mi se infunda nasul si ma ustura gatul des

29-10-2009
marius_biciclistul
Nu este medic/terapeut
marius_biciclistul
Buna ziua,

Am o problema de mic copil cu faptul ca mi se infunda nasul, ma ustura gatul.asta destul de des, dar nu chiar asa deranjant.e suportabil sa zicem.
Dar adevarata problema e flegma din gat.care nu ma lasa sa duc o viata normala, tre sa scuip tot timpul, mai ceva ca un tractorist fumator de o viata.
Am fost operat de deviatie de sept dar nici o imbunatatire.
Am vazut ca ati vorbit de colargol si protargol.cred ca sunt printre putinele medicamente care nu le-am incercat.
Imi puteti da formula dupa care se prepara, ca in farmacie mi-au cerut asa ceva si nu o stiu?

Va multumesc!
4 comentarii
0
29-10-2009, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca la alta farmacie.. unde au la borator pentru preparat medicamente.
Flegma din gat.. poate sa fie si de la o iritatie locala, nu neaparat legata de secretiile nazale.
Evita acidulatele si acru,
faci inhalatii si gargara dupa fiecare masa,
ACC 200 3 pe zi.
0
29-10-2009, ora 14:25
marius_biciclistul
Nu este medic/terapeut
marius_biciclistul
Multumesc pt. raspuns.
Am incercat la mai multe farmacii... dar peste tot imi cere formula (sau imi zic ca nu se mai gaseste.. lucrez la un depozit de medicamente si am incercat chiar si la farmacii din judetele vecine).
ACC nu am luat dar voi incerca.
Flegma nu e "de moment". E tot timpul, iar cand e frig sau daca racesc catusi de putin se accentueaza. Si am si o senzatie de presiune in urechi.
Astazi sunt programat la un consult ORL... astet sa vad poate voi avea imbunatatiri alea situatiei.
Va multumesc mult!
0
16-11-2014, ora 09:15
angyyy
Nu este medic/terapeut
angyyy
Dl doctor am o fetita de 6 ani care a fost operata luni de polipi iar de vineri vorbeste pe nas ce e de facut? cunoasteti vreun remediu? inainte de operatie se simtea infundata in nas si nu putea respira decat pe gura dar nu vorbea pe nas.
Astept raspuns multumesc.
0
16-11-2014, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se merge la contril la medicul care a operat
2 se pun picaturi in nas.. ( vibrocil, olynth)
se sufla bine nasul separat fiecare parte
se pun cate 1 pic de colargol, in pozitie culcat..sa ajunga picaturile in rinofaringe
se poate administra aerius 5 ml seara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •