usturime in gat

02-12-2011
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara,
Ma ustura gatul undeva in partea unde se uneste nasul cu gatul, sus in spatele omuletului. Dimineata am o secretie pe care trebuie sa o expectorez galbena si atunci cand usturimea este mai severa si frecventa apare si in timpul zilei. Simt ca si cand as avea avea acolo o infectie. Am nasul infundat, ma ustura si el cateodata, sau este incarcat de secretii. Nu mai suport usturimea, ma deranjeaza cel mai tare atunci cand vorbesc. Am inceput sa iau flamexin si ma lasa usturimea. Am facut endoscopie ptr a exclude problemele gastrice si nu am nimic. Ce analize sa mai fac si unde sa mai merg?
1 comentarii
0
03-12-2011, ora 01:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti face un exudat nazal cu antibiograma si antifungigrama.
Antibiograma si antifungigrama se fac pentru a sti la ce antibiotice si antifungice sunt sensibile bacteriile gasite.
Este posibil sa fie o infectie fungica sau bacteriana in nas. Spui ca te ustura nasul. Trebuie sa te vada un medic ORL sa spuna daca suspicioneaza o infectie cu candida.
Daca te doare si gatul, poti face si un exudat faringian cu antibiograma.
Mucozitatile din gat, vin de fapt din nas, prin nazofaringe.
Daca trebuie sa iei antibiotic, nu lua nimic fara sa ai facuta mai intai antibiograma, deoarece poti face tratament cu un antibiotic la care bacteria este rezistenta.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria gasita.
Inainte de exudate, nu trebuie sa fi luat antibiotic de cel putin 10 zile, altfel ipoate iesi rezultatul fals negativ..
Nu te speli in gura, nu mananci si nu bei apa, inainte de exudatul faringian.
Mergi la ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •