tuse veche si suparatoare

17-10-2012
broscutza22
Nu este medic/terapeut
broscutza22
Sunt fost fumator inrait, m-am lasat acum 2 ani, actualmente fumez intre nimic si 10 tigari pe luna. Adica ma mai stramb la cate un sprit cu cate o tigara doua.
Problema este ca de vreo 6 sau chiar 7 ani am o tuse seaca, fara expectoratii. Mai precis am reprize de tusit, mai ales dimineata, de simt ca nu se mai termina si ca-mi dau duhul. Tusea mai apare si la schimbarile de temperatura si umezeala si cand depun efort mare, adica o alergare sanatoasa, un meci de fotbal. Dupa efort incep procesul de tuse pana nu mai pot. Foarte foarte rar imi provoaca si voma.
Am fost la medic am facut radiografie pulmonara si mi-au spus ca nu am mare lucru, adica ca am plamani de fumator avand hilii dilatati, eu nu stiu ce sunt aia. Concluzia ar fi ca tusea nu ar proveni de la plamani.
Nu vreau sa credeti ca va scriu datorita faptului ca tusea sa agravat. Aceleasi simtome si reactii le am de la inceput.
Care ar putea fi cauza acestei tuse si unde ar trebui sa mai merg sa-i dau de cap?
Va multumesc
1 comentarii
0
18-10-2012, ora 08:59
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Va recomand sa faceti inhalatii cu solutia de uleiuri esentiale Hapciu-Usurarea respiratiei, o data sau de 2 ori pe zi, timp de 2 saptamani, apoi faceti pauza o saptamana, si reluati inhalatiile cu ulei esential de rozmarin si lavanda, cate 5 picaturi din fiecare la un litru de apa fierbinte. In plus va recomand ceaiul P-pulmanar, 3 cani pe zi, 3 luni.

Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •