tuse productiva de foarte mult timp si mucozitati continue

25-01-2015
filotecris
Nu este medic/terapeut
filotecris
Buna ziua Domnule doctor.am o fetita de 2 ani si 6 luni care raceste foarte des.nas infundat, multe mucozitati fara febra. pe 8.12 fost cu ea la orl si ne a dat urmatorul tratament:vibrocil picaturi de 2ori pe zi, aerosoli cu 15 pic de prospan si 2ml de ser fiziologic, sirop erdomed.am facut tratamentul 7 zile iar pe 26.12 iarasi a racit.nu am mai mers cu ea la medic.i am dat urm tratament:pliculete de acc junior 2 pe zi, vibrocil picaturi nazale, tot pt nasuc quixx, in gat tantum verde, cate 10 pic de vit c, aerosoli tot cu 15 pic de prospan plus 2 ml de ser o data pe zi, seara inainte de culcare.i am mai facut sirop de ridiche neagra, ceai cu lamaie si si cate o lingurita de sirop de catina facut in casa.am mers u acest tratament pana pe 31.12 cand ne am hotarat sa mergem la dispensar deoarece venea anul nou si nu se mai lucra.ne a dat sumetrolim, vibrocil, nurofen 5ml de 3ori pe zi, acc 2pliculte pe zi, inca 7 zile.acum e racita de pe data de 17.01.i am dat revigrip 3ml de 3 ori pe zi, sirop de brad de la munte, vit c, aerosoli, quixx si vibrocil.nu i a trecut inca.tot mai tuseste.cateodata pare ca se ineaca cu mucozitatile.nu mi a facut deloc febra.nu stiu ce sa mai fac.la ce medic sa merg.si ce ziceti dr aceste tratanente.astept un raspuns urgent.va multumesc mult.
10 comentarii
0
25-01-2015, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asa gen de simptome (interpretate gresit ca raceala)
au numai copii cu probleme gastro-intestinale si cu reflux gastro esofagian
alimentele acre, sucurile si fructele citrice, lamaiea
irita faringele, produc o gastrita cu reflux care iarasi irita faringele si de aici si toate simptomele
am scris mulet postari pe forum ce trebuei de facut in acest caz
0
03-02-2015, ora 00:22
smona
Nu este medic/terapeut
smona
Buna seara, am o fetita de 9 ani si 6 luni, si de 6 zile ii fac aerosoli dim si seara cu 1 ml dexa 1 ml fluimicil si ser fiziologic.a fost diagnosticata ci laringira virala...dar i sa recomandat si zinat si gentamicima.intrebarea mea este daca acest tratament este indicat pt.laringita si cat timp ii mai pot face aerodoli cu ceea ce am scris mai sus.
0
03-02-2015, ora 00:25
smona
Nu este medic/terapeut
smona
Tusea este productiva si ii este frica sa tuseasca...nu stiu cum sa o pot face sa inteleaga ca Trebuie sa tuseasaca...iar cand tuseste vomita...ii este scarba...
0
03-02-2015, ora 00:27
smona
Nu este medic/terapeut
smona
Sunt foarte speriata din cauza acestei tuse.nu stiu ce sa-i mai fac...va rog sa ma ajutati in aceasata privinta cu cateva sfaturi.va multumezc..
0
03-02-2015, ora 18:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru laringita virala.. acel tratament este exagerat
dar depinde cine a pus acel diagnostic ( specilaitatea medicului)principalul simptom a laringitei este Raguseala
cred ca e cazul de consult la ORL..si la un pediatru bun care sa asculte copilul pentru a exclude o pneumonie
0
03-02-2015, ora 19:14
smona
Nu este medic/terapeut
smona
Va multumesc...am Consultat si orl si medicul pediatru..de la orl ne-a trimis la pediatru...in urma consultului ne-a fost recomandat genta si zinat...suntem in tratament de 5 zile...e mai bine dar tusea este ceva de groaza...azi in urma discutiei cu medicul pediatru avuta prin telefon ne-a recomandat un sirop de tuse Salbutamol si sa continuam cu aerosoli cu fluimucil si ser fiziologic...credeti ca e ok?
0
03-02-2015, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparent DA
am mai sris pe forum.. ca tuse poate fi:
1 de la secretiile din nas.. care coboara spre faringe
2 de la secretiile traheo-dronsice
3 de la faringite iritative din cauza alimentatiei exagerate cu acru, acid si citric..sau de la produse care produc MUCUS cum ar fi laptele de vaca si fainoasele
tratamentul difera in toate acete cazuri
0
03-02-2015, ora 19:53
smona
Nu este medic/terapeut
smona
Cred ca aveti dreptate in privinta alimentatiei...consumam foarte multe fainoase...pastele sunt preferatele fetei...mananca zilnic...dar de aici s si pana la nas infundat mereu si mereu...imi puteti recomanda un tratament pt.nas infundat...????
0
03-02-2015, ora 19:58
smona
Nu este medic/terapeut
smona
Va multumim d.doctor pt.timpul acordat dar si pt.sfaturile date.. sunt mult mai linistita cand pot sa vb cu dumneavoastra...o seara buna...
0
04-02-2015, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de cauza nasului infundat
daca este de l araceala si starea acuta..se folosesc vibrocil, olynth..s.a
daca este o stare permanenta.. medicul ORL o sa se pronunte.. daca sunt polipi
, rinita sau deviatie de sept
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: