tuse si raguseala puternica

23-11-2009
Angerona
Nu este medic/terapeut
Angerona
Totul a inceput cu o durere de gat apoi tuse si raguseala puternica.. vorbeam foarte greu si nu imi mai recunosteam vocea. Asta a durat cam 5 zile. Am luat tussin forte si bioparox la recomandarea medicului orl. Nu mai sunt ragusita dar simptomele au devenit: acum tuse puternica(mi se cutremura tot corpul) si deasa si imi curge nasul usor. In weekend am fost plecata la munte si aerul era rece. Nu am avut deloc febra. Ce poate fi? Ce as putea lua sa calmez aceasta tuse care parca ma slabeste pentru ca e foarte puternica.(oare a inceput mai puternic pentru ca am incetat tratamentul cu tussin forte?)Va rog ajutati-ma
5 comentarii
0
24-11-2009, ora 09:52
gerda
Nu este medic/terapeut
gerda
poate ai gripa mexicana.

Sanatate.
0
24-11-2009, ora 09:54
gerda
Nu este medic/terapeut
gerda
eu am tusit asa, acum o saptamana si am luat codeina la sfatul doctorului.
Inca mai tusesc dar nu asa de tare si nu toata noaptea.
0
24-11-2009, ora 20:17
Angerona
Nu este medic/terapeut
Angerona
am fost la orl si mi s-a dat tratament cu :eurespal, coldrex iar pt nas vibrocil. problema este ca acum simt durere pe trahee cand respir si cand inghit..si un fel de haraiala cand tusesc mai puternic.. ma sperie durerea asta(e din gat..pana ma jos de cosul pieptului). ce poate fi?
0
24-11-2009, ora 23:12
dobre61
Nu este medic/terapeut
dobre61
o tuse cardiaca cum se trateaza.sotul meu tuseste puternic si des cu expectoratii multe si galbenesi este cardiac.medicul ia schimbat tratamentul dar pe mscurta durata s a ameliorat si acum cu anotimpul umed nu se mai opreste tusea convulsiva respira foarte greu si tusea ii oboseste inima.am incercat ci siropuri cu ceaiuri nici un rezultat daca stie cineva un tratament.va multumesc!!!!!!!
0
26-12-2009, ora 21:37
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
Buna eu am avut in vara o tuse goraznica tuseam noapte crede-ma m-am dus la medic de 5 ori meidcamente peste medicamente si prostii peste prostii m-am saturat si am inceput sa ma doctoresc eu natural in primul rand!


CITESTE PRIMA DATA ATENT ALEGI TU DUPAIA SAU LE POTI FACE TOATE
:-bea ceai de musetel caldut cu miere lasa medicamentele aiurea cu gust amar si fara rezultat
- in al doilea caz SIROP DE MUGURI DE BRAD eu de obicei ma ia repede tusea e foarte foarte bun e natural o sati treaca sigur de la el in maxim 10 zile nici nu
vei simti cum te calmeaza
- infuzie cu ceai de musetel
intr-un vas nu prea mare pur si simplu lasi ceaiul d emusetel sa fiarba dupa ce acei aburi iasa punet;i un prosop pe cap nu ca si cand ieis de la baie ca si batranele dar desfacut sa fi acoeprita de aburi si inspiri si expiri
iti va trece sigur incearca ori care:)
multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •