Usturime cai nazale, mancarime ochi

05-11-2018
mircea26
Nu este medic/terapeut
mircea26
Buna ziua,

Anul trecut in luna mai am facut pneumonie, am fost internat in spital o saptamana. In timp ce mi s-au facut analizele pentru a se descoperi de ce sufar, doctorul de la radiologie a descoperit ca am o formatiune tisulara mediastinala. Dupa investigatii amanuntite am aflat ca am un chist bronhogenetic pe plamanul stang.
Am fost operat in luna iulie 2017, operatie efectuatat cu succes.
Acum aproximativ o luna am fost la medicul de familie prezentandu-ma cu simptomele unei raceli.
Mi-a spus ca am laringita acuta. Am urmat un tratament cu vitamina C, A uleioasa si altele.
Medicul de familie mi-a spus ca am sistemul imunitar slabit.
Acum o saptamana am inceput sa simt usturimi ale cailor nazale (nu foarte intense si de obicei sa intampla doar la serviciu - lucrez la o campanie IT, stau toata ziua la birou), mancarimi ale ochilor - la fel, nu sunt pe toata durata zilei si nu sunt accentuate.
E posibil sa am o alergie ?
Si daca da, pot face un test sau mai multe si la ce sectie ?

Multumesc.
1 comentarii
0
28-05-2019, ora 21:13
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! La Secția de Alergologie și Imunologie, puteți face testul prick cutanat pentru diverși alergeni (acarienii din praf, mucegaiuri, polenuri de ierburi și pomi, diverse alimente) sau test patch (pentru substanțe chimice, coloranți, aditivi alimentari sau din creme, parfumuri, diverse metale, produse/materiale stomatologice). Puteți efectua și o spirometrie pentru evaluarea funcției pulmonare. După aceste teste veți ști dacă sunteți alergic sau nu. Iar pentru usturimea nazală încercați spray-ul nazal Quixx pentru hidratarea mucoasei (acest tip, căci sunt mai multe). Sper să vă fie util ce v-am scris. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: