va rog sa-mi dati un raspuns

10-04-2013
floarea1982
Nu este medic/terapeut
floarea1982
buna ziua,
am si eu o problema legata de starea de sanatate a mamei mele
acum doua saptamani i-a fost rau si s-a internat cu diagnostic'depresie', d-na doctor i-a dat urm. medicamente: deparchine, coaxil, rispolept consta 50mg - o injectie la 2 saptamani. intr-o zi m-am uitat pe prospectul acestui medicament si l-am citit, este pt schizofrenie; mama nu are aceasta boala, nu are pierderi de memorie si in plus are probleme cu tensiunea, ficatul si de circulatie(inainte pana sa fie internata lua urmatoarele medicamente: nystatina 500000ui;movalis, detralex, coaxil, atacand si rispolept consta 37.5mg - o injectie la 2 saptamani si cateodata lua dupa aceste medicamente alcool, avea probleme cu bautura) acum, dupa ce a venit din spital nu a mai baut dar, nu inteleg de ce doaman doctor i-a dat acest medicament daca ea nu are pierderi de memorie si mai are probleme cu inima si ficatul
mentionez ca dupa injectie nu e in apele ei, eu cred ca nu i prieste acest medicament
vreau sa va rog sa mi dati un raspuns su privire la aceasta problema
4 comentarii
1
10-04-2013, ora 15:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Schizofrenia nu inseamna boala uitarii, ca sa zic asa. Ai incredere in medic si sa urmeze exact tratamentul. Exista o perioada cam de 10 zile pana se obisnuieste cu noile pastile.
Sanatate!
0
10-04-2013, ora 15:09
floarea1982
Nu este medic/terapeut
floarea1982
multumesc dar, pe prospectul medicamentului scrie ca nu ai voie sa l iei daca ai probleme cu inima si ficatul
0
10-04-2013, ora 15:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cand va mai vedeti cu medicul ii poti aminti ca mama ta are aceste probleme, dar in principiu medicul are intotdeauna in minte aceste riscuri. Si daca i l-a prescris, inseamna ca problemele mamei tale sunt altele decat cele contraindicate pe prospect. Problemele cu inima sunt de multe feluri.
Aveti grija sa nu consume alcool.
1
10-04-2013, ora 17:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ floarea1982

Injectia cu Rispolept este unul dintre cele mai bune medicamente si nu este pentru memorie.
Mama dv. a primit aceasta injectie pentru unele halucinatii pe care le avea sau vreun delir, probabil pentru vreun episod psihotic dat de consumul de alcool.

Rispolept nu se da numai in schizofrenie ci si in alte psihoze.

Data viitoare cand i se prescrie reteta discutati cu medicul despre celelalte boli ale mamei.

Mama dv. nu are voie sa consume nici un fel de alcool in combinatie cu aceasta medicatie.
Faptul ca a consumat alcool a adus-o aici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul