste faptul ca ajungem la medic atunci cand ne doare, uneori aceasta intarzaiere ne poate fi fatala.In speranta ca nu am plictisit astept un raspuns si de ce nu o rezolvare si pentru mine chiar daca la 47 de ani cineva zice ca nu mai are rost.-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •