urinari dese

01-12-2016
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Buna ziua. De aproximativ cateva zile am inceput sa urinez des. Acum o luna mi-am schimbat cumva alimentatia datorita unor probleme gastrice, fiere si colon iritabil. Consum legume, beau apa 2litri de zi, inainte nu prea beam apa, consum 2-3cani de ceai pe zi. Noaptea nu urinez deloc, insa ziua destul. Picioarele si maine le am reci. Urina nu miroase la urinari frecvente mi se pare un pic incolora. Doar ce am facut ecografie abdominala si a iesit ok. Am oarecum senzatia ca vezica s-a golit dar in jumatate de ora ma duc iar la baie desi nu fac mult. Poate fi de regimul alimentar schimbat? Nu am senzatia de sete insa incerc sa ma hidratez. Multumesc. Spre exemplu de la ora 10 la ora 16 intr o zi am baut 4cani de apa plus un fresh de fructe si am urinat de 6ori. Multumesc
2 comentarii
0
04-12-2016, ora 08:02
Dr. Rosu Corina Mariana
Nefrologie, Bacau
Dr. Rosu Corina Mariana
Este foarte posibil sa urinati mai des ca urmare a hidratarii corecte.Daca ceaiul pe care il consumati este din gama celor diuretice( cozi de cirese, matase de porumb, soc etc) ar fi bine sa il excludeti.Pentru a avea garantia ca nu e nici o problema de sanatate ar fi de dorit sa va lucrati si cateva analize de sange(hemograma, glicemie, uree, creatinina, acid uric) si de urina(sumar si urocultura)si sa va adresati medicului de familie
0
04-12-2016, ora 12:32
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar am observat ca, atunci cand beau apa mai multa urinez mai des.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •