Va veni inapoi ?

12-05-2020
Andreeangela
Nu este medic/terapeut
Andreeangela
Buna! Sunt casatorita, parasita de sot pt alta mai tanara, mai slaba (el zice ca nu pt ea m a parasit si vrea divort). Am avut o relatie de 7 ani, casatoriti de aproape 3, si o fetita de 1 an. In ultimile luni s a comportat rece cu mine, distant, neatent...eu mereu am avut incredere in el, nu m as fi gandit vreodata ca poate fi vorba de alta femeie, ma gandeam ca e doar o perioada si vom trece cu bine. Eu mereu am avut grija sa fie mancare, curatenie, fetita sa fie ingrijita, per total femeie de casa. Nu am pus niciodata pret pe mine. Sa aibe el si fetita. El mi a tot reprosat ca sunt tot cu gura pe el, ca nu stiu sa vorbesc, ca nu stiu sa ma comport in societate, ca il stresez, ca el nu poate fi el cand e cu mine. Mi a spus sa mi refac viata si ca nu mai simte nimic pt mine... Eu il iubesc si totbtraiesc cu speranta ca se va intoarce...el mi a spus ca si daca se desparte de ea, tot nu se va intoarce la mine, sau ca nici mort nu se va intoarce... Cand ma vede, mereu ii vine sa rada, mie prin asta imi arata ca inca mai simte pt mine ceva...nu stiu cum sa fac, ce sa mai fac sa vina inapoi...Voi ce credeti ? E totul pierdut ? Isi va da seama ? Va veni inapoi ?
3 comentarii
1
12-05-2020, ora 16:19
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

De fapt inceputul sfarsitului a fost aici: "Nu am pus niciodata pret pe mine". Asta a dus la dezechilbru in relatie, la neglijarea proprie, ca persoana, femeie etc.

Solutia tot aici este. Si noul inceput. Amintiti-va ca sunteti om, femeie, cu interese si dorinte proprii. Ingrijiti-va, tratati-va cu respect si demnitate, cu egalitate in orice relatie.

Ati stat in genunchi. Ridicati-va si priviti lumea de la acelasi nivel. Asa incepe dezvoltarea, autonomia si increderea de sine.

Exista o expresie in popor din care nu ati bifat decat un element: "femeie in casa."; unde sunt celelalte doua?

Probabil ca acesta si motivul pentru care sotul si-a pierdut interesul.

Acestea sunt lucrurile pe care e nevoie sa le analizati su curaj si sinceritate. Daca procedati in continuare ca pana acum: " ce sa mai fac sa vina inapoi" e semn ca nu ati inteles mare lucru.
Nu trebuie sa faceti pentru el, ci pentru.dumneavoastra si respectul dumneavoastra de sine. El, daca va dori si va vedea ce isi doreste, se va intoarce singur.
1
12-05-2020, ora 16:23
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Marea greșala pe care o fac femeile după ce au un copil este faptul că își îndreaptă toată atenția spre copil și uită să fie soție. Bucuria de- a fi mamă o face practic să se ocupe mai mult de copil, uitând practic și de ea, nu numai de soț. Incet, se produce înstrăinarea și atunci când realizează, de multe ori e prea târziu. Dacă va veni înapoi? Numai el știe ce simte în aceste momente. Depinde de înțelepciunea fiecăruia. Dacă în aceste momente vă spuneți cuvinte grele, astea dor și dacă se mai adaugă si orgoliile, apropierea dintre voi nu va mai fi posibilă. Lasă timpul să decidă, evită certurile, discutați numai despre copil, încearcă să te pui în valoare, ca să realizeze ce pierde.
0
12-05-2020, ora 17:02
Andreeangela
Nu este medic/terapeut
Andreeangela
Va multumesc din suflet pt raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.