Xanax

16-11-2018
Dana1601
Nu este medic/terapeut
Dana1601
Buna, de 4 zile mi-a fost marita doza de olanzapina de la 2, 5 mg cat luam de aproximativ o luna la 5 mg ideea este ca fac la fel ca si cand am inceput atacuri de panica, medicul spune ca este trecator si sa incerc sa nu iau mai mult de un xanax de 0, 25 pe zi dar eu am efecte adverse oribile la marirea de doza a olanzapinei, oare este problema daca iau doua xanax?interactioneaza in vreu fel?pe langa olanzapina iau cymbalta dar nu stiu de ce mi-a dat olanzapina aceasta ca ma sint oribil de la ea
7 comentarii
1
16-11-2018, ora 19:49
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Buna seara! Discutati cu medicul despre reactiile adverse si nu modificati schema de tratament fara acordul acestuia.
1
16-11-2018, ora 20:17
Dana1601
Nu este medic/terapeut
Dana1601
Pai schema este sa renunt la xanax dar eu momentan nu pot face fata efectelor adverse fara xanax
1
17-11-2018, ora 09:17
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața
Cymbalta este antidepresiv ce merege bine in episodul depresiv major.
Olanzapina este antipsihotic dar in doză mică merge și în depresie 0entru a preveni o depresie cu elemente psihotice.
Xanax este anxiolitic.Doza este foarte mica din punctul meu de vedere și prea va ajuta ar trebui mai mult
1
17-11-2018, ora 10:12
Dana1601
Nu este medic/terapeut
Dana1601
Eu nu am depresie ci anxietate cu agorafobie si din cate am inteles mi s-a dat olanzapina pentru derealizare si depersonalizare care imi sunt foarte accentuate
1
17-11-2018, ora 10:14
Dana1601
Nu este medic/terapeut
Dana1601
xanax iau de un an jumatate de aceea medicul meu actual vrea sa il scoata, am avut un tratament esuat cu cipralex de la alt medic, eu as vrea sa mai iau xanax macar pana trec efectele adverse ale noului tratament insa medicul nu este de acord
1
17-11-2018, ora 22:41
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Schimbați medicul
1
18-11-2018, ora 16:27
Dana1601
Nu este medic/terapeut
Dana1601
Va multumesc pentru raspunsuri domnul doctor, mai am o intrebare, oare este vreo problema daca atunci cand ma simt rau de la efectele adverse iau doua xanaxuri de 0.25 pe zi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: