uitarea unei pastile

19-07-2008
TONICA
Nu este medic/terapeut
TONICA
Am uitat pastila de ieri. Pastila trebuia luata la ora 21. Este pastila din ultima saptamana? Ce ma fac?
10 comentarii
0
19-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai nu dispera!iei pastila atunci cand iti aduci aminte!!ia-o azi !!
0
19-07-2008, ora 00:00
TONICA
Nu este medic/terapeut
TONICA
ati mai intalnit asemenea cazuri? Din propria mea experienta va marturisesc ca s-a mai intamplat o singura data sa continui cu folia urmatoare fara a face pauza de 7 zile si nu am avut sangerari, dar nu am uitat nici o pastila atunci, asta e diferenta. Se poate intampla sa am mici sangerari in acest caz ca am uitat o pastila si incep cu folia urmatoare?
0
19-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sincer nu am mai folosit de ani de zile si nu mai imi aduc aminte!!dar stiu ca daca uiti pastila din ziua luni o iei cat mai curand posibil iar daca ajungi in ziua marti nu o mai luati pe cea de luni ci doar pe cea din ziua de marti.asta a fost un exemplu!
0
20-07-2008, ora 00:00
TONICA
Nu este medic/terapeut
TONICA
E nevoie de metode contraceptive suplimentare in cazul in care uiti o pastila din a treia saptamana? Am uitat-o vineri iar sambata le-am luat pe ambele. Am procedat corect? Asa am citi in prospect. Si pot continua cu urmatoarea folie? Este vorba de Jeanine
0
20-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
nu este nevoie de supliment contraceptiv daca uiti sa iei o data pt ca inca nu isi pierde efectul asa repede dar nu mai lua niciodata pastila pe care ai uitat-o decat daca iti aduci aminte dupa cateva ore dar daca ajungi la ziua urmatoare o lasi in folie pe cea care ai uitat-o si o iei doar pe cea din ziua corecta!!in prospect scrie sa iei pilula daca nu depaseste o zi ci doar un interval de cateva ore.altfel nu...eu am luat microgynon si stiu ca asa era!de jeanine nu am auzit, poate o fi altfel...dar nu cred.scrie-mi si mie exact ce scrie la mod de administrare si iti zic dupa aiai!!pup
0
21-07-2008, ora 00:00
TONICA
Nu este medic/terapeut
TONICA
ce se intampla daca iei doua pastile intr-o zi din greseala? Eu mai am o folie pentru orice eventualitate sa iau pastila care nu trebuia sa o iau din acea folie?
0
22-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
nu se intampla nimic daca iei din greseala 2 pastile dar incearca sa nu mai repeti greseala.nu mai lua din nici o folie nici o pastila pt ca se deregleaza tot!!asteapta pana la ziua respectiva si evita contactul sexual pt orice eventualitate!!
0
07-04-2009, ora 21:58
TicusRamona
Nu este medic/terapeut
TicusRamona
salut..ma numesc ramona..am 20 de ani si timp de 3 ani an luat anticonceptionale..mam hotarat sa fac o pauza..dar nu pt a ramane insarcinata ci pentruca mi sa parut ca este prea mult timp de cand leam luat si nu am facut nici o pauza..nu am avut nici un fel de probleme de cand leam luat..insa de cand leam lasat..am niste scurgeri de sange:(((...am si dureri de burta...nu stiu ce sa zic poate ca am si racit...va rog sa imi raspundeti sunt ff ingrijorata...este normal sa ai scurgeri de sange??ce alte simtope poti avea??, , , , va rog sa ma ajutati cu raspunsurile voastre..sau cel putin cu o parere...va multumesc frumos..
0
16-05-2009, ora 11:52
andreea miruna
Nu este medic/terapeut
andreea miruna
buna!sunt andreea...am o intrebare si va rog sa ma ajutati...iau anticonceptionale melleva 35 de vreo 5 luni...luna aceasta, intr-o sambata, am uitat sa iau o pastiluta la ora normala, 8.30, si am luat-o la ora 2, 30, deci cu intarziere de 6 ore.luni dimineata ma avut contact sexual.saptamana asta marti am terminat blisterul si miercuri trebuia sa-mi vina menstruatia, nu???azi e sambata si ink nu mi-a venit...credeti ca sunt insarcinata???help pls.
0
22-06-2009, ora 21:00
Alexxa15
Nu este medic/terapeut
Alexxa15
am si eu o problema...am uitat 2 pastile consecutiv.ce sa fac acum?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul