Urgent - medicul psihiatru si mi.a schibat antidepresivul

25-07-2017
Valentin ghiurluc
Nu este medic/terapeut
Valentin ghiurluc
Am fost astazi la medicul psihiatru si mi.a schibat antidepresivul,
Intrebarea e
Eu pana astazi, inclusiv azi am luat zoloft iar medicul mi l-a schimbat cu coaxil.
Trebuie sa astept un anume timp sa iau coaxil sau pot incepe de maine? Multumesc anticipat
5 comentarii
0
25-07-2017, ora 22:10
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Nu v-a dat o schema de tratament pe zile, respectiv doze? Un telefon la cabinet (posibil prin fisierul prin care v-ati programat, daca nu aveti nr. medicului respectiv) va lumineaza. Logic ar fi, daca medicul nu v-a dat alte indicatii, sa luati noul medicament prescris.
0
25-07-2017, ora 22:21
Valentin ghiurluc
Nu este medic/terapeut
Valentin ghiurluc
Coaxil de 2 ori pe zi dimineata si seara in cantitate de 12, 5 mg fiecare, bromazepam 1/2 de 2 ori pe zi la pranz si seara, dar nu stiu daca trebuie sa astept ceva vreme pana sa incep tratamentul cel nou sau daca il pot incepe chiar de maine. Am omis sa intreb medicul... Greseala mea.
Multumesc pentru raspuns
0
26-07-2017, ora 06:30
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Va pot spune doar ca tratamentul psihiatric nu se intrerupe niciodata brusc, deci, este posibil, daca nu v-a spus in mod special sa faceti pauza, sa fie cazul sa treceti imediat la noile pastile.
Sanatate!
1
26-07-2017, ora 07:14
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Dacă nu a menționat de când să începeți noul tratament, e posibil să fie schimbat imediat. Dar cel mai sigur e să vorbiți cu medicul ce vi l-a recomandat, pentru că el a gândit o schemă de tratament și el e cel care v-a urmărit evoluția bolii, iar orice tratament psihiatric dacă nu e urmărit de medicul ce vi l-a prescris, vă poate face mai mult rău decât bine.
0
29-07-2017, ora 21:36
Valentin ghiurluc
Nu este medic/terapeut
Valentin ghiurluc
Va multumesc pentru raspunsuri!
Mai am o intrebare :)
Coaxilul fave parte din categoria inhibitori naturali de recapatare a serotoninei?
Daca nu atunci care este modul de actionare ce face el mai exact? :) sunt o fire foarte curioasa...
Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul