Vă rog ajutați-mă!!!! dureri de maini si picioare

30-01-2017
Mary_c
Nu este medic/terapeut
Mary_c
Bună ziua. De două luni mă confrunt cu o problemă care nu îmi dă pace și nu știu încotro să o iau. Așa cum am zis, în urmă cu 2 luni au început să mă doară mâinile și picioarele foarte tare. Durerea s-a intensificat cu fiecare zi care a trecut. Am ajuns la un reumatolog care mi-a dat să fac un set de proceduri, unde în cadrul unei ședințe, asistenta mi-a pus prea mult curent și m-a lasat dublu ca timp la curent pt că era ocupată, La două zile după această întâmplare am început să am niște parestezii îngrozitoare la maini, picioare, față, cap.După o săptămână m-au lăsat, dar durerile iar au început să crească în intensitate. Am fost și la neurochirug și așa am aflat că am 2 hernii de disc în zona cervicală, dar care nu sunt de operat și nici nu sunt problematice, cel puțin deocamdată. Așa consultat alt reumatolog, am făcut o electromiografie care a iesit foarte bine, factorul reumatoid, proteina C reactivă și VSH-ul au valori normale. Nu am primit exact un diagnostic, prima dată fiind suspectă de polinevrită, dar a picat aceată variantă o dată cu rezultatul electromiografiei. Mi s-au dat o groază de pastile, de antiimflamatorii, dar nu își fac efectul. Mă dor din ce în ce mai mult. Mai exact este o durere la mâini, degete, articulația mâinii, durerea se prelungește pe antebraț până la cot, uneori reușind să îl îndoi cu greu pt că mă doare f tare, labele picioarelor, iar acum a început să îmi "zvâcnească" și umerii, genunchii și ușor la glezne. Vă rog din suflet să îmi recomandați un reumatolog bun, sunt disperată. Abia pot să țin o cutie în mână, uneori din cauza durerii de la degetele picioarelor îmi este greu să calc. Sunt disperată, nu mai pot, nu mai rezist psihic, nu știu încotro să o apuc. Am 31 de ani și în afară de Ecoli care mai apare din când în când, oate analizele mele sunt bune. Menționez și faptul că am scaunul modificat, de vreo 7-8 luni, acesta fiind moale, lipicios și foarte multe gaze.
Vă rog din suflet să mă ajuntați! (medicamente: Grimodin - 600g pe zi, pregabalin 0, 75/ 2 zi, alanerv, reumatoforte, xeforapid, movalis)
1 comentarii
0
06-02-2017, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sfatul meu este sa mai consultati inca un reumatolog.
In vederea unei examinari clinice corecte, nu stiu daca tratamentul actual mai este util.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •