tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 192021 22 Înainte ›
0
12-04-2016, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce am scris despre Amgdalita cu Cazeum
0
12-04-2016, ora 21:05
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Deci sa inteleg ca nu e puroi?
0
12-04-2016, ora 21:11
lati
Nu este medic/terapeut
lati
opresc zinnatul?
0
12-04-2016, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numia medicul care vede gatul poate sa decida acest lucru.
0
15-04-2016, ora 14:13
liliav
Nu este medic/terapeut
liliav
Buna ziua, Dle doctor si multumesc pentru sfaturi. Au functionat!
(Va scrisesem in legatura cu faptul ca eram racita, cu dureri de gat si tuse care ma lesina...mi-au spus de Voseptol, care m-a ajutat enorm...am luat si un spray cu propolis, parasinus)

Raceala...a trecut si infectia sau ce-a fost s-a transferat la ureche si am facut otita. M-am dus la medic, normal, pt ca ma durerea...si am primit Zinnat(1 pastila/12ore timp de 5zile), un antimicotic, Nistatina, Biorinil, Otipax...si nu functioneaza! Inca ma doare, inca imi simt sinusile infundate si senzatia de ceva in gat care nu poate fi eliminat e persistenta.va trebui sa merg iar la medic...
Data trecuta, cand am avut otita, tot Zinnat am avut si a functionat, dar acum...
Sa cer eventual si o antibiograma...nici nu mai stiu..

Imi cer scuze ca revin la Dvs, dar deja am facut intr-un an de 3 otita!! si caut un alt sfat...
Multumesc tare mult!
0
15-04-2016, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otitele se repeta..sau de la nas in fundat cu secretii
sau de la un faringe iritat permanent de la un reflux gastro-esofagian
aceste 2 lucruri trebuei rezolvate si n.o sa mia apara otitele
0
12-05-2016, ora 03:18
valentin2411
Nu este medic/terapeut
valentin2411
Buna ziua Domnule Doctor
Am si eu urmatoarea problema : ma deranjeaza o tuse seaca de vreo 3-4 luni, am fost si la pneumologie(am facut si radiografie unde s-a constatat o transparenta pulmonara crescuta difuz) mi s-a prescris teotard de 200 mg si bromhexim dupa care am inceput sa elimin o secretie de culoare galbena si apoi mi-a trecut. Acum tusea seaca a reaparut indeosebi cand beau apa rece sau mananc ceva dulce si plus ca mereu simt un nod in gat si o senzatie de uscaciune.
0
14-05-2016, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt sute de poastari unde excplic
tusea seaca este de la UN faringe iritat si uscat de la reflux gastro-esofagian si alimentatie incoreta cu mult acru, acid, citric.
0
31-05-2016, ora 17:31
Scb
Nu este medic/terapeut
Scb
Buna ziua, de mai multe luni mi se înfunda nasul in permanenta. Simt totodata nevoia de a drege vocea, câteodată simt in gât secreții ce se scurg din nas, Zilele trecute am simțit un efort când vorbeam si parca tonul vocii era mai jos, simțeam oboseala in gât când vorbeam.Nu m-a ținut mult senzația, a doua zi am vorbit aproape normal.Astazi am încercat sa ridic tonul si m-am ales cu o usturime in gat si cu o senzație de gat uscat. Menționez ca nu am țipat din toți plămânii ci doar am ridicat tonul.Ce poate fi ? Este o legătura între asta si secrețiile din nas care se scurg in gat ? Multumesc pentru răspuns!
0
31-05-2016, ora 17:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. sunt 2 posibilitati
sau secretile din nas
sau refluxul gastro-esofagian
conult ORL si gastrologie Obligatoriu
0
31-05-2016, ora 18:36
Scb
Nu este medic/terapeut
Scb
Multumesc pentru răspuns, la gastro am fost am făcut endoscopie si nu sunt leziuni pe esofag, la ORL am fost nu mi-a spus mare lucru, a zis gatul nu arata a reflux, mi-a dat sa dac exudat pentru care aștept rezultatul.Legat de usturime a ras si mi-a spus sa nu mai ridic tonul. Daca ar fi fost o problema la laringe S-ar fi văzut nu ? Am făcut o laringoscopie indirecta, se vede tot ? Am si o deviație de sept, daca nu este de la reflux ce poate fi ?acum câteva luni am luat sinupret si ceva pentru alergii dar situația nu S-a schimbat decât pentru puțin timp, si ajung in acelasi punct. Ce poate fi? Multumesc.
0
21-06-2016, ora 03:39
stela-bz
Nu este medic/terapeut
stela-bz
Tusesc f.rau de vreo 3 saptamini.v-am mai scris si anii trecuti despre aceasta tuse a mea pe perioada rece, dar culmea ca in iarna aceasta nu am tusit, acum am racit si din aceasta am ramas cu o tuse f.rea, tusesc pina cap si nu se rupe tusea, am luat ospen, pentru raceala, codeina fosfata si acum iau un sirop grintuss, abia am inceput, dar tusesc f.rau seara la culcare, nu pot adormi, in seara aceasta este spre dimineata si nu ma lasa tusea ca sa ma linistesc, ce sa fac, cam mai luat si in alti ani ce mi-ati prescris, dar nu imi trece repede, nu mai pot ce sa mai iau, ca mine nu am auzit pe nimeni tusind, m-am saturat, am 60 ani nu mai pot, simt ca am facut rana in git de la atita tuse.multumesc.
0
21-06-2016, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati auzit de tratamente locale...
awrosoli, inhalatii, gargara, aromoterapie..spreiuri uleioase care sa unga faringele sa nu fie asa iritat si uscat??/
0
21-06-2016, ora 21:02
stela-bz
Nu este medic/terapeut
stela-bz
Recomanda-ti dv. ceva ca sa iau ca nu mai pot de atita tuse.
0
21-06-2016, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa recomand ceva.. trebuei sa stiu cauza tusei
1 daca coboara secretii din nas..si irita gatul
2 daca sunt probleme gastrce si tusea este de la un reflux gastro-esofagian si alimenet, acre, acide, citrice, , s, a
3 daca tusea este traheo-bronsica
puteti sa.mi trimite.ti cateva poze cu gatul pe fvaleriu@hotmail.com sa vad cum arata amigdalele si faringele
0
22-06-2016, ora 11:37
stela-bz
Nu este medic/terapeut
stela-bz
Eu v-am mai trimis si acum un an, va sun ca amigdala stinga este scoasa, pt.ca pe partea aceasta simt ca am ceva de f.mult timp si acum din cauza racelii mi s-a iritat gitul si am inceput sa tusesc, eu tusea asta o am in fiecare an de f. mult timp, pina acum era pe perioada rece, acum in iarna asta nu am tusit si acum cum am racit acum am inceput sa tusesc.Va rog sa-mi recomandati dv.ceva ca nu mai pot de atita tuse.MULTUMESC
0
23-06-2016, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 exclus din alimentatie tot ce este acru, acidulat, citric... care irita faringele si nu permite vindecarea
2 aerosoli cu 30 pic de prospan si 5 ml de ceai cald de musetel sau tei
gargara cu ceai cald sau apa de gura stomatologica
tab de supt Voseptol
sirop Koflt de baut
Sprey pentru faringe Dezinflan gat
0
23-08-2016, ora 23:31
mojito
Nu este medic/terapeut
mojito
Buna ziua domn dr.,

Am si eu o problema cu gatul.
Am sa incep prin a mentiona ca am astm bronsic insa care m a deranjat foarte putin inspre deloc in ultimii ani dar de cateva saptamani imi face viata foarte grea.
Simt mereu un nod in gat, ca si un fel de aluna ce a ramas blocata si nu dispare. Am simtit mereu ceva in gat, un fel de flecma permanenta insa putin deranjanta si nu i am dat atentie prea mare stiind probleme cu stomacul si astmul.

Pentru astm mi a fost prescris un tratament Ventolin spray + Montelukast + Symbicort 60 + inca un medicament care nu imi pot aminti nici cum numele iar reteta veche nu o pot gasi.
De cateva saptamani de cand am fost la mare si am racit, probleme cu sinusurile, dureri de cap care insa au trecut si au mai ramas doar nodul in gat, senzatia de iritatie in gat care ma face sa tusesc extrem de des ( deranjez la munca, mi am luat liber cateva zile pentru ca ma simteam foarte prost din aceasta cauza, noaptea trezesc familia )
Din cauza unor probleme cu medicul de familie ( am schimbat orasul iar medicul de familie este foarte departe si nu pot obtine trimitere ) imi este putin dificil sa merg la medic pentru un consult si trebuie sa mai astept o saptamana pana il schimb.
Nu fumez, nu mananc picant sau acru, sucuri, bauturi carbogazoase sau acidulate beau rar ( apa plata doar ), imi plac totusi muraturile dar nu abuzez.
Am luat parasinus, cefalexina iar apoi augumentin ( in timpul racelii ) iar acum doar parasinus si aspirina/ algocalmin si ventolin

Ce imi puteti recomanda pentru a imi usura situatia?
Ventolin este inutil, nu ma ajuta, tantum verde de asemenea nu ma ajuta, miere atat goala cat si in ceai de menta zilnic cateva cani dar nimic nu ma ajuta nici cu tusea nici cu nodul din gat si nici cu senzatia de iritatie.
Nodul il simt undeva in partea dreapta a gatului.
Simptomele sunt asemenatoare cu al unui alt membru al forumului care a scris cu o pagina in urma, anume ramona79m dar spre deoserbire de dansa nu fumez, nu mananc dulce ( foarte rar, doar cand simt nevoia de zahar ) si sunt un mancator de fructe si legume mai ceva ca animalele. Sunt sensibil la lactoza astfel incat incerc sa evit alimenteze bazate pe lapte. Sunt chiar frustrat in acest moment.

De altfel, daca imi spune ce teste ar trebui sa fac pentru a imi da seama care este defapt problema ( atat pe partea de sinusuri cat si de gat ) si eventual recomanda o clinica in Bucuresti.

Va rog sa ma scuzati pentru mesajul atat de lung insa deja ajung la disperare

Va multumesc anticipat. Am citit cateva pagini si am ramas uimit de raspunsurile si dedicarea dvs. Va stimez si admir foarte mult.
Cu stima,
Vlad
0
08-09-2016, ora 16:00
Scb
Nu este medic/terapeut
Scb
Buna ziua dl. Doctor, ma confrut cu urmatoarea problema:nasul mi se infunda foarte des, cand cu mucozitati cand fara, simt aproape mereu mucozitati in gat si trebuie sa-mi dreg vocea, cateodata simt mucozitati postnazale, tot cateodata simt junghiuri usoare in urechi, tusesc de aproximativ 5 saptamani, este o tuse care ma lasa in pace doua trei zile, cand zic ca mi-a trecut ma apuca iar.Nu pot sa spun ca tusea e foarte suparatoare dar ma ingrijoreaza ca nu trece.La exudat a iesit in nas streptococul auriu iar lingual candida. Tin sa sbliniez ca m-am confruntat cu aceleasi simptome in primavare cand tusea m-a tinut cam o luna si jumatate.Nici eu nu stiu de ce dar simptomele au trecut de la sine si au reaparut acum dupa ce am fost la mare.In primavara am facut radiografie plamani si spirometrie, nimic, am facut endoscopie nu sunt leziuni pe esofag, am o gastrita eroziva. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, nu stiu ce sa tratez, am ajuns sa ma intreb daca investigatiile efectuate in primavara au fost corecte. La exudate in primavara nu a iesit nimic, acum da, dar simptomele mele sunt identice cu cele de atunci.Multumesc anticipat.
0
09-09-2016, ora 22:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt MOjito
clinica NOVA.. la bucuresti
sunt pea multe probleme ca sa ma pot pronunta
cu siguranta trebuei sa aveti acas un aparat de aerosoli si un aparat salin

pt SCB

nu se fac exudate.. decat la recomandarea medicului ORL
el stie cand e caul sa se faca acesta investiagtii.. ca sa nu se transforme in bani aruncati fara rezultat
0
12-09-2016, ora 10:10
Scb
Nu este medic/terapeut
Scb
Exudatele le-am facut la recomandarea unui medic generalist. Va rog, in contextul simptomelor enumerate ce m-a sfatuiti? Nu stiu ce sa tratez, care este cauza acestor mucozitati din gat. Un medic ORL mi-a spus ca gatul nu prea arata de reflux dar eu nu scap de mucozitatile in gat si de tuse care simt ca este din cauza lor. In zilele in care nu am mucozitati nici nu tusesc, 2-3 zile, dupa care iar revin, iar se infunda nasul si iar tusesc ca sa imi curat gatul. Multumesc
0
12-09-2016, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL.. care vede nasul si gatul poate sa.ti spuna concret ce ai de facut
cred ca e bine sa ai acasa un apart de aerosoli si sa faci tratament local de mei multe ori pe zi cu Prospan picaturi 30 + 5ml ser. fiziologic
0
16-10-2016, ora 12:27
Antonia Maria
Nu este medic/terapeut
Antonia Maria
Buna ziua! Scriu aici pentru ca nu stiu exact unde trebuie sa merg sau ce trebuie sa fac.
Am 28 de ani, sunt insarcinata in 5 luni, iar din luna a 2-a pana intr-a 4-a am vomat destul de des (2-3 ori pe zi). De vreo 2 luni simt ca am ceva in gat, in spatele limbii (fir de par, coaja de mar) si oricat de multa apa as bea, nu mi se duce senzatia. Initial, am pus vina pe voma frecventa si iritarea laringelui (acest lucru a fost confirmat de o vizita la medicul ORL-ist). Acelasi medic mi-a zis ca nu am nimic altceva si mi-a recomandat Tantum Verde, lucru care mi-a accentuat senzatia aceea de ceva in gat, in plus am inceput sa si tusesc sec de vreo 2 saptamani si imi simt gatul uscat.
Problema e ca acum ma si fortez sa vars uneori, din dorinta de a scapa de acel ceva din gat (cateodata imi vine sa imi bag degetul pe gat sa scot ce e acolo). Nu beau, nu fumez, acidulat consum foarte rar, iar de prajeli nu mai zic...mananc cat mai sanatos, pentru ca acum vreo 10 ani am avut gastro-duodenita acuta si laringita cronica. Mi s-a recomandat pe atunci regimul alimentar pe care l-am urmat intocmai si alegerea unei meserii care sa nu-mi solicite vocea foarte mult (acest lucru nu a fost posibil, deoarece de 7 ani lucrez ca si cadru didactic in gradinite si scoli primare).
Oare ce e de facut? Astept cu interes un sfat din partea dumneavoastra, mai ales ca nu stiu la ce anume sa apelez fiind insarcinata. Zi frumoasa!
0
24-10-2016, ora 19:19
Scb
Nu este medic/terapeut
Scb
Buna seara Domnule Doctor, dupa nenumarate investigatii pentru a determina cauza mucozitatilor din gat am ajuns si la alergolog. La testul cutanat am avut reactie doar la histamina.Cum interpretez asta? Sunt alergica la histamina ?!Multumesc.
0
09-05-2017, ora 15:33
Diana22678
Nu este medic/terapeut
Diana22678
Bună ziua, am 27 de ani și fumez din 2013, de când eram elevă de 13 ani ma deranja mereu o tuse seaca numai când ieșeam afar din casă, acum de când am născut al doilea copil ma ustura în permanență în gat și tușesc sec, o tuse care trece doar dacă beau ceva. Cel mai tare ma ustura și tușesc când ma întind în pat. Nu sunt răcită am răcit o singură dată în viață, nu aud cu urechea stânga de mică.e posibil sa am ceva crescut din cauza căreia am problema asta? Mi e tare frica sa nu am cancer în gat sau tumoare crescuta la ureche. Vad ca mi e din ce în ce mai rău dacă nu beau rapid ceva tușesc până lacrimez și mi vine sa vomit. Unde sa ma duc pt control. Va rog sa ma ajutați cu niște sfaturi. Mulțumesc!
0
09-05-2017, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 este bine ca ai teama de boala.. asta o sa te ajute sa NU mai fumezi...
2 consult trebuie sa faci la Gastrologie
de acolo vine refluxul gastro-esofagian care irita si inflameaza faringele
0
11-05-2017, ora 15:11
patru marin
Nu este medic/terapeut
patru marin
Buna ziua.ma numesc Patru Marin..66 de ani..pe langa niste probleme mai vechi ci tensiunea, in prezent de o saptamana am o iritatie ib gat, o tuse seaca cu expectiratii deschise la culoare, extrasistole, durere in piept care radiaza sore gat, partea dreapta a pieptului, in mana stanga...urechi infundatesi riuituri de vreo 10 ani permanente si un fel de fluerat oe nas noaptea...nas infundat si fel si fel de simptome ca mi si rusine sa le mai repet...Posibilitati de analize medicale bunicile...la nivel de localitatea mea [Corabia Olt...ultimile analize bune..la plamani tot bune...totul mi-se intampla pe fondul unor extrasistole pe care le am de vreo 40 de ani dar in ultimul timp au devenit deranjante mai ales noaptea..sant si obez..ca sa fie tacamul compect...de obiceii sant o fire vesela si optimista, dar in ultimul timp ma cam lasa optimismul...va rog in sfat...multumesc
1
11-05-2017, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cititi pe google despre Alimente care ingroasa sangele !!
si le excludeti Complet din alimentatie + hidratare corecta cu apa si ceaiuri
2. ar face bine o internare in clinica ORL..sau cardiologie
0
27-06-2017, ora 00:21
mihai o
Nu este medic/terapeut
mihai o
Cum ne putem programa la un control d-ule Fluieraru ?
0
27-06-2017, ora 01:00
mihai o
Nu este medic/terapeut
mihai o
d-le doctor...am urmatoarele probleme (lipsa aer, tuse putrnica atunci cand dispare aceasta lipsa de aer, gat iritat, nas infundat cu nara pe partea care dorm, raguseala, nevoia de a-mi drege glasul, gat uscat)Am facut analize sange, glanda, teste alergologice, exudatele, radiografii plamani-toate sunt perfecte.Controale ORL si tratamente alopate si naturiste-fara rezultat...as dori cateva sfaturi si indrumari...multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 192021 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •