vegetatii veneriene

17-02-2007
nikita_20
Nu este medic/terapeut
nikita_20
acum o saptamana-doua mi-au apraut niste bubite pe anus si am crezut ca sunt iritatii.Dupa ce am citi azi pe internet despre asta, seaman f mult cu vegetatiile vegetariene, s-au si inmultit Mi-am facut luni programare la medic dar pana atunci sunt ffff nelinistita va rog sa-mi psuneti daca intra-devar poate provoca cancerul de col uterin?Acum o saptamana mi-am facut papanicolaus si nu s-a gasit decat garderela si trihomona. Si inca ceva: eu am un virus de mic copil, care provoaca aparitia herpesului bucal, imi iesea uneori toata buza, am avut mari probleme. Sa fie vorba de acelasi virus care acum imi provoaca si vegetatii?
Inca ceva : am mai citit undeva ca odata transmis partenerului, acest virus poate duce la infertilitate (numai in cazul barbatilor). Am intretinut relatii sexuale cu prietenul si, prin urmare l-am infectat si pe el. Este posibil sa nu mai poata face copii? Va rog raspundeti-mi ca sunt extrem de nelinistita !!!Va multumesc !
3 comentarii
0
17-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Este posibil, dar nu este cert ca "bubitele pe anus" reprezinta vegetatii. Consultul medical de luni va preciza despre ce e vorba.
2. Exista dovezi ca UNELE tipuri de virusuri dintre cele care dau vegetatii veneriene ar putea avea legatura cu cancerul de col uterin.
3. Cancerul de col apare, de regula, dupa multi ani de infectie cu acele tipuri de virusuri
4. Aveti deja doua infectii venerice, cu germenii: Trichomonas si Garnerella. Deci, aveti cu ce sa va infectati partenerul. Ar fi binevenit un tratament si o perioada de protectie folosind prezervativul.
5. Specialitatea care se ocupa cu problema dv se numeste dermato-venerologie, nu ginecologie. Mersul la ginecolog pentru probleme de acest tip este o eroare pe care am intalnit-o foarte frecvent
6. Nu exista prea mare legatura intre herpesul bucal si vegetatiile genitale, in afara faptului ca prezenta amandurora sugereaza posibilitatea scaderii unui anumit tip de imunitate.
0
27-04-2009, ora 16:12
MSD
Nu este medic/terapeut
MSD
Buna ziua,

Acum aprox. 1 an mi-au aparut niste bubite pe penis, am fost mi-am facut analizele pentru asa ceva (gen:sida, sifilis, pentru boli venerice) a iesit negativ.
Am fost la un doctor dermato mi-a zis ca am vegetatie, mi-a dat o reteta, am procurat'o de la farmacie, o sticluta cu un lichid cu care sa dau pe fiecare "bubita" in parte.
Am urmat tratamentul, unele au disparut alte au reaparut in acelasi loc dupa un timp.. alte au aparut in alte locuri, am ccontinuat iar tratamentul, la fel, chiar s-au exist in mai multe partzi ale penisului, ( cap, scrot, chiar si deasupra penisului (burta)
Am citi pe net ca NU EXISTA leac pentru asa ceva, este adevarat ?
Ce imi recomandati ? Iar sa trec pe la doctora dermato ?
Chiar o sa pot aceasta boala toata viatza ? Cu partenerul de viatza daca am facuto fara prezervativ este clar ca si ei i-am dat ?
Rog raspuns.
Va Multumesc.
0
27-04-2009, ora 16:13
MSD
Nu este medic/terapeut
MSD
Solutia cu care m-am tratat se numeste " Condyline "
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: