Umflatura sub limba si la gat

13-03-2009
iulia0909
Nu este medic/terapeut
iulia0909
Buna ziua!

Mi se umfla putin sub limba (undeva la baza dintilor inferiori din fata) si la gat pe exterior, dar nu se vede cu ochiul liber si doar la palpare. Insa acest lucru se intampla numai cand mananc, simt un oarecare disconfort la inghitire. Medicul meu de familie mi-a spus ca e o infectie la masea ca s-au blocat canalele si mi-a spus sa i-au antibiotice (amoxicilna 500 mg). Am luat 6 zile antibiotice insa nu s-a schimbat nimic. Deja au trecut 3 saptamani de la tratament si nu stiu ce sa fac. Daca puteti sa-mi sugerati ceva, v-as multumi.
8 comentarii
0
13-03-2009, ora 20:40
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
iti sugerez sa mergi la o clinica /cabinet de stomatologie si eventual, sa intrebi daca ai o problema care este de competenta chirurgiei maxilo-faciale
0
13-03-2009, ora 21:13
iulia0909
Nu este medic/terapeut
iulia0909
Va multumesc pentru sugestie. Dar credeti ca e o afectiune stomatologica din moment ce se umfla cand mananc?
0
14-03-2009, ora 10:51
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Este vb de o obstructie a glandei salivare sublinguale...de aceea numai cand mancati saliva secretata nu poate fi expulzata si va umflati !
0
14-03-2009, ora 10:53
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
si da..este de competenta chirurgie bmf( bucomaxilofaciala)
0
14-03-2009, ora 14:23
iulia0909
Nu este medic/terapeut
iulia0909
Va multumesc mult pentru raspuns, insa as mai vrea sa stiu daca se poate rezolva cu tratament sau necesita interventie chirurgicala?
0
13-11-2009, ora 16:09
andreu
Nu este medic/terapeut
andreu
buna ziua as vrea si eu sa stiu tot asa cum a patit iulia nu pot manca e umflat sub masea jos in partea stanga si dimineata cand ma trezesc e umflata pielita sub limba... am luat 4zile amoxicilina si nimic acum as vrea sa incerc augmentin poate imi va da drumu
0
18-11-2009, ora 10:12
mariyan79eu
Nu este medic/terapeut
mariyan79eu
Imi puteti spune cat poate dura infectia (umflatura) respectand tratamentul cu Augmentin (1 pastila / 12 ore) si Ketorol (1 pastila la 6-8 ore ) in cazul unei infectii cauzate de umflarea unui canin (pe interior) ?. Mentionez faptul ca inainte de a lua Augmentin am urmat 2 zile tratament Oxacilina 500 la 6 ore fara efecte vizibile, astazi am luat ce-a de-a doua pastila de Augmentin si se simte ceva miscare... Aceleasi caracteristici ca si in cazul Iuliei0909 plus o usoara umflatura pe gingie (vizibila de astazi) spre exterior
0
18-11-2009, ora 16:48
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
in cazul dvs. nu este acelasi lucru. Este vb cel mai probabil de o infectie la vf dintelui, iar tratamentul cu antibiotic este posibil sa rezolve problema PE MOMENT. TRATATI EFECTUL SI NU CAUZA! Trebuie intervenit si la dinte!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul