histerectomie totala cu anexectomie bilaterala + menopauza indusa chirurgical

13-02-2015
estefan
Nu este medic/terapeut
estefan
Buna ziua!Am 46 de ani, sunt din Galati.de trei sunt operata (histerectomie totala cu anexectomie bilaterala)sunt la menopauza indusa chirurgical.De tot atata timp nu se mai termina probleme din sfera genitala in ciuda tutror investigatiilor si tratamentelor.Simptomele sunt urmatoarele;uscaciune excesiva simt uneori ca tinde sa mi se crape pielea aproape ca nu suport uneori nici lenjeria intima, o senzatie in interiorul vaginului ca si cum as avea o bula de aer sau un balonas(am observat o inflamatie la nivelul uretrei), alteori urinari frecvente dar nu cu usturimi ci mai degraba ca si cum exista ceva pe canalul urinar care impiedica mictiunea si da mai degraba dureri groaznice apoi niste usturimi dar la nivelul pielii din zona vulvei.Ultima data am facut o urocultura cu antibiograma si mi-a iesit Klebsiella sp.Oricum am contactat pana acum aproape toata gama de bacterii.Ce-i de facut pentru ca eu nu cred ca dupa o astfel de operatie sa ai probleme fara de sfarsit trebuie sa existe si solutii dar cine ma poate ajuta!!!!???????????
4 comentarii
0
13-02-2015, ora 14:29
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua,

Pentru lamurirea problemelor dumneavoastra si stabilirea unui diag-
nostic este necesar sa va adresati atat medicului ginecolog, cat si medi-
cului urolog. E posibil sa existe un obstacol la nivelul cailor urinare (si, poate, si la nivelul vaginului) a carui (caror) natura nu poate fi precizata
decat in urma acestor consultatii de specialitate si, eventual, al unor
investigatii recomandate de acesti medici.
Uscaciunea excesiva a vaginului este mai probabil datorata anexecto-
miei bilaterale (hormonii sexuali feminini produsi de ovare sunt raspun-
zatori, in mare parte, de mentinerea umiditatii vaginului). Acest simptom
poate fi ameliorat (si) prin metode naturiste de tratament.
0
13-02-2015, ora 15:04
Mona06
Nu este medic/terapeut
Mona06
Buna ziua!
Tatal meua fost diagnosticat cu carciom la buza inferioara.Dupa excizie rezultatul de la biopsie a fost urmatorul:
Diagnosticul anatomo patologic este:carciom scuamos moderat diferentiat(G2), keratinizant, pT1 Nx Mx.
Ca si descriere microscopica: excizia cuneiforma prezentand o proliferare tumoratala(diam 1, 8 cm)cu celule scuamoide atipice, poligonale colburi patern cu infiltrativ pana la nivelul stratului muscular.Trase de rezectie chirurgicala neinvadate. De la 2 luni de la excizie tatal meu se simte bine, are grija ce mananca si nu mai fumeaza.As dori sa-mi spuneti ce e de facut pe mai departe?
Multumesc
0
13-02-2015, ora 16:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@estefan...cred ca ar fi o atrofie vaginala, se intampla des persoanelor la menopauza indusa chirurgical...exista tratament...creme, ovule, dar trebuie sa te vada si sa decida un ginecolog.
Iti trimit un mesaj privat.
0
26-10-2017, ora 20:26
turkishlady
Nu este medic/terapeut
turkishlady
Bună seara !


Pe 30 Oct fac 2 luni de când m am operat de hister plus anec. - fibrom gigant și chist ov stg.

De câteva zile mă doare operatia.
Nu fac efort, nu ridic nimic. Stau cu No Spa Forte și Algocalmin. Dar, pana cand ? Nu ar trebui sa ma doara.

Așa mă simt bine. Nu prea am bufeuri, foarte rar valuri de caldura, fără irascibilitate. Nu iau medicamente.

Organismul trebuie sa se obișnuiască cu ăsta. E ceva nou pt el !

Mănânc sănătos, fac mișcare și iau o gura de aer curat. Mă ajuta foarte mult. Dorm bine.

O sa merg la sfârșitul lunii la control. Trebuie sa iau și biopsia. Sper sa fie bine. Doamne ajuta !

Mulțumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Remedii pentru absența lubrifierii
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Majoritatea produselor pentru uscăciunea vaginală cauzată de menopauză sunt la fel de eficiente (Studiu)
  •