uscaciune vaginala in special in timpul actului sexual | Forumul Medical ROmedic

uscaciune vaginala in special in timpul actului sexual

22-03-2012
sara.blueish
Nu este medic/terapeut
sara.blueish
Buna ziua,
De aprox. o luna simt o senzatie de uscaciune vaginala in special in timpul actului sexual, dar nu numai. Mentionez ca iau anticonceptionale de aprox. 2 ani si exista posibilitatea ca acesta sa fie un efect secundar, din ce am mai citit pe internet...
As vrea sa urmez un tratament care sa solutioneze aceasta problema permanent...nu doar solutii de moment, gen lubrifianti.
Ma puteti ajuta, va rog?
4 comentarii
0
22-03-2012, ora 14:32
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
Mie mi se intampla la fel daca ma penetreaza si nu sunt destul de excitata. Acum dupa cum zici poate fi de la anticonceptionale.
0
23-03-2012, ora 12:14
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Unele anticonceptionale modifica secretiile vaginale facundu-le mai vascoase pentru a face dificil drumul spermatozoizilor :). Aceasta uscaciune mai apare si la persoanele in varsta in perioada menopauzei insa presupun ca nu este cazul tau.
Mari sanse ca ceea ce ti se intampla sa fie de la anticonceptionale.
0
28-03-2012, ora 11:26
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua,
eu recomand o analiza a secretiei vaginale gen papanicolau ca sa nu aveti si altceva in secretie ca multe motive sunt pentru usturime vaginala mai ales ca pe tine te ustura si altcandva si nu doar cand nu esti excitata suficient
0
04-04-2012, ora 14:51
sara.blueish
Nu este medic/terapeut
sara.blueish
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am fost la medic si mi-a confirmat ca este un efect secundar rar al anticonceptionalelor.
Mi-a recomandat un tratament de 10 zile cu Feminella Hyalosoft - 1 ovul pe zi si mi-a zis ca dupa aceasta perioada, daca mai simt vreo senzatie de uscaciune, sa fac un tratament de intretinere cu 2 ovule pe saptamana, cat timp iau anticonceptionale.
Mai am 2 zile si termin tratamentul initial, iar rezultatele sunt foarte bune.
Va multumesc din nou.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lubrifierea insuficientă a vaginului - cauze È™i tratament
  • Uscăciunea vaginală - remedii, tratament, sfaturi utile
  •