Umflatura dureroasa sub genunchi

26-06-2010
cosminzzz
Nu este medic/terapeut
cosminzzz
Buna ziua! Am 20 de ani 1.75 m si 81 de kg si as avea si eu o problema: Dupa ce fac efort (joc fotbal, alerg sau orice alt sport ce necesita efort fizic) imi apare o umflatura sub genunchi (chiar in zona unde se imbina tibia cu rotula) foarte dureroasa ce ma deranjeaza chiar si in timpul efortului fizic. Ce poate fi?Mai vreau sa spun ca daca stau 2 zile fara sa fac efort mare imi dispare aceasta durere.
17 comentarii
1
26-06-2010, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg exact localizarea: de fapt tibia nu se imbina cu rotula, ci se afla la o distanta apreciabila de aceasta.
Logic, cel mai firesc este sa va luati o perioada de repaus sportiv total (6-8 saptamani) si sa observati ce se intampla. Oricand puteti consulta un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-06-2010, ora 10:25
cosminzzz
Nu este medic/terapeut
cosminzzz
Buna ziua!
-Zona mai exact este la 2-3 cm sub rotula.
-Am incercat si cu repaus 2-3 saptapani dar dupa daca faceam efort aparea iar aceasta durere.
Va multumesc!
0
09-03-2011, ora 00:14
elenapaula
Nu este medic/terapeut
elenapaula
buna seara!
de cateva zile, mai exact 4 zile, tatal meu de 54 de ani are o durere la genunchi si are deasemenea si piciorul umflat inspre laba piciorului.
in primele doua zile avea doar dureri la genunchi si era umflat, acum sa extin in jos.
acum cateva luni avea si probeme cu laba piciorului, la ambele picioare, amorteau cand mergea prin frig.
ii mai amorteste si mama, o simte rece.
oricum, acum urgent e problemea cu piciorul.
va merge si la medic, sa i atrimitere.dar pana atunci ce ma sfatuiti sa i cumpar?sa nu mai aiba dureri asa mari si sa se desumfle...si sa poata merge mai bine?ca schiopateaza, nu poate pune in pamant picorul...asa peste noapte sa umflat...ce poate fi?
astept raspuns urgent
0
09-03-2011, ora 00:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista cateva zeci, poate sute de cauze ale suferintelor mentionate, cum ar fi cele vasculare (arteriale, venoase), metabolice (diabet, guta), inflamatorii (boli reumatologic-autoimune), neurochirurgicale (sindrom compresiv lombar), boli hepatice, cardiace, renale, etc etc.
Pentru care dintre ele ar trebui sa ia tratament, aveti idee?? Eu n-am nici o idee fara un consult clinic prealabil..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2011, ora 10:07
elenapaula
Nu este medic/terapeut
elenapaula
buna ziua.
astazi a mers la medic tatal meu si a facut niste analize, si asteapta raspunsul rezultatelor.
doamna doctor a zis ca nu e grav, si a scris ca diagnostic hidrartroza, hidroartroza, nu stiu cum exact ca nu inteleg ce scrie.
asta este grav?l a trimis sa faca analize ca sa fie sigura.

ce tratament se face pt asta?
am sa revin cu detalii despre diagnostic, sa imi spuneti si dumneavoastra parerea.
va multumesc mult.
cu stima,
paula-iasi
0
09-03-2011, ora 18:48
elenapaula
Nu este medic/terapeut
elenapaula
buna seara din nou,
am revenit cu amanunte, un diagnostic dat pt ceea ce are tatal meu.
astazi si-a facut unele analize si a luat rezultatele, si a ramas sa i a si maine alte rezultate.
in fine.
a scris pe buletinul radiologic "GONARTROZA BILATERALA MODERATA MAI ACCENTUATA PE PARTEA STANGA.DISCRETIE EFILARE A SPIRELOR...RIALE) ceva de genu..scuzati dar sincer nu inteleg tot ce a scri smedicul.

asta ce inseamna?
este grav?

i-a dat medicamentul ARCOXIA 120 MG COMPRIMATE FILMATE(5 BUCATI)

va rog mult din suflet, explicatimi despre ce i vorba, si ce ar trebui sa faca sa si revina, ce medicamente si ce exercitii de recuperare, sau momentan nu trebuie sa depuna efort fizic...sa nu mearga?ca medicmente ce ar pute alua in afara acestor pastile?ceva de calmare sau sa se mai desumfle.
va trece?adica, va putea merge normal?

sincer, nu ar estare din cauza durerii, e si pensionar si este obisnuit sa mearga f mult

multumesc.

astept raspunsul dumneavaostra.
eu pana nu aud parerea a cel putin doi medici, trei nu sunt linistita.

o seara buna.
0
09-03-2011, ora 23:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu mi-ati precizat greutatea/inaltimea tatalui D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-03-2011, ora 11:44
elenapaula
Nu este medic/terapeut
elenapaula
inaltimea 1.74 iar greutatea cu aproximatie intre 85 kg si 90 cred, a avut s imai multe kg acum cativa ani dar a slabit, avusese cam 95.
0
10-03-2011, ora 11:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu siguranta este vorba despre o gonartroza, cauzata de supraincarcarea mecanica articulara (obezitate, efort fizic).
Optiunile sunt destul de limitate, iar cea mai spectaculoasa si singura eficace este scaderea ponderala (vreo 15 kg).
Balneoterapia poate fi eficace, insa este doar paleativa. Antiinflamatoriile au doar une efect limitat si nu trebuie abuzat de ele.
Solutia finala este protezarea articulatiei, insa necesita normalizarea greutatii.
Prin urmare, orice-ati face, normalizarea greutatii este solutia minimala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-03-2011, ora 19:55
gabigabita
Nu este medic/terapeut
gabigabita
am 39 ani, 1.60 inaltimea, 80 kg., anul trecut am facut un RMN la genunchiul drept, in urma caruia mi sa spus ca mi se mananca cartilagiul si nu exista tratament., si voi ajunge la proteza mecanica.Diagnosticul mi sa spus de catre un medic din Eforie Sud [sanatoriu]. in prezent am genunchiul umflat si am dureri continuu. Nu stiu unde sa merg si ce sa fac.
0
17-03-2011, ora 21:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu in ce masura sunteti constienta de originea problemei: cartilajul articular s-a degradat fiindca a fost supus unei presiuni inimaginabile (aveti vreo 30 kg in plus...).
Prin urmare, solutia ameliorarii durerilor este scaderea ponderala drastica (30 kg).
Chiar si protezarea (desi ar trebui amanata vreo 20 de ani) este strict conditionata de normalizarea greutatii, in caz contrar proteza fiind inutila: se uzeaza la fel de repede ca si articulatia originala.
Orice medicament (si procedura de balneo-fizio-terapie) este inutil fara normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-03-2011, ora 20:50
gabigabita
Nu este medic/terapeut
gabigabita
Buna seara, am citit raspunsul dvs. si am consultat un medic azi, in urma caruia am facut radiografii la ambii genunchi, se pare ca am artroza. Maine voi afla sper adevarul.Va multumesc oricum ptr. raspuns voi incerca sa slabesc, dar nu sunt o persoana sedentara, merg in jur de 2 - 3 km. pe jos la fiecare tura, nu mananc mult si totusi
nu slabesc, mi sa mai spus acest lucru doarece am spondiloza cervicala dreapta.
0
21-03-2011, ora 22:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca nu m-ati inteles corect:
- la greutatea D-voastra, orice efort fizic, oricat de mic, va degradeaza catastrofal genunchii. Prin urmare, 2-3 km reprezinta un efort de-a dreptul exagerat, avand in vedere artroza (distrugerea cartilajului articular).
- trebuie sa intelegeti ca nu veti slabi prin miscare, ci numai prin dieta. Daca nu veti intelege clar acest considerent, ca si necesitatea scaderii in greutate, va veti distruge iremediabil articulatiile.
- "spondiloza" nu va determina sa mancati mult si nici nu va impiedica sa slabiti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-03-2011, ora 19:39
gabigabita
Nu este medic/terapeut
gabigabita
Buna seara ! Va multumesc ptr. raspuns, azi mi sa comunicat ca am gonartroza bilaterala la genunchiul drept,
mi-a facut o infiltratie cu DIPROFOS in denunchi si ca tratament : CELEBREX, MYDOCALM si FASTUM GEL.
Medicul meu de familie mi-a spus ca cel mai bine ar fi sa vin la BUCURESTI, deoarece acestea sunt doar calmante si nu reface nimic din cartilagiu. Sunt in CM. 5 zile. In legatura cu KM. despre care v-am scris nu ii fac ptr. a slabii,
asa este locul de munca, lucrez in domeniul petrolier si merg pe teren foarte accidentat [linii ferate, scriu trenuri,
si in rest stau la birou ], sunt constienta ca nu e bine dar asta e. Incep o dieta si sper sa aiba efectul dorit.
Ce ma sfatuiti sa fac sa vin la BUCURESTI sau nu ?
Va multumesc pentru timpul acordat.
SANDU GABRIELA
0
22-03-2011, ora 23:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Infiltratia mentionata de D-voastra are un efect catastrofal, accelerand degradrea cartilajului (artroza).
Trebuie sa intelegeti ca nu veti slabi prin miscare, ci numai prin dieta. Daca nu veti intelege clar acest considerent, ca si necesitatea scaderii in greutate, va veti distruge iremediabil articulatiile.
La Bucuresti puteti veni numai pentru consult psihologic, respectiv pentru un psiholog specializat in dependenta de drog (in cazul D-voastra, putem asimila obezitatea cu orice dependenta de drog).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-04-2011, ora 00:03
gabigabita
Nu este medic/terapeut
gabigabita
Buna seara. Sunt o persoana foarte ambitioasa si in ciuda sfatului pe care a-ti avut amabilitatea sa mi-l dati,
am fost la BUCURESTI si luna aceasta ma voi opera, ptr. ca este o situatie de operat. In legatura cu comparatia facuta mi se pare cam dur, eu am inteles perfect ca trebuie sa slabesc dar asta nu se poate intampla intr-o zi.
V-am cerut atunci un sfat deoarece am auzit ca pe acest forum se pot afla mai multe detalii sau sfaturi despre diferite boli.
Sper sa nu mai dati asa sfaturi deoarece sunt si oameni mai sensibili si nu se stie ce repercursiuni pot aparea, mai bine daca nu vreti nu raspundeti. Sunteti medic totusi si ati depus un juramant.
0
02-04-2011, ora 00:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imi pare rau daca ati inteles mesajul meu altfel decat ca pe unul sincer...probabil ca va asteptati sa va aspun ca exista un tratament prin care sa va mentineti greutatea si sa va "reparati" articulatia.'
Am parte in fiecare zi de 4-5 asemenea reprosuri din partea pacientilor care nu reusesc sa inteleaga legatura dintre obezitate si distrugerea cartilajului si legatura dintre obezitate si alimentatia necorespunzatoare.
Probabil ca gresesc si ar trebui sa spun pacienntilor numai ce vor sa auda, adica sa-si continue stilul de viata fara consecinte.
Inca o data, va rog sa ma scuzati ca nu am reusit sa va fac sa intelegeti esentialul problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •