Umflatura moale variabila palma exterioara

17-09-2016
Xenome
Nu este medic/terapeut
Xenome
Buna ziua !

Va rog mult sa ma ajutati in legatura cu o problema.
De aproximativ 1-2 saptamani, am o umflatura la mana stanga, pe partea exterioara a palmei.
Locatia nu este chiar la incheietura, ci deasupra ei, inspre palma, acolo unde incep tendoanele degetelor, si este situata in mijlocul lor, la inceputul tendoanelor inelarului si mijlociului.

Umflatura nu este tare, este moale, si are marime variabila, parca se umfla si se dezumfla in timpul zilei, depinde de cat de des sau mult imi folosesc mana si degetele.
Devine mai umflata dupa repaos mai indelungat, cum ar fi somnul.

Dupa somn sau relativ repaos, flexarea degetelor devine oarecum dureroasa, simt niste intepaturi "osoase" pe tendoane (in special pe cele doua) cand incerc sa intind degetele total si umflatura devine mai accentuata cu cat le intind mai mult.
Dar dupa miscari si flexari repetate ale degetelor si incheieturii, umflatura si jena/durerea la flexare se diminueaza considerabil, cam in proportie de 90% sau chiar aproape total uneori.
Marimea dupa somn, de exemplu, este cam cat o maslina normala, dar nu chiar asa de bombata, ci putin mai difuza ca suprafata, mai plata.

Cu cat stau mai mult fara sa flexez degetele sau sa misc incheietura, cu atat parca are tendinta sa sa umfle usor la loc.
Uneori dispare aproape total dupa 1-2 ore de activitate/miscare, si ramane greu vizibila cand intind degetele complet.
Daca le intind la jumatate (in forma de L) umflatura nici ca se observa, dar pe masura ce continui sa ridic degetele, incepe sa se observe usor.
Acum de exemplu, cand tastez acest mesaj, este mica si plata, aproape "inexistenta" cand intind degetele complet si nu doare.
Maine cand ma trezesc, va fi umflata si semi-dureroasa la intinderea completa a degetelor.

Tin sa precizez ca lucrez la calculator cam 6-10 ore pe zi, mana stanga fiind preponderent pe tastatura in acest timp.

Va rog din suflet sa ma ajutati, macar cu o idee sau un nume ca sa pot sa ma documentez sa vad ce este, dar eu nu am putut gasi - la fiecare cautare de gen "umflatura incheietura" ma trimitea la chist sinovial, si nu am asa ceva (zic eu) caci "seamana dar nu rasare" pe romaneste.
Daca doriti informatii aditionale sau clarificari, nu voi ezita sa le ofer.

Va multumesc anticipat !
O zi buna !
1 comentarii
0
18-09-2016, ora 15:03
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna ziua
Desi nu este obligatoriu, se pare ca posibilitatea unui chist sinovial nu se poate exclude total, ba chiar eventualitatea unei astfel de formatiuni in formare nu e de neglijat. Aparitia intr-o zona de trecere pentru tendoane si solicitarea mainii in contextul lucrului la calculator plus alte suprasolicitari ocazionale, face aceasta supozitie si mai probabila.
Desigur, exista si alte motive pentru aceasta dezvoltare (formatiuni tumorale benigne, boala Dupuytren, forme diverse de tendinita); ele insa depind si de alti factori (de ex varsta Dvs. care nu a fost precizata).
Un examen ortopedic, posibil precedat de o radiografie (care sa confirme ca ceea ce se gaseste acolo nu are legatura cu osul) si eventual un RMN pot clarifica situatia. Va exista- la un moment dat - situatia in care se va decide daca acea formatiune trebuie operata sau nu.
Evident ca explicatiile Dvs., oricat de detaliate, nu pot inlocui o examinare clinica directa, pe care va sfatuiesc sa o programati.
Cu stima
SL UNIV. DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte ZMedicale
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: