ORL. ni s-a prescris nizoral dar nu cunosc nici o ameliorare.

18-08-2011
victoriatofan
Nu este medic/terapeut
victoriatofan
Am usturimi si mancarimi in gat, nas, urechi, curge nasul, stranut, am fost diagnosticata cu candida bucala, dupa analiza in gat, iau de 2 saptamani nizoral si aerius fara nici un rezultat. Cel mai tare ma supara nasul, mai ales pe nara stanga ma gadila si ma ustura. Cursul nasului se opreste in timpul zilei, dar revine noaptea si dimineata, in gat senzatia de usturime persista mai tot timpul, dar suportabil. Am aceasta problema de mai bine de 1 luna. Ce ma sfatuiti??? Nu inteleg de ce s-a starnit aceasta alergie, daca traiesc si lucrez in aceleasi conditii ca intotdeauna, am contact cu aceleasi lucruri si mananc aceleasi alimente??? Nu beau alcool, nu fumez si nu am avut niciodata alergie. Am o intoleranta la algocalmin, fiindca am consumat foarte mult in tinerete contra durerilor de dinti. In fiecare dimineata imi perii limba dupa ce fac acelasi lucru cu dintii. Credeti ca e de vina periuta de dinti? Candida a iesit sensibila la toata gama de tratamente. Doctorita mea de familie ni-a prescris nizoral dar nu cunosc nici o ameliorare.
4 comentarii
0
18-08-2011, ora 14:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e suficient investigatia si tratamentul la medicul de familie.
ai probleme mari pe tractul digestiv.. de acolo si multe din probleme.. ( depunerile albicioase pe limba si starile de alergie.. cred ca este o intoleranta la anumite produse) + faptul ca se intensifica noaptea.. ar trebui sa scoti din dormitor.. florile, covoarele, pernele..s.a lucrurui alergene !
trebuie neaprat sa faci investigatii la gastrologie ( ecografie si endoscopie) acolo e cauza problemelor
NU mai trata aiurea doar simptomele de la suprafata ( ce scrii tu este ca si un varf de aisberg.., problemele sunt mai jos !!!!
0
19-08-2011, ora 09:30
victoriatofan
Nu este medic/terapeut
victoriatofan
Va multumesc pentru sfaturile competente. Stiu ca am o gastrita, uneori am arsuri pe esofag, dar in rest nu am avut probleme cu stomacul, am avut cand eram mica hepatita epidemica de 2 ori ai am ramas cu o sensibilitate la ficat, alte probleme serioase nu am avut si sunt ponderata in alimentatie. Am intr-adevar o albeata pe limba si am auzit ca daca imi dau cu albastru de metil, va dispare aceasta ciuperca, ce ziceti? e bine sa dau cu albastru de metil pe cerul gurii? Pe vremuri se dadea pentru infectii in gat sau amigdalita.
0
19-08-2011, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
paan nu rezolvati com[let gastrita.. nu o sa puteti curata limba
cand o sa fie ok la stiomac.. limba o sa se curate singura.. fara efortul Dvs.
0
19-08-2011, ora 09:57
victoriatofan
Nu este medic/terapeut
victoriatofan
Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce ne face să strănutăm?
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •