Tuse seaca

08-07-2011
Tiberiu28
Nu este medic/terapeut
Tiberiu28
Buna ziua! Am 18 ani si de 3 luni am o tuse seaca(precizez ca nu am fumat nici odata dar stau rareori printre fumatori). Chiar la inceput cand am aparut tusea, am avut si febra si imi curgea nasul. Am fost la medicul de familie, mi-a dat tratament de raceala si mi-a trecut tot numai tusea nu. In acel moment m-am cam speriat pentru ca era a 3-a saptamana cand tuseam si am fost din nou la medicul de familie si i-am cerut imediat o trimitere la radiografie. Mi-a facut radiografie, acolo mi-a facut si test pentru TBC si in film aveam cutie toracica normala. Mia injectat si un fel de gel in mana cum se face la testele pentru TBC si nu am avut asa ceva. Apoi am fost din nou la medicul de familie si mi-a prescris pentru ceva viral. Am luat timp de 15 zile de 3 ori pe zi acele medicamente, si dadea semne ca imi trece, dar tuseam mult mai rar de nici nu imi dadeam seama. Am stat asa vreo jumatate de luna fara sa mai merg la medic. In acest timp dupa cum am mai zis tuseam foarte rar, dar, cand incepeam sa tusesc de vreo 2-3 ori asa la rand, nu ma mai lasa cateva ore iar dupa aceea iar ma lasa si tot asa. Acum am fost din nou la medic, si mi-a spus sa revin in zilele urmatoare sa-mi ia nu stiu ce exemple din gat. Are cineva idee cu ce as putea avea? E ceva foarte grav?

(Imi pare rau pentru textul lung dar am zis sa scriu mai detaliat ca sa puteti intelege)
1 comentarii
0
09-07-2011, ora 23:46
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
ce ai putea sa ai nu stiu o sa iti spuna medicul eu pot sa iti spun sa mergi la farmacie sa iei un sirop pe baza de melci ca este bun
iti mai amelioreaza tusea sau chiar o vindeca
acum depinde cat de grava e tusea ta
acest sirop nu contine medicament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: