Tuse dupa efort la copil 10 ani

29-12-2015
indradela
Nu este medic/terapeut
indradela
Am un baietel de 10 ani care de cand s-a nascut tuseste imediat dupa ce face un efort fizic sustinut : de exemplu cand se joaca intr-o lupta corp la corp cu cineva, cand alearga sau sare intens.Exista posibilitatea sa fie o problema a inimii? Sa mergem la un consult la cardiolog? Mentionez ca dupa ce efortul inceteaza si tusea se retrage incet-incet disparand atunci cand copilul nu mai face efort fizic.
3 comentarii
0
07-11-2017, ora 15:29
Patrickandrei
Nu este medic/terapeut
Patrickandrei
Buna ziua!Ati descoperit cauza? Si eu am un baietel si are aceleazi simptome si ni s-a zis ca din cauza ca e grasut.
0
09-11-2017, ora 09:54
indradela
Nu este medic/terapeut
indradela
Nu am descoperit cauza nici pana acum.Copilul nu are nimic la inima, acum are aproape 12 ani si are aceleasi simptome, e adevarat ca anul acesta a mai luat in greutate dar el are aceste simptome de cand a inceput sa mearga si a fost slabut timp de 10 ani.
0
08-09-2022, ora 21:07
Elenarachitan
Nu este medic/terapeut
Elenarachitan
Vad ca au trecut 5 ani de la ultima postare. Si baietelul meu tuseste in timpul efortului, eu banuiesc plamanii, astm...urmeaza sa fac programare la pneumolog pentru investigatii. Fac legatura cu astmul pentru ca el a avut bronsiolite repetate timp de 3 ani, la panelul de alergii respiratorii au iesit cateva modificate iar alergologul a zis ca ar fi astm indus viral.
Acum are 5 ani jumate, de 1 an am terminat cu bronsitele si cu vizitele la medici, dar tusea asta ce apare la efort se pare ca ne va trimite iarasi la controale.
Fetele, desi copiii vostri sunt mari acum, ati descoperit cauza acestei tuse ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Cum calmați tusea la copii?
  •