unghii incarnate - tratamente fara niciun rezultat

21-09-2007
simona84
Nu este medic/terapeut
simona84
Buna ziua?o mare rugaminte am, ma poate ajuta cineva cu un remediu?am o inghie incarnata de 4ani am fost operata de 3ori si nu s-a rezolvat nimic.am incercat tot felul de tratamente si nimic.degetul e foarte urat si cam de 2ori ca celalalt.va multumesc
45 comentarii 12 Înainte ›
0
01-10-2007, ora 00:00
potyi
Nu este medic/terapeut
potyi
Buna ziua! La Tg-Mures se practica o noua metoda de tratament pt. unghii incarnate se numeste 3 to spange si este f. eficient, interventia chirurgicala se poate evita.Prin aceasta metoda se ridica marginea unghiei incarnate din zona inflamata.
0
01-10-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Asta recomanda cineva pe un forum (eu acum incerc) :

Pentru cei ce au astfel de problema va propun urmatoarea solutie.
1. Se decupeaza un mic V la mijlocul unghiei pentru a scade tensiunea la extremitati.
2. Se inmoaie unghia in apa calda cu sare.
3. Si acum partea interesanta: Se va pili toata suprafata unghiei cu o pila de unghii eficienta. La nevoie se continua si in zilele urmatoare, pana se face cat mai subtire si suportati.
Peste cateva zile veti simti ca a disparut durearea din extremitati.
Nu taiati unghia sub nici o forma. Lasati-o sa creasca. Asteptati sa iasa colturile afara, pentru ca mai apoi sa taiati patrat, nu rotund.
Expicatia: Pilind suprafata, informatia de crestere a unghiei se modifica si atunci partea din lateral tinde sa acopere partea pilita.
0
02-01-2008, ora 00:00
hahabubu
Nu este medic/terapeut
hahabubu
tu, potyi ai putea sa dai mai multe detalii despre metoda folosita la TG -MURES?
0
04-01-2008, ora 00:00
potyi
Nu este medic/terapeut
potyi
Din 1979 sa infintat sectia de Orthonoxie la Universitatea Erlangeni unde Dr.Harrer a facut comparatie intre operatie si tratamentul 3 TO Spange si a ajuns la urmatoarele concluzii: -este un tratament fara traume, nu deranjeaza la purtarea incaltamitelor, interventia chirurcicala se poate evita, este un ajutor rapid in cazul unchiilor incarnate, inflamate.
-*



(*modificat de administrator)
0
07-08-2008, ora 00:00
me_duca
Nu este medic/terapeut
me_duca
Solutia pentru unghi incarnate este 3TO Spange.

Mecanismul a fost dezvoltata in Germania si consta in aplicarea pe unghie a unui aparat similar aparatului dentar. Metoda nu este dureroasa si da rezultate in scurt timp.

In Bucuresti metoda a fost adusa de o studenta la medicina, care a obtinut licenta "3TO Spange" si a deschis un mic cabinet in zona Voluntari-Colentina.
0
26-11-2008, ora 13:27
georgi11
Nu este medic/terapeut
georgi11
Pentru toti cei care au problema unghiilor incarnate: va sfatuiesc sa nu va mai tratati acasa cu unguente si tot felul de leacuri babesti, pentru ca nu faceti altceva decat sa va agravati infectia, pentru ca unghiile tot cresc in carne si va prelungiti durerea. Daca locuiti in Bucuresti, apelati cu incredere la dl Dr. Akram Salem, de la clinica Cutismed. Veti fi uimiti sa constatati cat de repede scapati de dureri, nu aveti dureri nici in timpul operatiei, si nici dupa, iar refacerea este rapida. Si nu veti mai avea probleme cu unghiile, deoarece aplica fenol la radacina si unghia creste frumos. In plus, interventiile nici nu costa mult, costa chiar mai putin ca in orice spital.
Stiu din experienta, deoarece, dupa 2 interventii laser nereusite, am apelat la dl. dr. Akram. Daca stiam de la inceput de dumnealui.scapam mai devreme de dureri, de timp pierdut si de bani cheltuiti. Va pot arata si poze cu degetele operate.
Va doresc sanatate, ca-i mai buna decat toate!
0
17-06-2009, ora 15:14
dabstercyp
Nu este medic/terapeut
dabstercyp
are cineva un contact de la cutismed? au un nr pe site dar nu e bun.. merci!
0
29-07-2009, ora 02:25
moisil_92
Nu este medic/terapeut
moisil_92
Buna seara!Am si eu o problema cu o unghie incarnta de la piciorul stang.Pana acum am mai avut 3 operatii :2 la piciorul drept si una la piciorul stang.Dar in zadar, caci tot recidiveaza.As vrea sa stiu ce este de facut ca ceasta infectie o am de aproximativ 3 saptamni.Iar dumneavoastra domnule doctor ati spus ca antibioticele sunt in zadar, dar nu te poti opera la acea unhie avand infectie, caci nu isi face anestezia efectul.Am avut si eu o operatie la care unghia era infectata, iar anestezia nu si-a facut efectul.Pot sa va spun ca nu mai puteam de durere. Am folosit Betadine si Fucidin unguent si pot spune ca mi s-a retras infectia. Astept un raspuns de la dumneavoastra.Va multumesc.
0
30-07-2009, ora 22:11
i.adrian
Nu este medic/terapeut
i.adrian
Bina seara ! Am si eu aceeasi problema cu o unghie incarnata, aceasta problema ma domina de 1 an.
Am suferit 2 operatii la piciorul drept, unghia degetului mare. Din pacate dintr-o singura lovitura care parea la primul moment "simpla" (nu credeam ca voi pati asta) unghia m-i s-a desprins incetul cu incetul de carne. Intr-o zi distrandu-ma cu cativa prieteni la un strand din oras, mi-a cazut unghia. Desi credeam ca nu imi crescuse deloc unghia din pacate m-am inselat, dupa indepartearea unghiei probleme, am descoperit o alta unghie care crescuse sub unghia "originala" (ca sa pot spune asa). Am spus ca totul va fi ok si ca voi scapa foarte repde, din pacate degetul s-a inrosit peste 2 saptam, ani aparand infectia (puroi). Am rezistat cu anumite tratamente 1 luna si jumatate, chinuri etc. nici la basket nu mai puteam sa merg. Prin matusa mea am reusit sa ma bag inaintea tuturor sa ma opereze un chirurg. Durerile au fost insuportabile, in primul rand injectia, pe care o simti pana in maduva oaselor, multumiri chirurgului care ma scapoat de ungia incarnata circa 3 luni, dupa care din nou, dar de data aceasta in ambele parti ale degetului, ce sa mai zic injectia din nou dureri etc. am fost taiat in ambele parti ale degetului (anestezia nu prea isi facuse efectul deoarece era puroi). Am luat-o pe matusa mea in brate si am strans-o cat de tare am putut de durere de mi-a spus ca i-am mutat rinichii din loc. Toate bune din nou acum am 5-6 luni de la operatie si acum iar imi creste unghia in carne, de circa 5 zile, va rog ajutati-ma cu un remediu deoarece nu mai vreau sa ma duc la chirug pt a suporta din nou acele dureri.

Multumesc,
Cu respect, Ilie Adrian
0
30-07-2009, ora 23:27
georgi11
Nu este medic/terapeut
georgi11
Buna, i.adrian! Trebuie sa-ti spun ca si eu am trecut printr-o experienta asemanatoare cu a ta, adica am mers la medicul nepotrivit, care, la fel ca in cazul tau, mi-a facut anesteziile foarte rapid si m-a durut groaznic. Eu am fost prima data la o clinica laser, credeam ca e cea mai buna metoda de a scapa de unghiile incarnate, dar.dupa doua interventii la ambele degete mari de la picioare, mi s-au inflamat si mai rau, aveam puroi, nu puteam sa ma incalt...stii si tu cum e. Apoi am citit despre fenol. Si, la fel ca tine, nu mai voiam sa aud de chirurgi. Dar cand am vazut ca nu-mi trece cu nimic, mi-am facut curaj si m-am dus la control la clinica Cutismed, la dl. dr. Akram. Sa-ti mai zic cat eram de speriata si ca nu l-am crezut ca anesteziile nu dor? Nu ma crezi. Dar minune: anesteziile m-au durut foarte putin, are mana usoara, le face incet si nu se grabeste. Iar durerile de dupa interventie sunt mici, nu ai nevoie de calmante. Daca eu, femeie, nu am luat nici un calmant...Ranile mi s-au vindecat cam in 2 saptamani, am putut sa ma incalt, am mers foarte bine inca din ziua interventiei. Acum nici nu se cunoaste locul interventiei, imi fac pedichiura, unghiile arata frumos, ma pot incalta in pantofi, tenisi. Asa ca te sfatuiesc sa nu mai mergi la chirurgie sa-ti smulga unghia (care oricum, peste aprox. 8 luni creste tot incarnata) sau sa-ti taie colturile, apeleaza si tu la interventia cu fenol. Daca locuiesti in Bucuresti, iti recomand sa mergi la consultatie la dl. dr. Akram, nu ai ce sa pierzi.
Iti doresc sanatate si vorbim dupa ce scapi de probleme.
0
31-07-2009, ora 01:05
i.adrian
Nu este medic/terapeut
i.adrian
iti multumesc foarte mult pentru raspunsul oferit, problema mea este ca sunt intr-un oras uitat de lume, Lupeni din judetul Hunedoara prin Valea Jiului, unde mori cu spitalul langa tine, nu amc e sa mai zic, o sa incerc sa caut un cabinet care poate face interventii cu fenol si poate chiar am sa vin prin bucuresti, caci sincer nu mai am niciun chef sa trec prin atatea :(.

Multumesc anticipat, am sa va contactez daca reusesc ceva. Ilie Adrian
0
07-08-2009, ora 10:59
Diana Diana
Nu este medic/terapeut
Diana Diana
Buna!sunt noua aici... am si eu o problema asemanatoare, am fost operata de 3 ori la ambele degete mari de la picior acum vreo 4 ani, in prezent infectia nu mai este nu ma mai doare nimic, dar dupa a 3-a operatie unghiile nu au mai crescut aproape deloc si sunt strambe si f inestetice... as vrea sa intreb daca stie cineva, exista vreo modalitate de a-mi pune o proteza ceva?

multumesc!
0
11-10-2009, ora 00:19
ktalin_g22
Nu este medic/terapeut
ktalin_g22
Am avut si eu probleme cu o unghie incarnata timp de 4 ani, atentie PATRU ANI.In acest timp am fost operat la fiecare 6-7 luni fara vre-o imbunatatire, am intrebat pe oricine putea sa ma scape de durere fara vre-un rezultat, pana cand am gasit tratamentul: 3 to sponge.Sfatul meu:MERGETI LA Tg.Mures la PEDILINE. FARA OPERATII, FARA LEACURI BABESTI, FARA ANESTEZII, FARA LASER intr-un cuvant FARA DURERI si NU ESTE SCUMP.Multumesc pe aceasta cale d-nei EDIT CONSTANTINESCU, datorita careia ma bucur din nou de mers...
0
09-11-2009, ora 23:15
buldog
Nu este medic/terapeut
buldog
Metoda este ok. Acum jumatate de an vizitam pedichiurista la 2 saptamani(si asta de peste 5 ani), incercand sa scap de incarnare.Acum, dupa pusul sarmelor, -sunt la al treilea schimb -sunt foarte bine.Astept rezultatul definitiv, peste o luna sau doua cand nu le voi mai avea prinse pe unghii.De mine s-a ocupat o dr.dermatolog din Bucuresti.
0
10-11-2009, ora 11:05
paul.popa
Nu este medic/terapeut
paul.popa
E super 3TO Spange, il folosesc de o spatamana si deja pot sa incalt orice... e prea tare! Eu am fost la Alexandra Neagu in Bucuresti, mi se pare foarte tare tipa, a lucrat asa frumos k nu am simtit nimich... acum chiar imi pare rau k am facut 3 operatii.. dak aflam din timp de chestia asta era altceva...:-p --cest la vie--
Sanatate multa fratilor :-D --and take care of your nails--
0
13-11-2009, ora 20:39
Raikkonen92
Nu este medic/terapeut
Raikkonen92
Domnule doctor Akram Salem..Ca si ceilalti de pe forum aceeasi problema o am si eu cu unghiile incarnate..M-am operat o data la fiecare picior, operatie constand in smulgerea unghiei si repaus de 8-9 zile.Interventiile acestea nu au avut nici cel mai mic succes, unghia reincarnandu-se iar, revenind din nou cu dureri din ce in ce mai mari.Am urmat apoi metoda 3 TO SPANGE nici aceasta neavand foarte mare succes, deoarece aveam un granulom foarte urat la ambele unghii.In prezent am la picior stanga, unghia incarnata in ambele parti, si cu granulom, iar la celalalt picior incarnata intr-o singura parte cu granulom.As vrea sa imi spuneti daca as putea sa imi pun toata increderea in metoda dumneavoastra, deoarece cred ca am ajuns la un punct in care cred ca inca nu s-a inventat ceva pentru aceste unghii incarnate.Este foarte greu mai ales la incaltare, nu mai vorbim de faptul cand te calca cineva pe picior, e absolut dureros.Va rog sa imi spuneti unde se gaseste cabinetul dumneavoastra in Bucuresti, si daca ati putea sa imi spuneti ce costuri ar avea aceasta interventie si ce repaus se recomanda.Va multumesc foarte mult !
0
16-12-2009, ora 09:20
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
am avut si eu vreo 5 luni de zile la unghia mare de la picior puroi, probabil ca la inceput a fost panaritiu dar netratat si tot zgarmand eu la el, mi-a crescut unghia in carne si puroia continuu. nu m-am dus la chirurg de frica si am stat asa cateva luni bune tot cautand pe net remedii. asa am aflat de dr Uscatu Marius de la clinica medlife din bucuresti si am luat legatura cu dansul. mi-a spus ca nu se face nici o operatie ci doar imi taie coltul unghiei intrat in carne caci altfel nu se vindeca cu nimik. am ajuns la bucuresti si la dl doctor. interventia pe care mi-a facut-o a fost foarte simpla si nedureroasa(xilina) si a durat 30 de secunde. mai mult am facut pe drum caci veneam din pitesti. vreau sa-i multumesc dl doctor pt ca am scapat de o problema care ma sacaia de mult timp si ajunsesem sa nu mai pot merge decat in papuci. puteti apela cu incredere la domnul doctor, este un doctor foarte bun si un om extraordinar-*

(*modificat de administrator)
0
16-12-2009, ora 22:37
anairda.p
Nu este medic/terapeut
anairda.p
Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati, am si eu o mare probl cu panaritiu la degetele mari de la picioare.Mi-au aparut la inceputul lunii sept., m-am chinuit sa le tratez acasa, dar fara nici un rezultat pozitiv(betadina, baneocin, apa oxigenata, rivanol chiar si tratament pe baza de plante), la sf lunii oct m-am dus la chirurg si bineinteles ca mi-a taiat din unghie si granulomul care imi aparuse(sub anestezie), chiar si asa f. dureros din pct meu de vedere, dupa vreo 2 sapt de la operatia panaritiului am fost calcata pe deget(piciorul drept) si iar am luat-o de la capat, pt ca iesise un granulom(si dr respectiv a zis ca de la calcatura a iesit), am acceptat sa ma taie din nou, la 3 zile dupa operatie s-a infectat (alta taietura pe viu), am urmat un tratament cu ampicilina tp de 7 zile (alaptez si nu mi-a dat sa iau altceva decat ampicilina), intre timp se refacea spre bine degetul de la piciorul stang, dar fericirea nu a durat fff mult, deoarece la vreo 2/3 saptamani dupa operatia de la stangul mi-a aparut iar un granulom, dar FARA SA MA CALCE NIMENI PE DEGET SAU SA MA LOVESC, mentionez ca in tot acest timp am fost la pansat in fiecare zi sau la 2 zile. Astazi este a doua zi, dupa A DOUA interventie la stangul. Cu toate ca am intrebat daca am vreo ciuperca, mi-a spus ca nu am, ca ma trimitea la dermatologie. Iar azi ma anunta ca va trebui sa -mi smulga unghia ca este o ciuperca acolo. Ajutati-ma va rog!!!! VA MULTUMESC ANTICIPAT.
0
28-12-2009, ora 15:51
ktalin_g22
Nu este medic/terapeut
ktalin_g22
Eu, sincer nu va inteleg pe cei cu unghie incarnata.Parerea mea e ca va place durerea.Am avut aceiasi problema si eu timp de vre-o 4 ani.Acum un an am descoperit metoda 3 TO SPONGE pe care am aplicat-o la TG. MURES la cabinetul PEDILINE.Metoda este ceva nou in Romania (maxim 3 ani)de care doctorii nu stiu sau nu vor sa stie, metoda nu implica operatii si tot felul de prostii pe care vi le faceti. Bafta orice metoda ati aplica...dar eu asa am scapat.
0
08-01-2010, ora 18:48
StarBoy
Nu este medic/terapeut
StarBoy
Buna ziua.Si eu am avut aceeasi problema ca si voi.Am fost operat la degetul mare de la picior de 3 ori, pana acum 2 luni cand am fost trimis la SPITAL la chirurgie.De data aceasta nu a mai fost la fel;mi s-a scos unghia si a fost curatat tot "locul" si apoi mi sa ars cu Laserul radacina unghiei doar in locul unde era problema pentru nu a mai creste.M-a durut timp de 2 zile;dar astazi nu regret deoarece nu o sa mai am probleme toata viata.
0
10-01-2010, ora 12:32
Rosu Claudiu
Nu este medic/terapeut
Rosu Claudiu
Buna ziua si eu am avut probleme mari cu o unghie incarnata la degetul mare de la piciorul stang si de o parte si de cealalta a unghiei aproximativ 2ani. Am o solutie super simpla si foarte usor de aplicat. Aveti nevoie de VATA, RIVANOL, APA OXIGENATA, si un instrument care sa aiba un varf destul de ascutit sa intre sub unghie( FORFECUTA DE UNGHII dezinfectata). Se curata foarte bine cu apa oxigenata locul dintre unghie si deget se ia vata cat sa poata fi introdusa sub unghie cat mai aproape sau fix la locul unde unghia apasa in carne(vata trebuie sa fie inbibata in rivanol), vata este introdusa sub unghie cu ajutorul coltului forfecutei cat mai aproape de locul vatamat de coltul unghiei, se repeta operatiunea in fiecare seara pana cand infectia dispare si degetul se desumfla si nu mai simtiti durere in acel loc. Mentionez ca tot timpul trebuie sa purtati incaltaminte care nu exercita presiune pe deget, de preferat adidasi cu botul lat chiar si cu un numar mai mare si foarte important si dupa ce durerea dispare nu purtati incaltaminte stramta decat daca este nevoie pentru o perioda cat mai scurta. A doua precizare nu smulgeti sau taiati coltul unghiei el trebuie sa iasa afara din piele odata cu cresterea unghiei. Sper sa scapati de aceasta problema sacaitoare, eu acum joc fotbal port pantofi daca e nevoie la nunti sau la intalniri importante.
0
20-01-2010, ora 15:57
cristisaba
Nu este medic/terapeut
cristisaba
salut, am si eu aceiasi problema cu unghia incarnata.am avut un colt acum ceva timp vreun an si ceva sa infectat...pana la urma mam operat la o policlinica cu plata dar mia taiat unghia in asa fel incat sa ramificat si imi creste una subtire pe langa prin carne...intrebarea mea este urmatoarea:CAT COSTA O OPERATIE PT UNGHIA INCARNATA LA CUTISMED, CU ADMINISTRAREA DE FENOL?? multumesc.
0
20-01-2010, ora 22:55
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
costa un milion
0
21-01-2010, ora 08:07
cristisaba
Nu este medic/terapeut
cristisaba
va multumesc frumos pt raspuns.
0
13-03-2010, ora 19:22
dacris2004
Nu este medic/terapeut
dacris2004
Va puteti opera la unghiile incarnate si la D-na doctor dermatolog Gianina Manea care are cabinetul pe Aleea Compozitorilor nr. 18, Bucuresti. Operatia nu este deloc dureroasa ca cea facuta la chirurgie, are mana usoara. Operatia consta in taierea marginii unghiei incarnate si ce face in plus fata de chirurg este cauterizarea radacinii pt. a nu mai creste. Conteaza mult ingrijirea postoperatorie. Ii multumesc si pe aceasta cale pt ca am suferit mult cu aceasta problema (cate 2-3 interventii la fiecare unghie mare de la picioare). -*



(*modificat de administrator)
0
25-04-2010, ora 17:41
lagbubu
Nu este medic/terapeut
lagbubu
buna ziua. Am si eu aceeasi problema cu unghiile incarnate. am citit toate comentariile . am avut 2 interventii chirurgicale si tot degeaba. acum am aceeasi problema.partea proasta e ca a inceput sa imi creasca peste unghii, nu stiu cum sa le zic. nu stiu daca ma poate ajuta metoda 3 to spange. pur si simplu nu mai vreau sa am o interventie chirurgicala. nu pot sta imobilizat la pat cateeva zile. inca nu am dureri insuportabile, dar sunt sigur ca in curand o sa apara. ce pot face ? sunt din iasi. va multumesc
0
27-05-2010, ora 15:24
alina.davidel
Nu este medic/terapeut
alina.davidel
Buna ziua!
Si eu am aceeasi problema! Unghe incarnata! Mi-e frica de mor de injectii, doctori, anestezii, etc.
Vreau sa scap de aceasta problema, dar nu vreau sa ma doara deloc. Sunt foarte speriata! Am fost anul trecut la un cabinet, m-a curatat, dar m-a durut. Mi-a fost recomandat dl doctor Salem, dar tot imi este frica!!!!! Ce pot sa fac?
Multumesc!
0
27-05-2010, ora 16:03
dabstercyp
Nu este medic/terapeut
dabstercyp
Buna ziua,

Aceeasi pb am avut-o si eu. Cred ca din cauza pantofilor...stateam zilnic in pantofi, mai ingusti.
M-am operat o data, mi-a scos unghia, dar dupa un an a crescut si am avut aceeasi problema, numai ca unghia a crescut mai mult in lateral, fiind mai jenant. M-am decis sa merg din nou la medic, de data asta la Dl Salem, cred, pe undeva pe Mihai Bravu. Am intrat acolo, intr-un apartament... Era o doamna pe un pat de operatii care statea si se uita cum un medic chirurg(anestezist- dupa cum a spus el) ii trata unghia(Dl Salem era in concediu in Filipine). Nu mi-a venit sa cred. Apoi a venit randul meu... care in momentul cand am vazut ca se joaca cu seringa aia pe langag degetul meu am lesinat...(suna comic, dar asta e realitatea). M-a asteptam la durerea care am simtit-o la prima operatie, cand mi-a facut anestezie. Apoi, domnul "medic" a luat decizia de a nu mai ma opera, si mi-a dat sa-mi fac analize(st oricum dependent de dulciuri, imi scade glicemia rpd). Am ajuns acasa si m-am apucat de treaba: spalari ft dese cu apa oxigenata si tamponari cu betadina, m-am mai chinuit putin pana a inceput unghia sa mai creasca, am purtat incaltaminte mai lejera, iar in momentul de fata coltul unghiei a crescut si a iesit din carne. Asta e cel mai important. Dupa mai mult de un an in care nu am jucat fotbal, nu am mai facut miscare, acum sunt "liber". Cel mai important este sa asteptati pana coltul unghiei iese din carne... e dureros, dar cu spalari dese cu apa oxigenata si betadina, apoi ungeri cu ciprinol veti scapa de chin. Dupa problema care am avut-o am auzit o gramada de cunostinte care s-au operat de multe ori, fara rezultat, cu diferite metode, la diferiti doctori mai mult sau mai putin inovativi... Bani cheltuiti de pomana!!! Si ii mai vezi cum se bat cu pumnii in piept ca au metode aduse din tari cat mai indepartate... Mult succes!
0
27-05-2010, ora 16:11
alina.davidel
Nu este medic/terapeut
alina.davidel
Da. Multumesc mult pentru raspuns! Incaltaminte lejera pot sa zic, ca port, iar de spalat cu apa oxigenata si betadina, cred ca am facut asta cu kilograme, dar degeaba! :-( Cred ca tot la cutit ajung! :-(
0
28-05-2010, ora 10:31
dacris2004
Nu este medic/terapeut
dacris2004
In urma operatiei la Dna doctor dermatolog Gianina Manea am scapat de problema de la piciorul stang. Operatia nu a fost dureroasa. La piciorul drept am folosit fucidin si ca prin miracol mi-a trecut. Vorba lui dabstercyp, acum sunt liber :).
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.