tuse seaca, nod in gat, ragaiala

09-04-2013
alingby86
Nu este medic/terapeut
alingby86
buna, as vrea sa ma ajutati daca se poate, tatal meu are o tuse seaca fara secreti, incepe sa tuseasca dupa care nu mai poate sa inghiteasca {parca nu ar sti cum sa inghita} si ca sa fie totul ca la carte incepe sa si ragaie intre timp si incepe sa se sufoce zice ca i se stramteaza esofagu si uite asa incet incet boala asta cum i spune el il termina si sincer si eu cred pt ca este distrus psihic ca il deranjeaza de ani buni a facut zeci si zeci de analize in ultima perioada si singurul sindrom care i la gasit a fost reflux gastroesofagian a urmat 10 feluri de tratamente de la10 medici diferiti si nici un rezultat, va rog sa ma ajutati daca puteti pt ca a inceput sa faca viata in familie un calvar {este nervos si agitat}
1 comentarii
0
03-10-2019, ora 16:17
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Cel mai probabil este boală de reflux gastroesofagian după descrierea dumneavoastră. Pe lângă tratamentul de la medicul gastroenterolog este nevoie și de un regim, adică fără băuturi acidulate, fără grăsimi, fără mese bogate (în cantitate mare) și fără alimente care știe că îi dau gaze (meteorism abdominal, adică se balonează). O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •