Virilizare, sindrom de ovar polichistic

21-07-2020
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Buna ziua! Acum cateva luni am fost la un consult endocrinologic din cauza caderii excesive a parului si fragilitatii sale.Acolo, doamna doctir m-a suspectat de sindrom de ovar polichistic deoarece prezint si hisrutism si mi-a dat analize de facut pt confirmare. Din pacate, nu am reusit sa ajung sa ii arata analizele dansei. Dar de curand am inceput sa ovserv aparitia unor simptome mai grave. Pilovitatea s-a accentuat, menstruatia este din ce in ce mai rara, sanii si-au pierdut fermitatea si sunt ceva mai mici, soldurile s-au micsorat, bazinul pare mai ingust, iar mainile s-au ingrosat si ma doare usor musculatura. Chiar observ ca umerii sunt ceva mai lati. Sunt diseprata deoarece imi pierd feminitatea, eu fiind o fata cu forme pe care incep sa le pierd. Mentionez ca am 21 de ani si sunt virgina. Am avut intotfeauna probleme cu menstruatia care nu se mai oprea, sau venea rar. Insa aceste probleme au inceput treptat cam de un an, doi. Ma dezvoltasem normal, ca acum sa vad cum firpul sufera schimbari brusc. Va rog sa imi souneti daca sindromul acesta priduce aceste simptome si daca da, sunt sanse sa imi recapat fizicul?
1 comentarii
0
28-12-2020, ora 15:02
sophyca
Nu este medic/terapeut
sophyca
La ce medic?
Ce ati rezolvat?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: