Vindecarea de TOC?

23-02-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Există așa ceva?Cum obțin vindecarea de tulburare obsesiv compulsiva?Am 11 ani de când sufăr de aceasta boala și de când am compulsii și obsesii și am încercat zeci de tratamente antidepresive și antipsihotice, degeaba, au fost zile mai bune câteva și după au revenit în forță obsesiile și compulsiile.Incotro sa o mai apuc?Acum incep sa citesc cărți de autovindecare sau de sănătate/psihoterapie dat fiindca nu îmi permit acum psiholog(dar am fost și acolo în trecut).
Și că nu era totul bine am făcut și schizo în 2016 și acum am 2 boli..sincer ce șansă am sa vindec toc-ul?Ce șansă am sa se găsească o soluție Ptr TOC?Imi doresc vindecarea toc mai mult decât vindecarea de schizo și de probleme de concentrare și atenție.De 11 mă chinui cu toc-ul au văd că mă chinui in zadar.Exista o carte, un site, niste videoclipuri, un film terapeutic, niste materiale care m-ar putea ajuta in TOC?Doctorul meu, a zis că toc și boala foarte greu de vindecat, pentru că după dispar unele obsesii și compulsii apar altele și așa la infinit dar sincer eu TOT mai sper!Și o sa incerc din răsputeri de azi, să înving TOC-ul, prin cărți terapeutice și de self help, autovindecare, prin credință în DUMNEZEU și prin medicație-+suplimente.Promit.Nu ma las, tot mai sper că că dacă o să fiu indexat de nenorocitul tocAcum iau fluoxetina 40 mg per zi și rispolept consta 50 și quetiapina 100 insa daca va fi nevoie îi voi sugera doctorului să crească doză de antidepresiv si daca nu merge sa schimbam iarăși desi am incercat toate ssri de top.Cu toate a fost o perioadă bună la început după și zile bune dar și multe proaste cu obsesii și compulsii la greu.
Pentru specialiști, dacă aveți vreun sfat, vreun material de self help care ne poate ajuta pe cei care au toc va rog sa îl postați aici.
Există vindecare Ptr TOC?Aceasta nenorocita boala poate fi înfrântă și vindecata?
Mulțumesc!
10 comentarii
1
24-02-2020, ora 12:17
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Buna dimineata! accepta si monitorizeaza situatiile care iti provoaca anxietate, confrunta-te cu gandurile obsesive, redu sau intarzie comportamentul repetitiv, de exemplu, verificarea usii de 30 ori pentru a te asigura ca e inchisa, redu treptat numarul verificarilor la 25, 20, 15, pana ajungi la o data pe zi. De ajutor pot fi si tehnicile de relaxare, mindfulness, hipnoza. Pentru cele mai bune rezultate este esential sa apelezi la un psihoterapeut si sa continui medicamentatia data de psihiatru.
4
24-02-2020, ora 15:47
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Bună, eu nu as recomanda hipnoza (sunt și hipnoterapeut și ii știu contraindicațiile) pentru ca tu ai schizofrenie și hipnoza este contraindicata. Orice ți-am spune noi aici, tu vei cauta vindecarea și te vei lupta cu boala. Cata vreme vei face asta, șansele sa fii bine vor fi mici. Nu vindecarea trebuie căutată în bolile psihice (nu exista vindecare, ci ameliorare și adaptare), ci acceptarea lor și învățarea traiului cu ele. Adică sa înveți sa îți gestionezi compulsiile în cazul tău. Tot psihoterapia combinata cu medicația te va ajuta cel mai mult. Tu trăiești continuu cu adrenalina și cortizol în corp dacă te tot lupți cu boala. Lupta nu va fi niciodată cea mai buna soluție. Ca sa înțelegi și mai bine ce zic: ai văzut tu sa fi dispărut cancerul, corupția, sau terorismul? Deși se tot duc lupte împotriva lor? Nici nu vei vedea asta prea curând. Asa e și cu bolile psihice: intri în lupta, nu mai ieși din ea. Și de obicei, omul pierde în astfel de lupte, în care "dușmanul" e unul invizibil. Asta pt ca uiți un amănunt important: omul nu e atotputernic, deși poate foarte multe. Exista limite, orice ți-ar spune cineva. Și astea sunt limitele tale, în acest moment. Dacă le conștientizezi și le accepți, vei putea găsi soluții mai ușor pentru a duce o viata mai echilibrata, mai liniștită. Toți avem limitele noastre și e foarte important sa le conștientizăm, ca să știm ce putem face și ce nu. Și sa nu punem presiune aiurea pe noi pentru a ne depăși aceste limite. Doar unele limite pot fi depășite, care țin de voința și motivație. Dar când vorbim de genetic, de partea biologica, cata voința și motivație sa ai ca problemele sa dispară, asa, puf?! Uneori, sa vrei ceva, nu e de ajuns. E important sa se și poată. Adică sa ai așteptări realiste și realizabile. Pentru ca nu toate lucrurile țin de noi. Și chiar astea e normalitatea, sa acceptam ca nu putem avea totul și sa fim mulțumiți cu ce avem încă. Mai ales în bolile psihice.
1
24-02-2020, ora 22:28
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Intr-adevar, colega are dreptate, hipnoza este contraindicata in cazul tau, pentru ca pe langa tulburarea obsesiv-compulsiva ai si schizofrenia pe care am pierdut-o din vedere.
0
27-02-2020, ora 18:38
Darius1234
Nu este medic/terapeut
Darius1234
.Și sa nu punem presiune aiurea pe noi pentru a ne depăși aceste limite, , , , , , , , , , ,.. Ati zis frumos acel comentariu, dar ati putea explica mai in pofunzime, sau mai pe intelesu meu aceasta fraza?
1
27-02-2020, ora 23:18
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
ok Darius, voi folosi o metafora simpla: daca ai 1, 5 m inaltime si vrei sa sari pana la 30 m inaltime, nu prea e realist, pt ca nu ai cum sa sari atat, deci ce e de facut in acest caz? Cauti sa faci operatii sa te lungesti, sau mai cobori stacheta si asteptarile? :)
0
26-04-2020, ora 22:52
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Te vindeci de toc doar cu psihoterapie! Medicatia NU vindeca!
0
25-06-2020, ora 14:30
Darius1234
Nu este medic/terapeut
Darius1234
cu tulburare obsesiv compulsiva pot sa ma pensionez pe caz de boala? si care sint pasii care trebuie sa-i urmez?
1
25-06-2020, ora 23:28
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Depinde de gravitate, de modul in care prezenta bolii iti afecteaza functionarea zilnica si daca mai ai si alte tulburari sau boli asociate. Asta psihiatrul si psihologul decid, in urma unei evaluari clinice complexe.
1
02-07-2020, ora 17:06
Darius1234
Nu este medic/terapeut
Darius1234
buna ziua.Ca sa ma pensionez pe caz de boala psihica, in speta ar fi tulburare obsesiv compulsiva, trebuie oare sa ma internez in spital obligatoriu?? chiar daca eu iau tratament?
0
10-08-2020, ora 20:53
Guidarcisi
Nu este medic/terapeut
Guidarcisi
TOC... e simplu parerea mea de rezolvat. Ai o obsesie... cum ar fi un gand automat negativ... de care nu poti scapa... iar Viktor Frankl sugera paradoxical intention. E singura care merge. Insa e bine de facut tehnica asta cu un diferit sens. Si astfel iei energia de tot cu cat practici acest lucru... de la obsesie.

De exemplu. Te obsedeaza cu anxietate SIDA sa zicem. Faci un fel de joc de cuvinte din SIDA cu un sens diferit. SEE Da. SEE din engleza si Da din germana. Repeti cu intentie fortata cuvantul asta si anxietatea dispare. Daca il repeti un timp indelungat. circuitul din cap se reprogrameaza sa aibe noul sens. E simplu. Poti sa adaogi si putin umor.., sa razi cand repeti lucrul asta.

Pentru asta exista o a doua tehnica... cu care sa te faci mai sanatos si sa uiti de ganduri, macar putin.

E formata din legea compensatiei. Repeti anumite sunete pe gura sau in cap. Dupa care spui o afirmatie. Depinde de personalitatea dvs cat de des spuneti dumneavoastra lucrul acesta.

Exemplu

Repetati sunetele cizo sau miti sau itzi sau ce vreti voi de cateva ori. dupa care spune-ti o afirmatie legata de sanatate.

E un fel de schimb... aici... in care dai ceva in schimb la altceva. Veti observa ca daca faceti tehnica asta des... gandurile dispar si veti capata o noua energie poate in subconstient...

Sper sa fi ajutat pe cineva !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: