Umflatura ciudata la genunchi

70 comentarii 1 2 3
0
21-10-2011, ora 23:00
stelian123
Nu este medic/terapeut
stelian123
va multumesc pt ajutor dar daca dvs ziceti ca trebuie sa stau intre 4-8 luni inafara sportului mai bine ma las de fotbal:)))
INCREDIBIL
MULTIMESC ORICUM!!!!!!!!
0
21-10-2011, ora 23:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu inteleg, ce este incredibil??
Sau nu stiati cat de agresiv este foot-ball-ul pentru genunchi, glezna, picior, etc??
Aveti dreptul si oportunitatea sa va distrugeti sanatatea, insa o veti face in cunostinta de cauza, si nu acuzand ignoranta.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-10-2011, ora 00:09
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Buna seara,
Am intrat asta seara pe forum pentru ca acum 2 ani am cerut si eu sfatul domnului doctor Marius Uscatu la fel ca si Stelian copilul meu la varta de 15 ani a avut dureri la genunchi, am tot zis ca-i trece a facut zeci de sedinte de fizioterapie nu vroia sa intrerupa handbalul, a facut pauze dar mici de 2-3 saptamani.S-a riscat pana anul acesta cand nu a mai avut ce face si a fost operat.
Acum are 19 ani, operatia a fost facuta in data de 9 august si acum dupa 2 luni a inceput antrenamentele si speram sa fie bine.
Daca ai o radiografie compara poza cu imaginile pe care le gasesti la boala, , Osgood-Schlatter, , dupa cum ti-a spus domnul doctor, o boala foarte frecventa si daca respecti sa faci repaus acum, poti evita operatia de mai tarziu, care implica mai multe.
In incheiere o parere de la o mama sa respecti ce iti spune domnul doctor ca iti va fi mult mai bine.
Sanatate multa tuturor si multumiri domnului doctor pentru timpul acordat celor care sufera.
Aurelia D
0
23-10-2011, ora 17:26
stelian123
Nu este medic/terapeut
stelian123
Pai dupa 7 ani sa dai cu piciorul numa din cauza unei accidentari stupide nu ii incredibil?????
0
23-10-2011, ora 17:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, se pare ca vorbesc o alta limba decat cea romana...
Nu este vorba despre o "accidentare", asa cum nu este nici un traumatism la mijloc. Este vorba doar despre o necroza osoasa ("moartea" osului), cauzata de suprasolicitarea sportiva, si care are ca unic tratament repausul sportiv absolut timp de 6-24 de luni.
Ma rog, puteti dispune de organismul D-voastra cum doriti, puteti sa-l distrugeti complet...insa o faceti in totala cunostinta de cauza, neputandu-va prevala de argumentul ignorantei, al nestiintei.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-10-2011, ora 15:02
stelian123
Nu este medic/terapeut
stelian123
Multumesc pentru detalii.dar totusi nu prea cred ca trebuie sa fac repaus intre 6-24 luni:)
Cunosc multi colegi, prietenii care au fost in aceasi situatie ca si mine si ei au facut repaus 6 luni si acuma nu mai au nici o problema.
Multumesc!!!
0
26-10-2011, ora 20:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Din punct de vedere matematic si logic, 6 luni se incadreaza in intervalul de 6-24 de luni.
Reflectati putin si analizati aceasta afirmatie din punct de vedere al logicii formale.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-12-2011, ora 08:48
marieta.v
Nu este medic/terapeut
marieta.v
Buna ziua.
Fiul meu are 13 ani, 1, 75 m si 75 kg si practica baschetul la scoala, 2-3 antrenamente pe saptamana. In urma cu 1 an a inceput sa acuze dureri la genunchi. Cum s-a lovit de multe ori la genunchi datorita cazaturilor cu bicicleta, a facut o si radiografie dar nu s-a observat nimic la os. Am tot asteptat sa-i treaca gandind ca este in crestere. In urma cu putin timp am observat ca sub ambii genunchi are mici umflaturi dureroase mai ales la atingere. A facut si analizele si nu este vorba de reumatism. Ce ar putea fi?
Precizez ca a crescut aproape 15 cm intr-un an.
0
06-12-2011, ora 09:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre osteonecroza tuberozitatii tibiale anterioare, afectiune 'de crestere' tipica copilului supraponderal si sportiv.
Singurul tratament imaginabil consta din evitarea stricta a oricarui efort sportiv pe o perioada de 6-24 luni, fara a uita de problema supraponderabilitatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-12-2015, ora 18:53
Alex Băcilă
Nu este medic/terapeut
Alex Băcilă
Buna ziua.Am 13 ani si 8 luni, si de aproape 4 ani am o umflătură la piciorul drept.Ea se afla sub genunchi in partea stanga.Umflătură este foarte tare si simt dureri doar cand merg dar nu sunt foarte mari.Menţionez ca nu am facut sport de performanta si nici nu tin minte sa ma fi lovit in acea zona.Maine am sa ma duc sa imi fac o radiografie si astept sa vad rezultatul.Daca puteti sa imi spuneti un diagnostic aproximativ astept raspunsuri.
O zi buna in continuate.
Adaugă un comentariu / răspuns
70 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •