Un sfat in cazul pneumoniei

09-04-2014
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna ziua.Ma confrunt cu o problema care pe mine ma îngrijorează ft.tare.Acus 2ani am făcut bronhopneumonie acută si am fost internata in spital cu cefort de 1g gentaminica intravenos plus un pumn de medicamente.Dupa 10zile am venit acasă nu eram vindecata de totului dar mai bine iar in timp mi-a trecut.Nu am mai avut treaba pana acum cand ma apucat o răceala si o tusa ft.urâta.Am fost la doctor si mi-a dat antibiotice pt.k aveam simptomele de o răceala..nas înfundat, tusa, febra.Dupa antibiotice m-am simţit mai bn dar tusa a continuat tot mai agresiv asa ca am mers la spitalul tbc pt.raza la plămâni.Acolo mi-au depistat pneumonie pe plămânul stâng dar cică sunt mult mai bine ca si acus 2ani, dar cu toate astea au vrut sa ma interneze numai ca nu au mai fost locuri asa ca am rămas acasă cu tratamentul din spital adică cefort 1g si gentamicina câte 14 din fiecare 1dimineata si 1seara plus acc, ctb si ventolin sprei.Mai am 2zile de injecţii dar tusa e la fel ba din contra parca si mai puternica, se rupe ft.putin dar starea mea generală e ft.buna.Maine trebuie sa merg la control si mi-e ft.frica.Înainte de control as vrea daca ştie cineva sa imi spună de ce dispare asa greu tusa si ce medicamente pt.a o stopa pot sa cumpăr.Sunt ft.trista pt.ca eu de la o simpla răceala mi se trage la plămâni.Nu am avut niciodată probleme cu aprindere de plămâni si am 25 ani pana akm de 2ani cand mama a murit de cancer si am devenit ft.sensibila.Multumesc
1 comentarii
0
01-10-2019, ora 17:16
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Tusea poate persista și 2-3 săptămâni după remiterea celorlalte simptome și este indicat să tușiți pentru a elimina secrețiile. Puteți încerca Koflet sirop cu Septilin comprimate pentru tusea dumneavoastră. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •