Va rog frumos, ajutati-ma! boala sau o tubulare de comportament

25-06-2012
Andreea-TM
Nu este medic/terapeut
Andreea-TM
Am o problema cu mama si nu stiu exact, daca este o boala sau o tubulare de comportament, tin sa mentionez caci face 58 in septembrie si toata viata ei nu a fost vazuta nici o data de un psihiatru si ma tot gandesc ca sa fac, de unde sa incep cum sa fac, toata viata ei nu a facut alceva de cat sa piarda si nici o data nu a castigat sau sa lupte pt a ajunge undeva, cineva si etc, daca mai este nevoie de ceva spun sau daca nu sa inteles ceva
11 comentarii
0
26-06-2012, ora 18:06
Andreea-TM
Nu este medic/terapeut
Andreea-TM
Adica nu inteleg sa merg cu mama la doctor
0
26-06-2012, ora 18:09
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Andreea-TM, nu s-a inteles nimic. Ce problema are mama ta?
0
27-06-2012, ora 16:16
Andreea-TM
Nu este medic/terapeut
Andreea-TM
Cu nervii si nu fost niciodata la un pshiatru
0
27-06-2012, ora 21:51
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
In ce anume consta aceste probleme cu nervii? Poti fi mai explicita?
0
28-06-2012, ora 17:50
Andreea-TM
Nu este medic/terapeut
Andreea-TM
Nu stiu exact ce fel de probleme pshice are si de la ce, dar in ultima vreme am tot vazuto ce bea bere, dar cam mult, oare de la asta ? eu cred ca sa nascut cu ceva probleme psihiice pt ca nu mai judeca si nu gandeste.
0
28-06-2012, ora 20:58
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Andreea - Hmm... nu prea stiu ce sfat sa-ti dau, poti, daca vrea, sa o duci sa o vada un psihiatru, dar trebuie sa ii explici acestuia foarte clar care sunt problemele mamei tale. Poate o sa ii preascrie antidepresive si anxiolitice, dar, in timpul tratamentului cu acestea, nu are voie deloc alcool! Si va trebui sa fie si ea de acord cu tratamentul, ca sa il ia in mod regulat si sa renunte la alcool.

In orice caz, trebuie sa stii ca orice tratament ar primi, acesta NU va rezolva problemele de cognitie ale mamei tale, in caz ca acestea exista.

Daca i se vor prescrie anxiolitice, acestea trebuie scoase complet dupa o luna-doua, altfel dau dependenta.

Numai bine!
0
29-06-2012, ora 16:21
Andreea-TM
Nu este medic/terapeut
Andreea-TM
ms, o sa o mai las vro cati-va ani pana cand ma decid si cred ca este timpul, ms de sfat
0
29-06-2012, ora 17:05
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daca o mai lasi VRO citiva ani, sigur o sa fie de tot in ceata. Nu e de la bere, dar asta a fost tot?
0
30-06-2012, ora 11:31
Andreea-TM
Nu este medic/terapeut
Andreea-TM
Mama nu are vechime ani de pensionare daca are vro 20 de ani de lucru cu tot, ea are si credit care trebuie sa il plateasca, daca merg cu acum si ajunge so interneze o sa aibe o pensie mici si eu va trebui sa o intre-tin.
0
30-06-2012, ora 12:03
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Incearca sa mai dai citeva amanunte, poate macar cu idei sa fii ajutata.In momentul asta mama ta munceste?cum a obtinut un credit greu de inteles, dar si mai greu e ca se pare ca nu are cine sa te sustina in povestea asta.Poate ne spui cum se manifesta mama ta in afara de faptul ca ai remarcat alterarea ratiunii, mai sunt si medici pe forum, poate te coordoneaza spre un drum bun, sau cineva iti va da un sfat bun, totul e sa nu retragi asa repede de aici.Daca nu intelegi ceva, o denumire sau altceva, o sa ti se explice fara probleme.
0
30-06-2012, ora 13:25
Andreea-TM
Nu este medic/terapeut
Andreea-TM
Mama are un credit la produse electrocasnice eu as putea sa o ajut dar nu pot acum, prefer sa mi astept.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: