usturimi puternice urinare

21-02-2007
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Am de 1 an de zile usturimi la urinare, am facut lama in urma cu 2 luni si a iesti trichomonas vaginalis (am luat metronidazol Tantum Rosa, si niste ovule (ceva cu P...) nu am repetat lama. Usturimea contiuna cu dureri la sezut, usturime, nu am scurgeri deloc pe chioltel. Cand fac spalturi interne (cu ceai de pelin de 2 ori pe sapt) iese si o scurgere alba in apa. Ma doar mijlocul, in partea stanga, as zice de la ovarul stang pana jos.
261 comentarii 12 ..... 8 9 Înainte ›
0
21-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dupa parerea mea, nu este bine sa faci acele spalaturi intravaginale bisaptamanale cu ceai de pelin si, in general, sa faci spalaturi intravaginale! Cred ca ar trebui sa faci un tratament cu Lomexin ovule, un ovul la 24 de ore timp de 2 zile(2 ovule) si sa speli zona genitala cu o solutie de bicarbonat de sodiu, (o ligurita la o cana de 200 ml de apa calduta), de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Vezi apoi cum te simti!
0
21-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
nu ar trebui sa fac o lama in prealabil? antibiotic?
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un antibiotic ar face si mai mult rau decat ceaiul de pelin!
0
22-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Multumesc frumos, va voi contacta dupa ce fac acest tratament
0
24-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
MULTUMESC MULT DE TOT, e mult mai bine. Mai simt o usturime usoara la urinare, ce ar trebui sa fac?. Sa mai iau doua ovule? Sau sa fac doar spalaturi cu apa si bicarbonat (nu spalaturi intravaginale doar zona genitala).
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti continua sa speli zona genitala cu solutie bicarbonat inca o saptamana, iar intre timp aplica numai seara, la exterior, Lomexim crema, masand usor zona pana patrunde in piele. Crema o aplici dupa spalatura! Concomitent administreaza-ti o capsula pe zi de Flucoric (Mycosyst, Fluconazol) de 50 mg, timp de 7 zile.
0
25-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Pe mine nu ma mai ustura cand urinez, doar o usturime (ca arsura) cand stau jos si uneori si cand stau in picioare. Este necesar Flucoric?. Apropo despre Flucoric nu am gasit prea multe pe internet. Doar ca se administraeza pentru HIV si candida. Vor rog daca puteti sa-mi spuneti mai multe despre acest medicament.
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Flucoric este una din denumirile comerciale ale fluconazolului. Alte denumiri sunt: mycosyst, flucovim, diflazon, diflucan, etc.
Nu se administreaza pentru HIV !!!! Se pot trata cu el candidozele care apar la persoanele imunodeprimate (inclusiv cele cu HIV), sau se administreaza si in alte micoze, inclusiv onicomicoze. Daca crezi ca este periculos pentru tine, renunta sa ti-l administrezi!
0
25-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Nu am apucat sa iau acest medicament, doar voiam sa aflu mai multe despre el. Am vazut ca este in special ptr candida, la lama mi-a iesit doar trichomonas, nu si candida. Dvs. credeti ca este candida? Sa fac un test Papanicolau? (nu am facut pana cum). Am citit ca de la candida netretata in timp apare rana pe col. Este adevarat?
Va multumesc anticipat pentru sfaturile dvs.
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Testul Papanicolau nu se face pentru a evidentia candida, dar, avand in vedere suferinta ta de un an, nu strica sa-l faci ! Tratamentul pe care l-ai urmat si care spui ca ti-a ameliorat simptomele este pentru candida. Aceasta candidoza ti-ai provocat-o singura prin spalaturile intravaginale cu ceai de pelin! Daca problema intravaginala ai rezolvat-o cu Lomexin ovule, mai ramane sa rezolvi problema de la nivelul labiilor. Pentru aceasta te-am sfatuit sa aplici Lomexin crema +/ - Fluconazol.
0
25-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Scuzati-ma dar nu am nimic la nivelul labiilor. Sau acesta este pasul urmator?
Pot urma acest tratament: spalaturi cu bicarbonat, lomexin crema pe zona GENITALA si Fluconazol 7 50 mg, timp de 7 zile. zile chiar daca pe 28.02. intru in perioada menstruatiei?
0
26-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca deja sunt prea multe intrebari cu caracter personal, care nu mai prezinta interes pentru ceilalti utilizatori ai forumului! Pentru mai multe detalii si mai corecte, in functie de examenul clinic, te poti adresa unui medic dermatolog sau ginecolog. Succes!
0
27-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Nu am reusit pana azi sa intru pe contul meu, nu inteleg, sunteti primul medic care-mi face cat de cat un bine si acum imi urati succes la alti medici (pana cum am fost la 1000 si nici unul mi-a mai luat din usturimi ca dvs cu Ovulele Lomexin). Am rugamintea sa nu renuntati la acest caz tocmai acum ptr ca eu ma simt mult mai bine dupa tratamentul prescris de dvs. Multumesc!
|ntrebarea mea din data de 25.02. eu cred ca este pertinenta (nu sunt genul care ia medicamente pana nu cere lamuri ptr ce este).
Va rog raspundeti-mi la intrebarea aceasta:
Scuzati-ma dar nu am nimic la nivelul labiilor. Sau acesta este pasul urmator?
Pot urma acest tratament: spalaturi cu bicarbonat, lomexin crema pe zona GENITALA si Fluconazol 7 50 mg, timp de 7 zile. zile chiar daca pe 28.02. intru in perioada menstruatiei?

Multumesc
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pe data de 21.02 ai spus ca ai "usturimi la urinare" si "dureri la sezut, usturime".
Pe data de 24.02, dupa tratament ai spus ca "ma simt mult mai bine", "mai simt o usturime usoara la urinare", motiv pentru care ti-am spus sa continui tratamentul inca o saptamana cu spalaturi locale cu bicarbonat, Lomexin crema si fluconazol. Aceasta, deoarece am considerat ca ai rezolvat numai candidoza vaginala, nu si cea labiala sau cea care a prins meatul uretral ( si iti dadea usturimi la urinat).
De aici ai inceput sa te contrazici: "pe mine nu ma ustura cand urinez'. Pai mai este "o usturime usoara la urinare" sau nu???
"...doar o usturime (ca arsura) cand stau jos si uneori si cand stau in picioare" de ce crezi ca ai? pentru ca nu ai nimic la labii sau la nivelul meatului urinar?
Eu cred ca ti-am dat toate informatiile necesare si nu am abandonat acest "caz", dar trebuie sa te hotarasti daca ai sau nu un simptom sau daca faci sau nu un tratament!!
Mai multe decat am spus nu mai pot adauga, avand in vedere ca nu te-am examinat si este posibil sa fac greseli!
Cu stima!
0
27-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Multumesc frumos ca nu abandonati. Aveti dreptate sunt ciudata rau. Dar de 1 an de zile nu am mai simtit o asa ameliorare. Ideea este ca mai este o usturime usoara la uinare si da ma ustura cand stau jos. Voi incepe tratamentul, Multumesc FRUMOS
0
27-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Ar mai fi ceva ma dor foarte tare ovarele credeti ca este din cauza ca aceste boli: Trichomonas, Candidoza au ajuns pana la ele. Pot aceste virusuri sa afectele aparatul genital pana la dureri ca ale mele.
Va multumesc
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca problema ovarelor se datoreaza infectiei cu Trichomonas, nici celei cu Candida. Cred ca trebuie sa te adresezi unui ginecolog!
0
27-02-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Pentru problemele mele credeti ca-mi puteti recomanda un medic din Constanta? Multumesc
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar nu cunosc medici ginecologi din Constanta, insa te pot sfatui sa postezi un alt mesaj pe forum, cu mentiunea "Caut un medic ginecolog in Constanta". Succes!
0
09-04-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Am facut un test papanicolau, a iesit candida iar testul a fost Tip I Inflamator, mi-a s-a spus ca am o eroziune pe col, acum fac tratament ptr candida (2 ovule Lomexin, si 2 tablete de Flucovim) iar pentru usturimi la urinare si durerea din partea stanga (doctorula a spus Anexita pe stanga) Zanocin (2 tablete pe zi) si cate 2 pliculete de Aulin pe zi )- ambele timp de 5 zile. Tratamentul e pe terminate si eu ma simt la fel de rau, usturimi si dureri. Am facut toate analizele posibile, bani irositi la ecouri endovaginale, analize urina, lame si nici un tratament bun. Sfatuiti-ma IAR dumneavoastra ce sa fac. MULTUMESC
0
09-04-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
LEGAT DE EROZIUNEA PE COL MI-A SPUS SA REVIN PTR CAUTERZIARE DUPA TRATAMENT. NU SE POATE FACE ALT TRATAMENT ? AM MAI CITIT SI NU E RANA E CA O ZAGARAIETURA (EXPRIMAREA GINECOLOGULUI)
0
10-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1.Tratamentul cu pentru candida trebuia facut dupa cel antibiotic, deoarece antibioticele pot provoca o candidoza vaginala!
2. Eu nu am incredere in preparatul FLUCOVIM !!! De obicei nu respecta dozajul de substanta activa pentru a se vinde mai ieftin. Eu ti-am recomandat Flucoric sau Mycosyst, dar nu ai vrut sa urmezi tratatmentul!
3. Reciteste ceea ce ti-am recomandat initial si reia tratamentul pentru candida, urmand inclusiv sfaturile privind spalaturile intravaginale! Succes!
0
10-04-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Asta am si facut, de azi incep tratamentul, dar ce-mi puteti spune de aceasta problema pe col, ma cam sperie, a devenit boala secolului si ma cam tem. Se poaite face altceva pana la cauterzare?
0
10-04-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
trebuia sa reiau si cu ovulele? VA MULTUMESC FRUMOS CA MI-ATI RASPUNS, SINCER NU CREDEAM CA O VETI FACE SI AM INCERCAT, MA BUCUR CA AM FACUT-O!
0
11-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, inclusiv cu ovulele! Lomexin ovule 2, 1 ovul la 24 de ore!
Pentru rana, mai fa un control ginecologic dupa 2-3 luni, la alt ginecolog si vezi ce iti recomanada!
0
21-04-2007, ora 00:00
L@r@
Nu este medic/terapeut
L@r@
Buna ziua. Apelez la dvs cu o problema care ma macina de ani de zile. Am facut fel si fel de tratamente pt infectie urinara, chist si anexita, dar pana anul trecut in dec imi trecea dupa tratament insa reaparea durerea la 2 luni. Din dec pana acum am urinari dese, dureroase si cu usturimi; am luat zeci de antibiotice si tratamente, dar in zadar, pe zi ce trece usturimile si durerile sunt tot mai puternice;chiar simt arsuri. Va rog frumos sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa mai incerc, ceva naturist? Va multumesc anticipat. Se poate sa-mi trimiteti raspunsul prim e-mail ?
0
25-04-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
am revenit,
am fost la medic ptr un control, pe col nu e rana ci NISTE BROBONELE (expresia medicului), SA MA SPERIE ACESTE BROBONELE??
am facut si o analiza si a iesit vaginita nespsecifica si infectie gropurulitica intensa (+) si nu mi-a dat nimic altceva decat niste ovule meclac (10 zile) fara spaturi intravaginale.
Spuneti-mi va rog daca este bine, ca infectia aceasta nu cred eu ca va ceda doar cu ovule. Va multumesc anticipat! Sori.
0
25-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca iti mai administrezi alte antibiotice o vei lua de la capat cu candidoza! Eu cred ca ovulele sunt suficiente!
0
09-05-2007, ora 00:00
lili5
Nu este medic/terapeut
lili5
Domnule doctor midorin42,
sunt insarcinata in luna 7 si mi-au aparut niste pete rosii, in urma unui tratament "dupa ureche" cu fluocinolon.
medicul mi-a prescris lomexin 2% si ca si diagnostic am reusit sa descifrez "TINEA CURIS INCOGNITO" (cred ca am descifrat dar nu in totalitate)
doctorita spunea ca nu crede ca pot sa scap de aceasta ciuperca doar cu crema si ca dupa nastere von incerca pilule.
dupa nastere apare alaptarea asa ca cine stie cand voi maiputea lua pililele.
Puteti sa ma ajutati si cu alte sfaturi?
multumesc, domnule midorin42
0
09-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca diagnosticul este TINEA CRURIS, ceea ce insemna o ciuperca in zona inghinala. Eu am alta parere despre tratamentul acestei afectiuni decat doctorita dvs., in sesul ca eu chiar cred ca problema se poate rezolva numai cu tratament local. Avand in vedere sarcina eu nu cred ca este acum recomandabil Lomexinul! Acest preparat il veti putea folosi dupa nastere, daca problemele nu vor fi rezolvate pana atunci. Puteti incerca un tratament (daca nu sunteti alergica la iod!), cu urmatoarea solutie:
Rp/ Iod metaloid 1g
Iodura de potasiu 2g
Apa distilata ad 100 g
O preparati in farmacie si o aplicati de 2 ori pe zi timp de 7 zile, apoi numai seara timp de 3 saptamani.
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns
261 comentarii 12 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: