tuse si febra de o saptamana

17-11-2013
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
Buna seara,
Fiul meu de 17 ani, a facut febra cu tuse.La inceput am zis ca este gripa, asa ca doua zile am mers doar pe ceaiuri si antitermice, dupa care am mers la medicul de familie care mi-a dat antibiotice (cefalexina 1cp.la opt ore) si antitusiv.Dupa patru zile de antibiotic el tot face febra, ce-i drept cu un interval de aproximativ 12 -14 ore intre perioadele febrile.Ce investigatii ar trebui sa fac?Mentionez ca tusea este seaca si obositoare.Multumesc!
4 comentarii
0
17-11-2013, ora 19:18
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
doamna viorica


buna seara..folositi pentru febra otet(il masati cu otet peste tot corpul si in picioare sosete imbibate in otet)va asigur ca are efect foarte bun si ii va trece.in legatura cu tusea, in afara de antitusiv, nu stiu daca aveti o tigla subtire(ea este incalzita la aragaz daca stati la bloc, si pusa apoi intr-o carpa curata si apoi pusa pe pieptul lui)asta are ca efect incalzirea pieptului si a plamanilor...apoi mierea de albine este foarte buna si calmeaza tusea...supa de gaina la fel are efect de estompare si a febrei si a tusei...toate astea imi facea si mie mama mea cand eram mai mic si aveau efecte foarte bune, de asta vi le-am impartasit si sper sa se faca bine si fiul dumneavoastra!!!sanatate multa!
0
17-11-2013, ora 22:44
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Ce febra face? Cat de mare? Ce valori? Se hidrateaza bine?
0
18-11-2013, ora 08:00
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
Va multumesc pt.raspunsuri! Nu suporta otetul de cand era mic si facea febra! Nu am incercat cu tigla pusa pe piept, dar am sa incerc.In legatura cu mierea : avem miere 100% naturala din stupina proprie, dar efectele se lasa asteptate!
Uf, febra a facut si 39, 4, dar slava Domnului acum a mai scazut si rarit!Sper sa cedeze total !!!Bea ceai mult si apa.
0
18-11-2013, ora 16:16
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! In mod sigur ar trebui sa faca o Radiografie pulmonara si o HLG.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •