Tuse seaca fetiță de 4 ani

23-03-2019
Bebe 92
Nu este medic/terapeut
Bebe 92
Buna seara, ce ii pot administra fetiței de 4 ani pt o tuse seaca deranjanta?A fost acum 2 săpt cu o tuse cu expectoratie si ii curgea nasul l_am administrat erdomed, aerius i_a trecut dar de vreo 2 zile a revenit această tuse seaca fara alte simptome.Parca ar avea ceva in gât, Ea spune că "o gadila ceva pe gat"...Mai mult in timpul noptii si cand sta intr.un loc...
4 comentarii
0
23-03-2019, ora 17:43
Bebe 92
Nu este medic/terapeut
Bebe 92
Sau e posibil ca tusea sa mai persiste de la ultimul episod ?marți am terminat flaconul de erdomed
1
24-03-2019, ora 22:35
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Uneori tusea poate persista 2-3 săptămâni, ea este considerată cronică și trebuie investigată abia atunci când persistă mai mult de atât. Dacă nu are alte simptome și tusea este seacă, fără expectorație, mai puteți aștepta să vedeți dacă dispare de la sine. Puteți asocia la tratament și ceaiuri antitusive sau siropuri din plante (de patlagină, de ridiche neagră). Există și medicamente antitusive (erdomed are erdosteină, cu rol în inhibarea tusei) mai puternice pe bază de codeină, deși nu pot fi eliberate fără rețetă, dar nu cred că ar fi recomandate acum, este bine de așteptat, tusea poate dispărea de la sine în câteva zile. Aștept să-mi spuneți care este evoluția tusei la fetița dumneavoastră. O seară liniștită!
0
01-04-2019, ora 23:22
Bebe 92
Nu este medic/terapeut
Bebe 92
Buna seara, va multumesc frumos pt raspuns!, încă mai are episoade de tuse la 2-3 zile la fel tot seaca si mai mult pe timp de noapte ziua nu pot spune ca are probleme ;doar noapte o deranjează. Nu am mai dus-o nici la gradi ...
1
02-04-2019, ora 20:10
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Încercați siropul Koflet (întrebați de acesta primul e mai plăcut la gust pentru copii, dacă nu au întrebați de al doilea) sau Diakof de la Himalaya în asociere cu Septilin (sunt comprimate). Sunt eficiente în această combinație și tusea ar trebui să dispară. Aștept să-mi spuneți care este evoluția fetiței. O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea măgărească la copii - ce este și cum se tratează
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Cum calmați tusea la copii?
  •