Umflaturi pe fata

22-07-2012
JustMe21
Nu este medic/terapeut
JustMe21
Buna Ziua, de aproximativ un an jumate ma confrunt cu o acnee tare capoasa, dar pe langa aceasta am observat niste umflaturi ciudate pe fata, gen galci prezente chiar si sub barbie care sunt tari si dureroase, de la ce poate fi? Multumesc Anticipat
6 comentarii
0
22-07-2012, ora 15:27
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua, pot fi tot de la acnee, care da chiste mai profund sub piele. Consultati dermatologul, s-ar putea sa va prescrie si un tratament cu tablete.
0
22-07-2012, ora 15:28
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ar putea fi chiste sebacee. Mergi la un consult la medicul de familie sau dermatologie. Daca se confirma diagnosticul, iti recomand cura chirurgicala a chistelor sebacee la o Clinica de Chirurgie Plastica. Pentru a preveni recidiva acestora si pentru tratamentul acneei iti recomand sa consulti un medic homeopat;numai bine
0
22-07-2012, ora 17:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
umflaturile sub barbie sunt probabil ganglioni limfatici mariti din cauza infectiei cronice. acneele din zona fetei trebuie tratate cu precautie, in cazuri exteme pot raspandi infectia in directia intracraniala (tromboza de sinus)
consultati un dermatolog
0
06-08-2012, ora 16:58
JustMe21
Nu este medic/terapeut
JustMe21
deci chiar nu stiu ce sa mai fac, acum cateva luni am fost la un dermatolog la o clinica privata din romania una din cele mai bune clinici private, si dupa atatea tratamente cu blu-u si tot felul de creme de geluri de curatare, am urmat apoi o interventie cu laserul Fraxel, care dupa acesta s-a vazut o buna reducere a semenelor lasate de acnee, dar acneea insa tot continua sa apara, mai grav cum am zis mai sus ma deranjeaza galcile.Acum vreau sa-mi fac o programare la un medic homeopat, dar nu cunosc unul bun, asa ca va intreb pe dumneavoastra daca cunoasteti un medic homepat bun, sanatate multa.
0
16-08-2016, ora 02:10
Ade99
Nu este medic/terapeut
Ade99
Buna ziua, as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat va rog. Simt pe fata ( la nas, obraji, barbie )niste umflaturi ( nu sunt rosii dar dor ) si tot timpul imi vine sa incerc sa le sparg ca pe un cos dar sunt foarte adanci, din cate simt eu pe os. Umflatura apare cam la vreo doua luni si dispare daca nu o zgandaresc, in schimb daca umblu la ea se muta in alta parte, daca a fost pe barbie, urmatoarea zi e la baza narii de exemplu. Nu inteleg ce este, nu sufar de acnee. Va rog sa ma ajutati cu niste informatii sa stiu macar ce este si dupa voi trata daca este de tratat, tot ma gandeam ca e un stafilococ...
0
14-10-2018, ora 17:43
tatiana65
Nu este medic/terapeut
tatiana65
Ade99, cum ai rezolvat cu umflaturile? si eu ma confrunt cu aceeasi problema si nu stiu de la ce apar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •