Vreau sa ma omor

08-10-2020
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Vreau sa ma sinucid... va rog eu, stiu ca imi veti spune sa nu fac asta
Ma puteti ajuta altfel. spuneti mi macar daca se mai pot face electrosocuri sau ceva care sa ma faca sa uit...vreau doar sa mi pierd memoria
Din memorie vreau sa uit... altfel prefer sa mor
9 comentarii
2
08-10-2020, ora 16:18
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Cât de grav e ce ți s- a întâmplat, astfel încât dorești să uiți tot? Orice situație dificilă ne este dată ca pe o oportunitate de- a învăța ceva. Nu e nevoie sa uităm tot, ci să reinterpretăm situațiile astfel încât să nu ne mai afecteze. E nevoie să trăiesti astfel încât să- ți dovedești ție însuți că ai învățat ceva din ce ți s- a întâmplat si poți depăsi astfel de situații. Dacă nu reușești singur te poate ajuta un psiholog. Nu e o rusine să ceri ajutor, ci e o dovadă de responsabilitate față de tine. A ceda în fața situațiilor problematice dovedești lașitate. Totdeauna au fost perioade și mai grele și mai ușoare, ce s-ar fi întâmplat dacă înaintașii noștri si-ar fi pus capat zilelor și nu s- ar fi zbătut să le depașească?
1
08-10-2020, ora 20:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La Targu Mures sunati pentru electrosocuri. Vedeti daca va accepta.
1
09-10-2020, ora 16:41
Requiem
Nu este medic/terapeut
Requiem
Imi pare foarte rău că te simți asa. Sper sa găsești cât mai curând o soluție la problema ta.
1
20-09-2021, ora 04:55
StefanAd
Nu este medic/terapeut
StefanAd
Salut cristi1999, legat de metodele de ați pierde memoria, ai găsit vreo soluție? Te rog lasă-mi un mesaj, chiar as vrea sa uit tot sa o iau de la 0.
2
22-09-2021, ora 20:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
NU face electrosocuri ca alea nu sterg memoria, mai rau te zapaceste de cap, alea se fac ptr depresii doar.

Ai putea face electrosocuri doar cu speranta ca te-ar ajuta pe depresie si sa dispara gandurile astea, asa da.
Insa du-te la un psihiatru, discuta, spune problema si iti va da un tratament si vei scapa de gandurile astea.

Daca nu vrei nici asta sa faci si vrei sa mori, asta e, e alegerea ta, n-am ce zice.

clara, cum sustii asta cu electosocurile daca alea nu sterg memoria ?! Face degeaba, alea nu se fac ptr asta.
1
22-09-2021, ora 21:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu persoane carora le-au mers electrosocurile si pe depresie si pe psihoza, rezistente la tratament. De aceea.
1
23-09-2021, ora 18:51
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai el vrea electrosocuri sa-si piarda memoria, nu a zis ca vrea pentru ce zici tu, iar ptr ce vrea el, asta nu ajuta.
Nu ai raspuns la ce te-a intrebat si anume:

"spuneti mi macar daca se mai pot face electrosocuri sau ceva care sa ma faca sa uit...vreau doar sa mi pierd memoria".

Ai raspuns la altceva cum ar veni, ca si cum te-ar fi intrebat sa faca ptr depresie sau altceva. Cum ai raspuns tu, denota ca se poate pierde memoria cu electrosocuri si il derutezi, ca altfel ai fi raspuns ca nu ajuta la ce vrea el.
1
04-02-2023, ora 17:01
murariuu
Nu este medic/terapeut
murariuu
Eu sunt din Tg Mures de mult nu se mai face ETC
1
09-02-2023, ora 04:10
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ehe, cui ai raspuns ? Omu nu mai e pe aici de mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suicidul - mituri, semnale de alarmă și impactul negativ al stigmatizării
  • Rata suicidului a crescut cu 10% în urma veștii decesului actorului Robin Williams
  •