Tuse seaca, constrictie retrosternala.sunt sub tratament cu cordarone.

01-06-2019
solo100
Nu este medic/terapeut
solo100
In urma efectuarii unui CTtoracic s. -au evidentiat micronoduli pulmonari bilaterali, subpleurali si perivasculari, cu aspect inflamator, cel mai mare bazal lateral stang cu diametrul de 5mm.Va rog daca-mi puteti spune ce inseamna aspect inflamator si daca prezinta un pericol pentru sanatate si ce ar trebui sa fac in continuare.
1 comentarii
0
01-06-2019, ora 20:44
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Medicul care va recomandat CT nu va spus și o concluzie? Contează numărul nodulilor, dacă sunt însoțiți și de alte leziuni, cât ocupă din suprafața pulmonară. Doar pe detaliile scrise de dumneavoastră nu mă pot orienta către un diagnostic. Cordarone are ca substanță activă amiodarona, care poate da fibroză pulmonară. De cât timp urmați acest tratament? E posibil să fie fibroză pulmonară, dar mai trebuie consult și alte investigații. Ce simptome aveți (să le descrieți cât mai amănunțit)? Sunteți răcită sau ați fost recent? Ați fost auscultată pulmonar? Aștept să-mi răspundeți la aceste întrebări, apoi vedem cu ce vă mai pot ajuta. O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •