Tuse seaca peste 6 sapt, Ce sa mai fac?

18-03-2020
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
La inceputul lui februarie, m-am trezit cu gripa/viroza : febra f mare, oboseala, dureri de cap in frunte si ochi, lipsa pofta mancare, ameteli, dureri in gat, , raguseala, nas infundat. Medic de familie - tratament - combate febra, vit, C, ceai, miere, compot, etc
In 3 zile febra care era 40, a scazut, dar a aparut o tuse seaca numai ziua, f violenta non-stop, care nu imi dadea voie sa vorbesc, sa mananc, Tuseam de simteam ca imi crapa capul, pana la epuizare.
Examen radiologic = bronsita
ex. sputa = negativ
Tratament simptomatic - siropel, faringosept,
Am mers la ORL - amigdalita acuta, traheobronsita, rinita alergicTratament 10 zile amoxacilina 3/ la 8 ore,
7 zile erdomed - 2/zi

Am inceput sa rup ceva incolor si mi-a cam trecut tusea.pentru 3-4 zile. Azi tusesc iar mai mult din gat simt. Sunt peste 6 sapt, Ce sa mai fac?Poate primesc un sfat. Multumesc.
2 comentarii
0
19-03-2020, ora 16:09
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! V-am răspuns la mesajul trimis în privat.
0
19-03-2020, ora 18:19
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Multumesc mult.
Am mare frica de astm sau ceva alergic. Nu fac febra, Am fost ieri un pic afara 10 min cu masca si seara am tusit rau..Poate o sa fie bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

03-03-2020, ora 11:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Grintuss
Grintuss - Remediul pentru tusea seacă și cea tusea productivă într-un singur produs
Un produs care modulează tusea, fără a o suprima, și care acționează protejând mucoasa, calmând iritația și favorizând eliminarea mucusului. Efect rapid asupra simptomului, dar acționând în același timp și asupra cauzei: iritația mucoasei provocată de agenții infecțioși, dar și a agenților iritanți precum fumul, smogul, praful. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.