Umflaturi in stânga și in dreapta gatului

14-06-2018
anonimus444
Nu este medic/terapeut
anonimus444
Buna, am 17 ani și am o problema
De cv timp cred ca de vre o un an jumate in partea stânga și a dreapta a gâtului mi au apărut niște umflaturi nu cred ca au mai mult de 2 cm nu ma dor la atingere sunt mobili, nu am nici un simptom nimic
Problema este ca nush dc mi au apărut eu am probleme cu o măsea de mult timp o am cariata și m am gândit ca o fi din cauza aia dar nu cred
As vrea un rasp ce ar putea fi am vreo 3 in total 2 in partea dreapta și unul in partea stânga repet nu ma deranjează cu nimic dar am citit ca pot sa semnaleze cancerul și sunt foarte neliniștit este posibil sa fie vb de cancer dacă nu am nici un simptom?
2 comentarii
0
15-06-2018, ora 09:52
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Pot fi:
1. noduli limfatici - pot aparea ca reactie la o infectii dentare, alte infectii sau in neoplazii
2. noduli tiroidieni

Nodulii tiroidieni sunt, in general, localizati mai la baza gatului, de la marul lui Adam in stanga si dreapta si putin mai jos.

As inclina sa zic sa in proportie de peste 90% sunt niste adenopatii limfatice (noduli) reactive la problemele dendare.

Faptul ca sunt vechi, mobili si ca esti tanar(a) sunt semne bune, dar tot trebuie sa mergi la medic sa le palpeze si sa le investigheze macar ecografic.
Incepe cu medicul de familie.
0
20-06-2018, ora 22:57
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Buna. Eu am noduli tiroidieni descoperiti reecent si adenopatie laterocervicala, axilara si inghinala(1an), fara cauza specifica dupa indelungi investigatii. Pipaind, am dat peste un ganglion marit, nedureros, pe partea stanga a capului, se simte ca o boaba de mazare. Cred ca e acolo de cand sunt si ceilalti, insa nu le am dat importanta.
Analizele de tiroida sunt ok, doar nodulii sunt acolo.
Am fost la hematolog, orl, infectioase..
Capul ma doare frecvent, daca stau in casa, in aer inchis prea mult timp, daca miros parfumuri prea dulci..nu stiu oricum cat e de relavant..
Eu ma simt ok, nu am scazut in greutate, am pofta de mancare...

Daca se regaseste cineva, va rog sa mi spuneti daca se poate face ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •