Vertij / tulburari ale vederii

31-01-2022
Marrii
Nu este medic/terapeut
Marrii
Va salut!

Tatal meu a inceput avand probleme de vedere, plutitori, puncte negre, pierdere partiala a campului vizual (stanga)... apoi l-au apucat ametelile de tip vertij (dezorientare, dezechilibru, stari de greata), a fost dus la RMN / CT unde a fost verificat complet deoarece noua ne-a fost frica sa nu fie vorba despre un AVC...
Toate rezultatele au iesit pozitive, mai putin glicemia, a fost gasit cu glicemia 300.
Pentru tulburarile olftalmologice l-am dus direct la un control oftalmologic, unde nimic din ceea ce a fost suspect nu a fost gasit... din nou, ochii in stare buna, fundul ochiuluii sanatos...etc
Ni s-a spus ca poate fi glucoza la nivelul ochiului ridicata, ceea ce i-ar putea provoca tulburari vizuale, iar ea are nevoie de 1-2 saptamani sa isi revina...
Ideea este ca totul devine din ce in ce mai grav, starile de vertij tot mai frecvente si mai puternice, iar in partea stanga, unde campul vizual a fost partial pierdut, exista halucinatii.
(ex Geam cand el se uita la un perete, ecran calculator cand sta de fapt intins in pat)
Starea psihica este buna, este constient, memoria nu este deloc afectata... toate acestea mai putin in timpul "atacului" de vertij, cand pare putin speriat/debusolat. (ceea ce presupun ca este normal).
Acum, ne-a fost recomandat sa mergem la o verificare ORL, pentru verificarea urechii interne.

Intrebarea mea este, va rog frumos, oare stiti care poate sa fie cauza pentru toate aceste probleme? Simptomele par putin prea avansate pentru a fi vorba de un diabet (Care de doua zile se mentine ~200) sau pentru o problema la nivelul urechii interne.

Toate acestea se intampla de ~5 zile...

Am ajuns destul de disperat datorita problemelor care sunt... si imi fac griji tot mai multe.

Multumesc!
2 comentarii
0
31-01-2022, ora 05:30
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
S-ar putea sa fie Visual Snow, cu asta ma confrunt si eu.
0
31-01-2022, ora 12:05
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Cind explicat atâtea lucruri spuneți vârsta, înălțime, greutate. Majoritatea acestor situații apar din cauza problemelor cervicale consultați un neurolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •