Tuse de aproape 3 luni ? ajutor va rog?

07-02-2017
anonim420
Nu este medic/terapeut
anonim420
Buna ziua, am o tuse de ceva vreme. Sunt hipohondra si caut un raspuns, va rog mult!

am 18 ani si prima data cand am mers la medicul de familie mi-a spus ca am pneumonie luata de undeva si am luat antibiotice si alte pastilute. Dupa 2 saptamani mi-a prescris niste spray-uri de inhalat iar dupa o luna, cand tusea s-a mai ameliorat, dar inca exista, mi-a spus ca de la pneumonie am ajuns la bronsita. Ceea ce e mai bine.
Tusea nu e simpla..nu stiu cum sa ma exprim, e din aceea care se simte din plaman parca si se aude ciudat. Dar nu e mereu asa, cateodata e normala.

Totusi eu am facut controlul prim prin decembrie, iar acum e februarie si tusea, chit ca nu mai e asa rea, exista.
Am luat si ridiche neagra cu miere si inca nu s.a dus. Inca tusesc, dar nu expectorez decat SUPER rar.
Ar trebui sa ma ingrijorez?de alaltaieri doar, noaptea simt ca ma sufoc, am avut aceasta problema de cand eram mica (10 ani) si mi s-a spus ca e de la anxietate. Parintii mei trec printr-un divort si nu stiu sigur daca lipsa mea de aer e de la tuse sau anxietate.
Probleme de respirat nu am avut in timpul tratamentului de pneumonie, a aparut recent, asa cum am mai mentionat.

Ar trebui sa ma ingrijorez? multumesc.
1 comentarii
0
16-03-2017, ora 11:24
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Va recomand consult pneumologic pentru elucidarea eventualei implicari a unei suferinte respiratorii in tabloul clinic descris de D-voastra.
Datorita situatiei familiale particulare, evaluarea si consilierea psihologica ar fi de ajutor.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.