Venele de maini pana la inima - transparente! Ajutor!!!!

22-10-2009
Tangerine88
Nu este medic/terapeut
Tangerine88
Am observat de cateva zile, dupa ce fac dus seara ca mi se vad incredibil de tare venele de la maini pana la inima, parca as fii transparent! Trebuie sa mai precizez ca fac si exercitii pt.muschi, se poate sa fie din cauza aceasta, nu m-am fortat si le fac de foarte mult timp, de aceea incep sa ma ingrijorez... Ce are putea sa fie? Am doar 20 ani...
10 comentarii
0
22-10-2009, ora 01:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar putea avea legatura cu exercitiile. O verificare (desi imperfecta) a acestei legaturi o puteti face foarte simplu: faceti dus cu apa mai putin calda (sau chiar apa rece, daca rezistati). In cazul in care fenomenul e provocat de reactivitatea crescuta a vaselor la efectul vasodilatator al apei calde, nu va aparea la apa rece.

In orice caz, asta nu e un semn de boala, ci o particularitate pe care ar trebui sa o intampinati cu multumire. Stiti, probabil, ca vizibilitatea venelor e un criteriu de jurizare in culturism.
0
22-10-2009, ora 10:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Hm, "transparenta" aceasta este un simptom caracteristic unui anumitui remediu homeopat si este un simptom rar povestist de la sine de pacient...
Esti fata sau baiat ?
0
22-10-2009, ora 12:18
Tangerine88
Nu este medic/terapeut
Tangerine88
Scarface, am impresia ca tu vrei sa faci reclama la homeopatie, oricine orice intreaba tu sari repede...mergeti la medic homeopat! Am zis transaparent...nu transparenta, deci dupa logica cuiva insmna ca sunt de gen masculin. Si nu este un simptom rar, dupa cum vezi cele raspunse de un medic adevarat, nu de un amator care are obsesia cu homeopatia.
0
22-10-2009, ora 18:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mandarina sau Mandarinule :

1) nu fac reclama ci este ceea ce eu stiu eu folosesc si stiu ca functioneaza. Cei mai multi nici macar nu stiu de existenta ei si un anumit procent nu cred in ea. Asta e. Eu nu apelez la halat alb si autoritate ci la intelegere si materie cenusie. Crezi ce vrei, faci ce vrei.
2) Dl. Dragomir nu a afirmat deloc ca simptomele tare ar fi ceva des sau rar intalnit mai sus. Ai primit numai un raspuns bazat pe o simpla presupunere
3) Eu iti zic ca acest simprom este rar si greu de gasit ! (fa o cautare in google sa vezi cati intalnesti)
4.) Daca iti pui nume de Mandarina (feminin) poti creea dubii cu privire la sex, mai ales daca este dependent de numai o vocala care poate fi o eroare. De aceea si intrebarea.

Dar daca esti asa de artagos poate nu degeaba devi transparent...
0
23-10-2009, ora 02:22
Tangerine88
Nu este medic/terapeut
Tangerine88
1-exista mai multe persoane care scriu de pe acest cont
2-cand am sa vad dr.scarface scris in dreptul numelui dvs, poate ca atunci o sa mai cred ceea ce spuneti
3-nu inteleg de ce ma tutuiti, asa v-au invatat acolo la homeopati?
4-ceea ce distinsul dr.Dragomir a spus sa fie incercat a fost incercat si a avut dreptate
5-google si orice alt browser este cea mai mare prostie inventata si scrisa de cineva care arunca inform.de cele mai multe ori neadevarate si nedovetite, google-ul nu-ti va spune niciodata cu certitudine daca ceea ce cauti e sau nu advrt! In fine...incep sa ma molipsesc de artagosenie! Va salut
0
23-10-2009, ora 17:07
ZeT
Nu este medic/terapeut
ZeT
Buna Ziua,
Exista posibilitatea doar de a avea pielea mai sensibila, sau pigmentul pielii sa fie foarte scăzut.
O întrebare am pentru "Mandarina88" cand ai fost ultima data la plaja la mare sau la o plimbare pe munte.

Cu respect,
Laurentiu
0
24-10-2009, ora 01:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@mandarin:
daca crezi ce spun numai ca am dr. in fata inseamna ca nu-ti folosesti creierul si numai credinta.
Faptul ca Dl. Dragomir ti-a aratat factorul car produce acest fenomen nu inseamna ca acest lucru neaparat normal si nici des intalnit. Daca ar fi fost asa nu ai fost singurul care ar fi intrat aici cu o asemnea intrebare si nici nu ai fi pus macar intrebarea.
Si acest lucru nu se intampla la multi oameni asa cum ti se intampla tie cand fac dus. Deci nu numai apa calda e devina ci ceva din tine.

Mai ales ca spui "am observat de cateva zile".
Deci nu ti se intampla inainte desi cred ca te spalai si inainte.
Deci mai multa gandire si mai putina credinta pe viitor caci ce ai aflat pana acum nu te ajuta la nimic !
Dar in artagusul tau nici macar nu iti dai seama !!

Chiar ma faci sa rad...de parca iti trebuia un doctor sa-ti arate ca spalatul cu apa calda dilateaza venele!
Iar de transparenta chiar ai uitat... si ce o sa faci acum ?
O sa te speli cu apa rece ca inainte ???????????
0
24-10-2009, ora 17:17
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
ai spus ca ti se vad venele dupa dus, ale simtome mai ai ? oboseala, dificultate la respirat, dureri...?
peielea dupa dus e rosie sau e albastrauie ?
faci dus dupa ce faci sport?
iei cunva steroizi pt ati marii masa musculara?
0
25-10-2009, ora 00:44
Tangerine88
Nu este medic/terapeut
Tangerine88
Pt.scarfeis, ai grave probleme, incearca sa nu stai taota ziua pe net si sa dai sfaturi oamenilor, mergeti la medici homeopati! Daca homeopatia ar fii fost intr-adevar atat de excelenta si de sigura cum spui, atunci toti am fii apelat demult la ea, ce interesant ca inca ne bazam pe vechile metode. Oare nu pentru faptul ca nu avem incredere in asa ceva, de ce trebuie sa urmez sfaturile tale in a lua nu stiu ce, cand tu de fapt nu ai niciun fel de cunostinte, iti dai numai cu presupusul? cand un medic totusi oricat de medic ar fii el macar a deschis o carte despre anatomie si a citito candva. O zi buna si nu va mai pierdeti timpul cu rasp.inutile, daca nu va interesa ce am scris eu nu va atingeam o coarda sensibila, si anume disperarea cu care incercati sa convingeti oamenii de homeopatie. O zi buna
0
25-10-2009, ora 01:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mandarina88, imi permit sa te tutuiesc, dat fiind faptul ca sunt mai mare decat tine cu fix 10 ani!
1.Cu ceva timp in urma, l-am bombardat si acuzat pe scarface, cum nici tu nu iti poti imagina.
2.In timp, m-am convins ca nu e raul chiar atat de rau!Intelegi?
3.Faptul ca aproape nimeni nu apeleaza la homeopatie, asta nu inseamna ca nu este eficienta, ci doar ca este mai putin cunoscuta.In Romania este instalata doar de foarte putin timp aceasta medicina si inca sunt multe de aflat despre ea, avand in vedere ca trebuie sa urmezi niste reguli pt a-si face si efectul, pt.ca remediul homeopat nu se ia dupa bunul plac.
4.Cu ce iti da tie incredere mai mare, daca in dreptul id-ului este trecut denumirea de dr?Multi dintre medici, (iar aici nu ma refer la dl.dr.Dragomir, care este un medic foarte bun), nu sunt demni de aceasta denumire.In viata mea, am intalnit o gramada, dar o gramada de medici, care nu aveau nici cea mai mica tangenta cu medicina!!
5.Sa nu crezi ca sunt adepta homeopatie si impotriva medicinei alopate, insa m-am decis dupa multe...sa le zic esecuri, sa apelez la homeopatie.Daca vor da rezultate, vei fi primul anuntat de mine!
6.Ceea ce cunoaste scarface despre homeopatie si nu numai, nu se poate scrie in 3 cuvinte!Am facut greseala de a judeca un om fara sa il cunosc...insa...sunt pe drumul cel bun. :)
7.In plus, homeopatia nu are vreo reactie adversa daca ai incerca un remediu, in plus este si foarte ieftin tratamentul.Iti trebuie doar rabdare pt a vedea daca are sau nu efect...
Sa nu te superi pe mine, dar nu m-am putut abtine sa nu imi exprim opinia! :D
Sanatate iti doresc, ca-i mai buna decat toate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: