vajait in ureche

124 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
19-06-2009, ora 23:12
jidoi
Nu este medic/terapeut
jidoi
am si eu o mare nedumerire, sotul meu a avut anul trecut, de doua ori, probleme de echilibru, voma, stare generala foarte proasta, prima data si-a revenit dupa 2-3 zile, dar a ranas in spital la neuro 9 zile, apoi dupa sase luni inca o de cadere mult mai severa, la RMN nu s-a vazut nimic, dupa extenare a facut un RMN la o clinica privata si a fost diagnosticat astfel : leziune in hipersemnal T1, T2 de 1, 1/0, 6/0, 4, cu anularea semnalului pe frecventa STIR, localizata la nivelul celulei mastoidiene centrale, La concluzii : leziune cu semnal grasos la nivelul mastoidei, fara priza SDC iv decalata in 1/3 medii a piramidei temporale, de competenta cui este sotul meu : medic neurolog sau ORL, si va rog mult, imi puteti traduce pe intelesul meu ce inseamna diagnosticul, va multumesc
0
19-06-2009, ora 23:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru sinuzita.
sinupret 2 la 8 ore 10 zile.
pentru tiuit.. Ginseng 2 pe zi.. pana nu dispare sunetul.. si peurma 1 pe zi pana la 1 luna!
1
19-06-2009, ora 23:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este necesara o internare in clinica ORL.. pentru investigartii mai amanuntite a urechii medii si urechii interne!
0
19-06-2009, ora 23:18
jidoi
Nu este medic/terapeut
jidoi
multumesc,
0
18-11-2009, ora 21:03
broty
Nu este medic/terapeut
broty
buna, am si eu o problema, de aproximativ 3 saptamani am mancarimi foarte mari de nas si urechi, de la ce poate fi? va rog sa ma ajutati cu un sfat, va multumesc
0
20-02-2010, ora 23:28
meryshor
Nu este medic/terapeut
meryshor
sunt studenta si tocmai am mai incheiat o sesiune. o sesiune in care m-am confruntat cu o sumedenie de probleme. noaptea, cand dupa o zi de invatat ma puneam la somn, nu puteam adormi din cauza ca imi auzeam pulsul in urechi, si nu doar in urechi, parca il puteam simti in tot corpul, imi auzeam pur si simplu inima cum imi bate, parca mi se zbatea tot corpul. in timpul zilei ma simteam bine, lucrul asta mi se intampla doar noaptea. cu greu adormeam iar dimineata ma trezeam extrem de obosita, aveam senzatia ca nu am dormit deloc, ametita parca si cu o stare de anxietate. in timpul zilei imi reveneam, iar noaptea o luam de la capat, imi auzeam pulsul in urechi, nu puteam sa adorm...
pentru a ma putea odihni inainte de examen, cand chiar aveam nevoie de un somn bun, luam cate o pastila de linistire pe care i le prescrisese medicul bunicii mele...
as vrea sa stiu, din ce cauza imi auzeam pulsul in urechi si ce imi declansa starea respectiva, de ce nu ma puteam odihni...!?
0
21-02-2010, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stresul este unul din factori care duce la cresterea tensiunii arteriale.
energizantele sun al 2 factor.
trebue sa monitorizezi tensiunea arteriala in acel moment !
NU se bea cafea, ceai negru si energizante dupa orele 14.
0
21-02-2010, ora 10:24
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna ziua.
ma adresez in special dl.dr Flueraru ;ma numesc piccola.am postat ultima data in iunie 2009 referitor la vajaitul din urechea dreapta.
au trecut vreo 4 ani de cand a inceput, timp in care nu am descoperit cauza acestui vajait infundat.
precum am mai scris (va rog sa recititi cazule meu) am facut urmatoarele investigatii: rmn cranian, rezultat sinuzita frontala, maxilara (dar confirmata de un dr orlist ulterir ca fiind doar maxilara dreapta), insa nimic legat de ureche..., mi-am scos amigdalele anul trecut (mereu aveam infectii), audiograma *a iesit ok), ecodoppler 3d- pe partea dreapta, vertebrala are viteza medie 19.3 cm/s, indice rezis. 0.61 si debit 112ml/min, iar pe partea stanga viteza medie e 29.4cm/s, indice rezis. 0, 62 debit de 180ml/min, fluxul se mentine indiferent de pozitia capului...ca si diferente asta este ce am observat.ca si particularitati ale investigatiei doppler dr a scris : vertebrala stg dominanta, tahicardie in timpul consultarii cu amelioarare usoara spe sfarsit, variante anatomice (tbifurcatie), tremorul pleoapelor inchise si clacment sistolic endoapexinian la fexia trunnchiului, apneei expiratorii.
consult cardiologic, ecografia mai excat a iesit ok, acel clacment nefiind nimic anormal mai ales pt cineva cu constitutia mea(slabuta si micuta).
dr de familie mi-a prescris niste medicamnete o luna de zile, spunand ca e vb de un sindrom vestibular...insa sunetul nu a disparut...
la consultul ecoddpoler mi s-a recomandat si: ca, mg, hemoleucograma, tsh, ft4 examen endocrinologic.
insa nu le-am facut...sunt multe si ma intreb cat de relevante...
VA ROG SA IMI SPUNETI CE SA MA FAC, UNDE SA MERG SA POT DESCOPERI MACAR CAUZA INTR-O PRIMA FAZA. ma gandesc ca nimeni nu mi-a investigat urechea mai amanuntit( adica poate exista ceva aparatura specifica pt asa ceva...?!), poate am un dop de ceara...poate un consult in fund de ochi ar ar fi de ajutor?! am crezut ca poate sinuzita are legatura cu vajaitul dar mi s-a infirmat de dr orlist.
PS nu stiu daca are vreo legatura sau nu, dar dimineata am ochii umflati, ploapa inferioara... desi dorm bine, 8 ore..
ASTEPT SA MA SFATUITI CE INVESTIGATII SA MAI FAC.
MULTUMESC
0
21-02-2010, ora 10:26
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
REVIN PUTIN. MA GANDEAM SA MA INTERNEZ LA MURES LA ACELASI DR CARE M-A OPERAT DE AMIGDALE SI ASTFEL SA MI SE FACA TOT CE E NECESAR PT A VEDEA CE ANUME AM.CE CREDETI?
DECAT SA TOT UMBLU DE COLO COLO FARA REZULTAT...
0
21-02-2010, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA o internare in clinica ORLl este solutia corecta pentru investigarea urechii interne.
trebue facut fundul de ochi
si trebue investigati Rinichii !!!
edemul pleoapelor. vorbesc de o problema la rinichi.. si o problema la rinichi poate duce la o dereglare ionica a lichidelor din organizm.. acest lucru are mare importanta in functionare ainimii, la vascozitatea sangelui.. si la oxigenarea organelor interne inclusiv si la circulatia cerebrala.
deasemenea daca ati observat art. vertebrala Dreapta( pe care este si tiuitul) are fluxul mai diminuat decat pe stanga. trebue sa vada un reumatolog coloana cervicala. !
0
01-05-2010, ora 19:41
Marie-ali
Nu este medic/terapeut
Marie-ali
Buna ziua domnule doctor. Va deranjez si eu si v-as ruga sa-mi dati un sfat, va rog. Mama mea are varsta de 60 de ani. Acum doua luni a avut un "mic accident vascular" in urma caruia auzul i-a scazut. Primul doctor ORL-ist la care am fost i-a prescris cerebrolysin timp de 3 luni cate 10 injectii, oxybral, betaserc. Dupa prima runda de injectii i-a aparut un tiuit in urechea dreapta si ca urmare am mers la alt doctor orl-ist. In urma audiogramei dansul spune ca auzul este afectat pe jumatate (nici inainte nu auzea prea bine) dar, ciudat aude mai bine cu urchea in care are acel tiuit decat cu cealalta.Urmeaza sa fie internata dar nu ni s-a dat nicu un raspuns cu privire la ce urmeaza sa se intample, daca isi va reveni, ce i-a provocat acest tiuit sau daca isi va mai reveni auzul. Referitor la tiuit dansul spune ca sunt doar "gargauni. Ce parere aveti?
0
02-05-2010, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un nerv auditiv afectat.. are sanse mici sa se refaca complet.
tratamentul este corect..dar trebue facut impreuna cu alte tratamente menite sa corecteze cauza care a dus la acidentul vascular. ( hipertensiunea, diabetul, ateroscleroza, colesterolul s.a...)
0
22-05-2010, ora 10:38
Mihaela Diana
Nu este medic/terapeut
Mihaela Diana
Domnule Doctor va rog ajutati-ma cu un sfat. De 2 ani tot umblu prin clinici facand diverse investigatii si tratamente cu niciun rezultat.
Totul a inceput in urma cu 2 ani cand a inceput sa se infunde nasul si stranutam destul de des;crezand ca e o raceala am luat aspirine apoi paracetamol si in cele din urma am incetat; am lasat raceala sa izbucneasca ceea ce nu s-a mai intamplat. Dupa 3 luni am facut o biorezonantza care (printre altele) mi-a descoperit sinuzita maxilara stanga. M-am dus imediat la orl si acolo dupa o investigatie f scurta mi s-a pus diagnosticul rinita alergica.Mi s-a dat tratament : sterimar si nasonex. dupa terminarea tratamentului niciun simptom nu se ameliorase.Am schimbat clinica si am fost la alt orl-ist : acelasi diagnostic rinita alergica. de data asta voia sa imi dea acelasi tratament dar i-am explicat ca nu s-a ameliorat nimic. asa ca mi s-a recomandat sunuspret, aerius si inca ceva cu t... ( imi cer scuze dar am uitat). Dupa alte 3 sapt de tratament nu s=a ameliorat niciun simptom. M-am simtit f frustrata si am incetat sa revin la control medical. In timp am obsv dimineata umflarea pleoapelor superioare( de parca plansesem toata noaptea) si inferioare ( ca niste bile). Am fost la control la urilogie si dupa toate analizele + ecografie mi s-a spus de D doctor urolog ca nu am nimic la rinichi, ca totul e ok si pt edemurile pleoapelor sa-mi pun comprese cu castraveti. Am pus si castraveti si am facut si laser si tot nu dat inapoi acele umflaturi ca niste bile de la partea de jos exterioara ochiului.Iata ca s-au facut 2 ani si am fost din nou la orl acum aparand un alt simptom in plus fatza de cele pe care le aveam : problema cu urechea stanga. Cand shimb pozitia capului simt ca ceva acolo inauntru isi schimba centrul de greutate si se misca in directia in care misc capul. cand stau pe stanga materi ase deplaseaza spre stanga, se infunda in totalitate nara stanga si zgomotul din urechea stanga pana se aseaza acea materie cumva. si atat. apoi daca schimb pozitia pe dreapta se muta materia in nara dreapta se infunda in totalitate dreapta si stanga se defunda iar in urechea dreapta aud zgomotul specific deplasarii. Dar cu urechea dreapta nu aud acel zgomot. Totul este numai pe partea stanga intre : nara, -ochi -ureche.Desi chiar si pleoapa dreapta sus se umfla dimineata iar in timpul zilei se desumfla.; umflatura de sub ochi ramane umflata ( parca ar fi un incepu t de pungi sub ochi dar de la exterior)
va rog din suflet, spuneti-mi ce sa mai fac? Acum fol doar picaturi cu propolis pt nas, nu simt nicio ameliorare dar macar poate imi cresc imunitatea nasului..
Nu mai stiu unde sa ma duc la control? Nu mai stiu ce analize sa fac? Ah, am uitat sa va spun ca mi s-a dat sa fac si radiografia sinusurilor si doctorita mi-a spus doar " nu e nevoie de antibiotice". A fost singurul raspuns pe care mi l-a dat. Nimic altceva. Si ultima data mi-a recomandat comprese cu rivanol pe pleoape si vitamina a picaturi nazale ca sa apar urechea. Nu a fol rivanol pe ochi pt ca nu regasesc simptomele mele in prospectul rivanolului. Si probabil ca imi voi alege alt doctor pt investigatii ca sunt nemultumita de tratamentele pe care mi le-a dat pana acum.Cu alte cuvinte : am ramas asa cum am fost inainte de a ma duce la doctor, am cheltuit si banii de pomana pe investigatii si bani cheltuiti pe medicamente.
va rog ajutati-ma cu un sfat!

p.s. am facut analize si la endocrinologie si au iesit toate bune ( ar trebui sa ma bucure dar nu sar in sus de bucurie ca stiu cum ma simt- a inceput sa pierd mai multe fire de par pe zi decat pierdeam inainte )Nu amprob nici cu tiroida nici sindrom premenopauza, CA, FE toate in limite normale..la oftalmologie iarasi rezultate bune ( cica am vederea 150% buna chiar daca am vinishoare roshii pe cristal de parca am plans)
Ce sa mai fac? Simt ca obosesc ( probabil de la nasul infundat nu mai pot inspira corect aer )
va multumesc ca v-ati facut timp sa cititi o parte din micul meu njecaz !
Mihaela Diana 42 ani
0
22-05-2010, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o scanare cu biorezonansa..facuta de un medic.. trebuiea sa dea..nu numia diagnostic dar si solutii de remediere a problemei. daca sunteti din moldova ar trebui sa veniti la Pascani. daca e departe trimite.ti pe mail toate investigatiile.
0
29-05-2010, ora 16:58
Mihaela Diana
Nu este medic/terapeut
Mihaela Diana
Va multumesc frumos pentru raspuns.Dupa biorezonanta mi s-au recomandat cateva ceaiuri pentru aciditate gastrica si bila lenesa; inclusiv renuntarea la anumite alimente care provoaca aciditate. Nimic mai mult.Din pacate analizele le-am aruncat la curatenia de Pasti pentru ca toate aratau limite normale; m-am gandit ca nu imi vor mai trebui ca oricum sunt valabile o scurta perioada de timp. le-am pastrat numai pe cele de la endocrinologie pentru ca la ecografie se vede un nodul iar la fiecare repetare a ecografiei doamna Doctor imi cere istoricul.Dar acel nodul nu influenteaza nici tiroida nici paratiroida dupa cum arata analizele.Sunt din Iasi si m-am interesat de mersul trenurilor catre Pascani.Am gasit si nr de telefon pt o prealabila programare.Acum sa vedem cand imi pot face timp sa vin la Pascani.Nu pot sa aman prea mult ca daca vin caldurile incep sa respir din ce in ce mai greu.Va multumesc inca odata.
0
17-10-2010, ora 17:34
@@@@@
Nu este medic/terapeut
@@@@@
dl Dr. Flueraru Valeriu, am o problema la urechi si mai accentuata la urechea dreapta.
aseara a avut loc o mare explozie chear la casa vecina si de atunci am urechile infundate si ma doare tare urechea dreapta explozia fiind in dreapta mea.se poate sa mi se fi fisurat timpanul din cauza zgomotului foatre mare?sa cutremurat panamtul cand a explodat casa de langa mine adica zgomotul a fost foarte mare.
0
17-10-2010, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da poae fi afectat timpanul..sau nervul auditiv !!!
luni tre sa mergi Urgent la ORL !!!!
0
30-12-2010, ora 20:16
nelutu1
Nu este medic/terapeut
nelutu1
buna seara.am o problema cu urechea dreapta.imi pocneste de vreo cativa ani buni.mai ales la zgomote puternice, am avut o data o infectie si am fost la O.R.L.mi-a spus ca am o problema cu ea din cauza deviatie de sept(cred ca asa ii zice)si ca daca nu fac o operatie o sa am mereu probleme cu urechea din cauza ca nu se aeriseste bine.acum imi vajaie si parca e infundata.am pus niste picaturi.am crezut ca e de la un curent.e a doua zi si tot asa e.ce as putea face ?multumesc
0
30-12-2010, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum.. sa ei un sprei pentru nas ( vibrocil, olynth) sa desfunzi partea de nas cu urechea
aerius 1 tab seara la culcare
urechea incalzita cu saculete cu sare sau cu uscatorul de par 5-10 min.
dupa care pui degetul in ureche si apesi repede si des.. spre timpan 2-3 min
dupa sarbatori iti programezi consult la ORL..si daca e de operatie.. te operezi ca altfel lucrurile se agraveaza
0
09-03-2011, ora 17:49
prajitura
Nu este medic/terapeut
prajitura
buna ziua..


Imi piue ambele urechi si putine dureri in partea stanga a urechi si aud ceva gen ciripituri de pasari

Am facut un RMN cerebral cu solutie de contrast si mi-a gasit urmatoarele.
- sinuzita etmoidala
- deviatie de sept nazal
- hipertrofie de cornete nazale inferioare

Sa fie asta cauza problemelor mele ?

Va multumesc pentru timpul acordat.
0
31-05-2011, ora 09:54
dragos100
Nu este medic/terapeut
dragos100
buna ziua..am o problema de care nu stiu cum sa scap..in fiecare an in luna mai am probleme cu urechea dreapta si anume imi curge foarte rau(picaturi maronii)noaptea ma trezesc sa imi schimb vata din ureche de 3-4 ori pt ca, , pluteste". am fost la medicul de fam.m.a trimis la orl.si mi.au dat tratament cu paracetamol sinus. nu stiu daca e normal dar nu are niciun efect. de ieri urechea s.a unflat si chiar ma doare...nu stiu ce sa fac,..va rog..am nevoie de un sfat..multumesc
0
31-05-2011, ora 11:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la alt medic ORL.. si clarifica ce ai
otita externa, medie ? cu sau fara perforatie de timpan
0
03-06-2011, ora 22:58
nuti1972
Nu este medic/terapeut
nuti1972
Buna seara.Am 39 de ani si de o luna de zile am un tiuit in urechea stanga care s-a transformat mai apoi intr-un vajait continuu.Problema este ca nu pot sa dorm noaptea si ma dereanjeaza foarte mult.Am pus propolis cu ulei de masline jumatate jumatate si nu mai tiuie dar acum vajaitul care il am este f, dereanjant.Probleme cu urechea am mai de mult am avut otita medie seroasa si nu aud prea bine cu urechea stanga.Cred ca am si probleme cu circulatia periferica deoarece am mainile si picioarele mai tot timpul reci. Tensiunea arteriala este de 12 cu 8. Ce as putea sa fac sa scap de vuietul acesta?
0
03-06-2011, ora 23:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa faceti un examen fund de ochi.. unde se vede starea vaselor sangvine cerebrale
2 sa investigati coloana cervicala
3. UN examen ORL + audiograma
4 imi scrieti rezultatul investigatiilor + INaltimea. Greutatea si bolile cronice de rinichi, digestive s.a
pe mail
0
12-06-2011, ora 19:02
nuti1972
Nu este medic/terapeut
nuti1972
Buna ziua domnule doctor! Am fost la un consult ORL si domnul doctor mi-a prescris movalis 1/zi si aerius5 mg 1 zi dupa care trebuie sa merg la control. Ce credeti?
Deocamdata nici o schimbare, tot acel vuiet deranjant. Am mai observat ca toata ziua si seara la culcare imi vajaie dar dimineata cand ma trezesc nu, dar cand ma ridic in picioare incepe iar.
Va multumesc anticipat!
0
13-06-2011, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci celelalte investigatii recomandate
0
29-06-2011, ora 22:15
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
Buna Ziua!De o luna de zile am un vajait si imi simt pulsul in urechea dreapta.Am fost la medic la ORL mi-a facut. tempanograma si mi-a spus ca totul este normal stabilindu-mi diagnosticul de acufene.Am fost la neurolog si mi-a prescris tratament cu Betaserc 24, Mielgama, Flamexin si Aspacardin.Intre timp am facut un tomograf si rezultatul a fost normal.Sunt la a 5-a zi de tratament dar pulsatiile continua inclusiv in ureche si dupa cap.Va rog sa-mi spuneti ce investigatii ar trebui sa fac si daca tratamentul este corect.Este posibil sa fie un anevrism?(neurologul a spus ca dupa cele 10 zile de tratament daca durerea nu cedeaza sa fac un RMN.Va multumesc!
0
30-06-2011, ora 06:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este posibil un anevrizm
sau este o problema cardiologica ( tensiune arteriala marita..s.a)
faci investigatii la cardiologie
0
18-07-2011, ora 21:11
albu_elena
Nu este medic/terapeut
albu_elena
Buna seara
Revin cu urmatoarele precizari si cu rugamintea de ami da un sfat :
-am fost la cardiolog(tensiunea 18.9)
-mi sa prescris medicamente si am normalizat-o
-am mers la un alt neurolog m-a trimis sa fac un RMN, iar rezultatul a fost urmatorul:malformatie vasculara retro auriculara dreapta, iar ca observatie-tromboza partiala incompleta, veche, sinus transvers drept.
Neorulogul mi-a spus sa merg sa ma sfatuiesc cu un neurochirurg.
Ce tratament as putea urma??
0
18-07-2011, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neurochirurgul o sa va explice...
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.