Umflarea piciorului in ghips

04-04-2022
Simmona21
Nu este medic/terapeut
Simmona21
Buna dimineata, mi-am fracturat acum 11 zile metatarsianul 5 si il am in ghips 21 de zile. Dupa primele 2-3 zile piciorul nu mai era umflat si ghipsul devenise mai lejer. Ieri dimineata m-am intors in pat si am simtit cum s-a miscat si piciorul acolo, iar de aseara am vazut ca a inceput sa ma stranga ghipsul in zona degetelor( nici macar cand mi l-au pus nu am avut senzatia asta). Acum este 4 dimineata si simt ca aproape toata laba piciorului este umflata pentru ca nu mai este deloc spatiu in ghips.Precizez ca am tratament cu fraxiparine, iar in primele 7 zile am avut fraxiparine de 5700 iar apoi sotul nu a mai gasit si a luat de 3800.Multumesc anticipat de raspunsuri!
1 comentarii
0
04-04-2022, ora 11:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Situatia sta in felul urmator:
- in Romania sunt imobilizate gipsat peste 99% dintre fracturile metatarsianului 5, desi ar avea nevoie doar 1-2 %
- este evident ca dimensiunea piciorului de modifica permanent pe perioada imobilizarii (edemul este habitual pe perioada consolidarii osoase);
- daca nu aveti nevoie de gips (inca nu stim), este evident ca nu aveti nevoie nici de trombo-profilaxie (Fraxiparine sau similar);
- doza de trombo-profilaxie este dependenta de greutate/inaltime si de eventuale antecedente de tip vascular. Prin urmare, este grav sa modificati doza de Fraxiparine, riscati complicatii severe (tromboza venoasa profunda).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: