Tuse seaca pana la voma

17-07-2014
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Fetita mea are 13 ani si acum vreo trei saptamani a inceput sa tuseasca, o tuse seaca. Am mers la medicul pediatru, ne-a zis ca e racita, amigdalita, nimic la plamani si am primit tratament cu antibiotic destul de puternic. De aproape trei saptamani tot mergem la medic, si cu tot tratamentul, tusea nu a trecut, ci e si mai sacaitoare, care uneori se termina cu voma. Ultima oara la consult fetita nu mai avea nimic, doar tuse, care inca mai persista dupa atata tratament. Mentionez ca tusea e in reprize mai rare, dar destul de sacaitoare, in special noaptea si care se duce pana la voma.
Va rog fumos sa-mi dati o indicatie, un sfat in aceasta probema, ca nu stim ce sa mai facem..
Va multumesc frumos!
6 comentarii
0
18-07-2014, ora 21:12
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Dupa descrierea simptomelor si a evolutiei, este posibil sa fie tuse convulsiva. Este necesar sa verificati daca fetita este vaccinata anti pertussis. Multa sanatate!
0
19-07-2014, ora 14:53
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Va multumesc de raspuns!
Fetita are vaccinul antipertussis facut.
Si fratele fetitei, care e mai mic, a luat aceasta tuse, tuseste la fel. Le dau antibiotic la amandoi si sper sa le treaca aceasta tuse.
0
19-07-2014, ora 15:19
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Daca vaccinarea anti pertussis este efectuata conform schemei, continuati tratamentul prescris. Pe langa antibiotic, este nevoie si de un preparat antitusiv. Multa sanatate copiilor!
0
19-07-2014, ora 15:22
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Multumesc mult!
0
19-07-2014, ora 15:48
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
Nu poate sa faca rau copiilor.Fierbeti o ceapa rosie, strecurati si puneti o linguritza de miere...dupa cateva ceaiuri fetitei mele i-a trecut tusea...dupa multe incercari medicamentoase.Sanatate.
0
19-07-2014, ora 15:50
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •